Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98806
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1395 10:49
تعداد بازدید : 606

ایران هشتمین کشور تولید کننده قارچ دنیاست

قارچ به عنوان یک ماده غذایی مفید جایگزین خوبی برای مصرف برخی از پروتئین های حیوانی است. ایران بعد از کشورهای چین، ایتالیا، آمریکا، هلند، اسپانیا و فرانسه رتبه هشتم تولید قارچ در دنیا را دارد...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ معاون دفتر امور گلخانه ها،گیاهان دارویی و قارچ با اشاره به تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن قارچ در کشور گفت: ایران رتبه هشتم تولید قارچ در دنیا را دارد.

علی عصمتی معاون دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی امروز در بازدید از مجتمع پرورش قارچ در ملارد گفت: قارچ به عنوان یک ماده غذایی مفید جایگزین خوبی برای مصرف برخی از پروتئین های حیوانی است.
وی با اشاره به تولید سالانه حدود 120 هزار تن قارچ در کشور افزود: ایران بعد از کشورهای چین، ایتالیا، آمریکا، هلند، اسپانیا و فرانسه رتبه هشتم تولید قارچ در دنیا را دارد.
معاون دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ اظهار داشت: کشور چین سالانه 5 میلیون تن قارچ تولید می کند و سرانه مصرف قارچ در دنیا 4 کیلوگرم و در ایران 1.2 کیلوگرم است.
عصمتی تصریح کرد: براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تولید قارچ در سال 83 در کشور 15 هزار تن بوده است.
وی افزود: براساس آمار سال 93 سطح زیر کشت واحدهای قارچ کشور 95 هکتار و عملکرد آن 21 کیلوگرم در مترمربع است، در حالی که عملکرد تولید قارچ در سال 83 ، 13 کیلوگرم در مترمربع بوده است.
معاون دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ تصریح کرد: عملکرد تولید قارچ در مترمربع در کشورهایی مانند هلند، بین 35 تا 40 کیلوگرم است که امیدواریم در پایان برنامه پنج ساله ششم عملکرد تولید قارچ را به حدود 25 کیلوگرم در مترمربع و در افق 1404 به حدود 30 کیلوگرم برسانیم.
وی بیان داشت: براساس آمار سال 93 وزارت جهاد کشاورزی تعداد واحدهای فعال این حوزه 680 مورد و حدود 80 واحد غیر فعال و نیمه فعال در کشور وجود دارد.
عصمتی تصریح کرد: براساس آخرین آمار اعلام شده توسط فائو از تولید قارچ در جهان در سال 2013 حدود 10 میلیون تن قارچ در جهان تولید شده است.
وی با اشاره به میزان صادرات قارچ اظهار داشت: براساس آخرین آمار گمرک در سال 94 ، 5 هزار و 600 تن قارچ با ارزش 11 میلیون دلار به کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق صادر شده است.
وی ارزش صادراتی هر کیلوگرم قارچ را سه دلار عنوان کرد و افزود: صادرات این میزان قارچ در مقایسه با سال 93 به لحاظ وزنی حدود 95 درصد و به لحاظ ارزشی بیش از 108 درصد افزایش داشته است.
وی به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید، عملکرد و ترویج مصرف قارچ در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بهره گیری از رسانه ها، ارتقای دانش فنی کارشناسان و بهره برداران، تکمیل و احداث پایانه های صادراتی از جمله اقدامات این وزارتخانه در این راستا است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :