Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98801
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1395 10:36
تعداد بازدید : 593

ایران به جمع کشورهای ثبت بین المللی اختراعات پیوست

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از آغاز به کار اداره ثبت بین المللی اختراعات در کشور خبرداد و گفت: از سال ۹۲ تاکنون ۳۰۰ اختراع از طریق اتباع خارجی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای ثبت بین المللی رسیده است که طبق معاهده جهانی شرایط آن اعلام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس، احمد تویسرکانی همزمان با بزرگداشت روز جهانی مالکیت معنوی و آغاز به کار اداره ثبت بین المللی اختراعات گفت: اقتصاد کشورهای پیشرفته متکی به اقتصاد دانش بنیان است و در این اقتصاد مفهوم ثروت با گذشته متفاوت شده و بخش عمده ای از ثروت دارایی هایی است که ما به عنوان نوآوری و ابتکارات فکری نام می بریم.

وی افزود: بخش عمده ای از اقتصاد پیشرفته خرد و کلان در قالب دارایی های فکری و در اقتصاد مقاومتی یکی از ضرورت ها متکی بر اقتصاد دانش بنیان است که هم قدرت بالایی داشته و هم حفاظت خوبی از آن شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در ثبت مالکیت فکری و صنعتی که مجموع اختراعات، علائم تجاری، برندها و طرح های صنعتی را شامل می شود سابقه طولانی داریم اما شیوه ما کارآمد نبود و امروز پیشرفت های خوبی کردیم .
وی افزود: در سال 92 ایران به معاهده همکاری ثبت بین المللی اختراعات معنوی پیوست و قبل از آن اتباع ایرانی نمی توانستند از مزایای آن استفاده کنند و این موضوع منجر به بهره برداری های سوء از اختراعات ایرانی می شد.
تویسرکانی افزود: با الحاق به کنوانسیون ثبت اختراعات بین المللی هنوز زمینه مراجعه مالکیت معنوی ایران فراهم نبود اما از امروز از طریق توافق با سازمان جهانی مالکیت معنوی این زمینه فراهم شد و دفتر پذیرش تقاضاهای ثبت اختراعات در مرکز مالکیت معنوی ایران در سازمان اسناد و املاک کشور راه اندازی شد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: به این ترتیب هر ایرانی که بخواهد اختراع خود را در کشورهای عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت کند امکان حفاظت از آن فراهم می شود بنابراین افراد هم به روش مستقیم می توانند نسبت به ثبت مالکیت معنوی اقدام کنند و هم از طریق دفتر ثبت بین المللی در کشور این امکان فراهم شده است.
تویسرکانی گفت: در سال 2015 تعداد 71 مورد در بخش ثبت بین المللی به صورت مراجعه مستقیم از سوی مخترعان داشته ایم که پس از پیوستن به معاهده ثبت بین المللی اختراعات، هفت مورد نیز در سال 2016 انجام گرفت اما از امروز مراجعه مستقیم نخواهیم داشت.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از سال 92 تعداد 300 مورد تقاضای ثبت بین المللی از طریق اتباع خارجی به سازمان ثبت کشور رسیده است که طبق معاهده، ملاحظات را اعلام می کنیم و بنابراین امکان رد تقاضا وجود دارد.
وی گفت: مخترعین ایرانی پس از داشتن امکان ثبت بین المللی اختراعات می توانند چنانچه از محصول و اختراعشان کپی برداری و تعدی شود از طریق نهاد بین المللی و سازمان اسناد و املاک کشور مراتب را پیگیری کنند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :