Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 98999
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1384 8:57
تعداد بازدید : 3497

بهرام امیر احمدیان، مرتضی کلاهدوزان

سد کارون 3

سد کارون 3 نماد برجسته توانمندی متخصصان داخلی است و دستیابی به این سطح از تخصص و تجربه، به عنوان سرمایه با ارزش انسانی اهمیت دارد. ارزیابی اولیه در مورد احداث این سد این بود که فقط پیمانکاران بزرگ بین المللی توان اجرای چنین طرح عظیمی را دارند و اکنون اجرای موفقیت آمیز این مراحل توسط متخصصان ایرانی موجب افتخار و غرور است.
سد کارون 3 نماد برجسته توانمندی متخصصان داخلی است

و دستیابی به این سطح از تخصص و تجربه، به عنوان سرمایه با ارزش انسانی اهمیت دارد. ارزیابی اولیه در مورد احداث این سد این بود که فقط پیمانکاران بزرگ بین المللی توان اجرای چنین طرح عظیمی را دارند و اکنون اجرای موفقیت آمیز این مراحل توسط متخصصان ایرانی موجب افتخار و غرور است. مراحل نصب چهار واحد نیروگاهی از هشت واحد نیروگاه «کارون 3» در سال 1383 به اتمام رسیده و در تابستان 1384 در مدار بهره برداری قرار می گیرد. با راه اندازی نیروگاه 2000 مگاواتی «کارون 3» نزدیک به 7% به ظرفیت 34000 مگاواتی تولید برق کشور افزوده می شود.

 کار ساخت این نیروگاه در یک درۀ تنگ و صعب العبور مخاطرات فراوانی را در اجرا به همراه داشته است. هدف این طرح کنترل سیلاب ها و تولید برق است که با تولید متوسط انرژی سالانه 4172 میلیون کیلووات ساعت، بخش مهمی از کمبود انرژی مورد نیاز کشور رفع خواهد شد. در سال 1383 حدود 26 میلیارد متر مکعب مخزن در کشور در دست بهره برداری بوده است که با راه اندازی سد «کارون 3» نیز 3 میلیارد مترمکعب دیگر به ظرفیت مخازن آب کشور اضافه می شود. در اجرای این طرح 15 میلیون متر مکعب حفاری و سنگ برداری در شیب های تند، حفر 22 کیلومتر تونل در مسیر اجرا و 7/2 میلیون متر مکعب بتن ریزی، موقعیت ممتازی به طرح«کارون 3» داده است.

سد و نیروگاه «کارون 3»، در 28 کیلومتری شرق شهرستان ایذه و در شمال شرق استان خوزستان به اجرا در آمده است. سد بلند کارون 3 با هدف انرژی برق به خصوص برای زمان های پیک مصرف و تنظیم آب برای مصارف کشاورزی و کنترل سیلاب رودخانه کارون احداث شده است. اراضی پایین دست رودخانه کارون از آب تنظیمی این سد استفاده خواهند کرد. قبل از ساخت کارون 3 ارزیابی مشاوران بین المللی آن بود که امکان ساخت این سد از سوی متخصصان ایرانی وجود ندارد و ساخت آن باید فقط به وسیله پیمانکاران توانمند بین المللی انجام شود. در مناقصه ای که برای سد و نیروگاه کارون 3 برگزار شد، قیمت برنده خارجی مناقصه یک میلیارد و 600 میلیون دلار بود، در صورتی که پس از انصراف از مناقصه و سپردن کار به شرکت های ایرانی، این هزینه به پیش از 600 میلیارد تومان نخواهد بود که معادل 800 میلیون دلار است و به این ترتیب هزینه احداث این پروژه از سوی ایرانی ها، نصف قیمت پیشنهادی پیمانکاران خارجی است.

ارزش تولید انرژی کارون 3 معادل 200 میلیون دلار در سال برآورد می شود که نشان دهنده اقتصادی بودن طرح است. در زمینه پرداخت پول زمین ساکنان روستاهای اطراف سد کارون 3 تا اواخر سال 1383 حدود 98 درصد خسارت مخزن سد پرداخت شده و میزان باقی مانده نیز بزودی پرداخت خواهد شد. با هر سال تأخیر در راه اندازی کارون 3، کشور 200 میلیون دلار متضرر می شود. تا اواخر سال 1383 حدود 850 میلیون دلار برای احداث سد نیروگاه کارون 3 هزینه شده است.

طی 5 سال سرمایه گذاری انجام شده برای سد کارون 3 از محل در آمدهای کسب شده، این طرح پس از پنج سال به مرحله سود دهی خالص می رسد. با آبگیری سدکارون 3، دریاچه ای به وسعت 48 کیلومتر مربع و ظرفیت 3 میلیارد متر مکعب تشکیل می شود و بخشی از مناطق و راههای مواصلاتی زیر آب می رود. با آبگیری سد کارون 3 بخشی از جاده اصفهان – خوزستان زیر آب می رود. از شهریور 1380، عملیات احداث جاده جایگزینی آغاز شد، و جاده ای به طول 7300 متر با سه واحد تونل و دو پل قوسی احداث شده است. اراضی روستاییان حوزه سد کارون 3 با اعتبار بالغ بر 850 میلیارد ریال خریداری شده است.

* گزارش عملکرد هشت ساله وزارت نیرو (١٣٨٣ - ١٣٧٦)، ناشر : دفتر روابط عمومی و بین الملل وزارت نیرو، چاپ اول: مرداد ١٣٨٤، ص ١٠٤ و ١٠٥


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :