Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98491
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1395 11:22
تعداد بازدید : 276

بومی سازی دستگاه نمونه برداری از مغز استخوان

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی دستگاه «بیوپسی بن مرو» به منظور نمونه برداری از مغز استخوان بیماران مشکوک به سرطان شد...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری علمی ایسنا، دکتر نبی الله ابوالفتحی درباره دستگاه ابداعی اخیر خود موسوم به «سوزن بیوپسی» گفت: نمونه سازی دستگاه بیوپسی بن مرو در نمونه برداری از مغز استخوان برای سیستم های تشخیصی استفاده می شود و سوزن می تواند از مغز استخوان نمونه برداری کند.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی دستگاه «بیوپسی بن مرو» به منظور نمونه برداری از مغز استخوان بیماران مشکوک به سرطان شد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: گاهی به تشخیص پزشک، لازم است از ناحیه ای که مغز استخوان فرد بیمار در آنجا ساخته می شود، نمونه برداری و آزمایش صورت گیرد و این امر بویژه درمورد کسانی که مشکوک به سرطان خون هستند و نیاز به انجام مطالعه دقیق تری روی آنها وجود دارد، ضرورت پیدا می کند.

به گفته وی، استخوان ناحیه لگن و ناحیه جناغ سینه، محل هایی هستند که معمولا برای نمونه برداری بافت استخوان مورد استفاده قرار می گیرند و طول سوزن بیوپسی بسته به نیاز بازار و جثه فرد در اندازه های مختلف طراحی و استفاده می شود.

ابوالفتحی درباره نحوه نمونه برداری از مغز استخوان با استفاده از سوزن بیوپسی توضیح داد: برای استخراج سلول های مغز استخوان، ابتدا از طریق سوزن بیوپسی و فشاری که وارد می کند، سوراخی در استخوان ایجاد می شود و به وسیله سرنگ، نمونه های سلول های مغز استخوانی که تولید شده را استخراج می کنند و نمونه بافت اسفنجی استخوان را از طریق کانال هایی که در سوزن، تعبیه کرده ایم خارج کرده و به آزمایشگاه فرستاده می شود و پزشک می تواند وضعیت استخوان بیمار را بسنجد.

بومی سازی دستگاه نمونه برداری از مغز استخوان

وی تصریح کرد: سوزن بیوپسی بعد از یک سال و نیم تلاش تحقیقاتی برای اولین بار در ایران بومی سازی شده و هرچند نمونه خارجی دارد؛ ولی ما دانش فنی آن را با توجه به نیازهای کشور خودمان توسعه دادیم.

دکترابوالفتحی تصریح کرد: سوزن بیوپسی که درمرحله تست آزمایشگاهی حیوانی است، نتیجه بسیار خوبی روی نمونه برداری بافت مغز استخوان گوسفند داشته و تست های مکانیکی و استاندارد را گذرانده و مدارک لازم برای گرفتن مجوز به اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ارسال شده است.

محقق طرح یادآور شد: با توجه به مصرف دائمی ایران که سالانه 34 میلیارد ریال صرف تهیه این دستگاه از کشورهای مختلف می شود؛ با این اقدام عملا هم یک محصول جدید ساخته شده که علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، ایجاد اشتغال را نیز به دنبال داشته است.

وی ایجاد شرایط کارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را یکی از اهداف مجموعه خود عنوان کرد و گفت: متاسفانه شاهدیم نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها از نرخ بیکاری دیگر افراد جامعه بالاتر است و برای ما اهمیت بسیاری دارد که از دانش خودمان، محصول و اشتغال ایجاد کنیم و کارآفرین باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :