Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98962
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1373 13:6
تعداد بازدید : 1599

دکتر مرتضی آذرنوش رئیس انستیتو پاستور ایران

بانک سلولی ایران در انستیتو پاستور تاسیس شد

این بانک با هدف پاسخ گویی به نیاز مراکز علمی، تحقیقاتی، آموزشی و درمانی کشور به رده های سلولی انسانی و حیوانی تاسیس شده است...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه جمهوري اسلامي؛ بانک سلولی ایران پس از یک تلاش علمی مداوم و سرمایه گذاری وسیع در آستانه هفدهمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر در انستیتو پاستور ایران تاسیس شد.

دکتر مرتضی آذرنوش رئیس انستیتو پاستور ایران در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این بانک با هدف پاسخ گویی به نیاز مراکز علمی، تحقیقاتی، آموزشی و درمانی کشور به رده های سلولی انسانی و حیوانی تاسیس شده است.
وی افزود: امروزه مطالعه سلول کاربردهای وسیعی در کشف اثرات فیزیولوژیک و پاتولوژیک، عوامل محیطی و مواد شیمیایی و سمیت زدایی مواد و داروها و تولید فرآورده های بیولوژیک مفید دارد.
وی گفت: از جمله کاربردهای مطالعاتی دیگر برای سلول ها، تولید بسیاری از واکسن های نوترکیب که امروزه با تکنیک های بیولوژی ملکولی تهیه می شوند و تولید شمار زیادی از کیت های تشخیصی آزمایشگاهی و مواد بیولوژیک درمانی است.
دکتر آذرنوش افزود: انستیتو پاستور ایران به دلیل رسیدن به خودکفایی در این زمینه ها و به عنوان یک مرکز ملی و رفرانس، اهداف متعددی را با تاسیس این بانک دنبال می کند.
وی گفت: گردآوری و نگهداری متمرکز رده های سلولی که در داخل کشور تولید می شوند، تهیه و خرید متمرکز سلول های مورد نیاز مراکز تحقیقاتی و آموزشی کشور از خارج و نگهداری آنها، کنترل کیفی و انجام آزمایشات لازم جهت شناسایی، تعیین هویت و تشخیص آلودگی سلول هایی که از منابع داخلی و یا خارجی در اختیار بانک گذارده می شوند، از جمله اهداف تاسیس این بانک است.
رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از رده های سلولی مختلف در حال کنترل کیفی و تکثیر انبوه در بانک هستند و مراکز تحقیقاتی و محققین مقیم داخل و خارج از کشور که در تولید این سلول ها فعالیت می کنند، می توانند با ارسال یک نمونه از رده های سلولی خود، این مرکز را در انجام وظیفه خود یاری کنند.