Index
89849رکورد در مدت زمان 2.979ثانیه
عبارت مورد جستجو :
کارنامه / میشا . 275 21 تیر 1399 17:54
میشا اولین میش وحشی شبیه سازی شدۀ بین گونه ای ایران است که در تاریخ 25/7/1388 در محل پژوهشکدۀ زیست فناوری رویان جهاد دانشگاهی (مزرعۀ تحقیقاتی اصفهان) با عمل سزارین به دنیا آمد. این میش ماده و شبیه سازی شده از قوچ قمیشلو منبع سلول OEF بود که بلافاصله پس از تولد مُرد. هدف از تولید میشا، حفظ نمونه های ممتاز و برتر یک گونۀ جانوری و احیای گونه های در حال انقراض حیوانات بود.
حبیب افرام،رییس طایفه سریانی های لبنان: ایران منادی آزادی و دمکراسی و قدرتی منطقه ای بوده و احترام ویژه ای برای حقوق شهروندان اعم از مسلمان، مسیحی و یهود قایل است و با توجه به همین دیدگاه، اقلیت مسیحی و حتی اقلیت یهود در ایران از حقوقی کاملا برابر با دیگران شهروندان برخوردارند. 11/7/92
ایران اولین کشور جهان در تولید هواناوهای موشک انداز است. هواناو شناوری دو منظوره (آبی ـ خاکی) است که به روش هوابرد و با استقرار روی بالشتکی از هوای فشرده به آسانی و با نیروی رانش نسبتاً کمی روی سطوح آبی و خاکی حرکت می کند. هواناو یونس به موشک های سطح به سطح برد بلند نیز مجهز است.
سومین نسل ربات انسان نمای سورنا در تاریخ 25/8/1394 رونمایی شد. این ربات با همکاری بیش از 70 متخصص، به عنوان کلکسیونی از فناوری های پیشرفته فرارشته ای، قدرت علمی و توان رباتیکی کشور را نشان داد. افزایش قابلیت بینایی، شنوایی فارسی و تصمیم گیری هوشمند، ایجاد نرم افزار اختصاصی برای کنترل وضعیت ربات و... از ویژگی های جدید این نسل سورناست.
سامانۀ راهبری پیشرفته جراحی نویگیشن در تاریخ 11/3/1393 رونمایی شد. این سامانۀ امکان انجام عمل جراحی پیچیدۀ مغز و اعصاب، گوش، حلق، بینی و ستون فقرات را با کمترین خطا برای جراح فراهم کرده و به عنوان یک سیستم مکان یاب در حین فرآیند جراحی یاری دهندۀ جراح برای یافتن مکان های دقیق با دقت میلیمتری است.
باند دوم جادۀ هندیجان به ماهشهر با طول 28 کیلومتر در تاریخ 13/6/1397 افتتاح شد. این جادۀ 2 طرفه و 4 خطه، جزو نوار ساحلی جنوب کشور بوده و یکی از پرترددترین جاده های استان است که با هدف کاهش بار ترافیکی، توسعه زیربنا های کشور، افزایش سرعت حمل و نقل، افزایش ایمنی جاده های استان و افزایش سرعت ترانزیت کالا احداث شده است.
برای اولین بار در تاریخ صنعت کشتیرانی ایران (1398) و پس از ایجاد ظرفیت های لازم، تعمیر ابرنفتکش ایرانی 320 هزار تنی DORE با طول 333 متر به یاردهای تعمیراتی داخلی (مجتمع کشتی سازی بندرعباس ـ ایزوایکو) واگذار شد. تا پیش از این به علت محدودیت های فنی و تکنولوژی، تعمیر کشتی هایی با این ابعاد توسط یاردهای تعمیراتی خارجی انجام می گرفت.
شرکت پتروشیمی پردیس عسلویه، بزرگترین مجتمع تولید کنندۀ آمونیاک و اورۀ خاورمیانه است. حجم بالای تولیدات، فناوری برتر، خطوط حمل و نقل دریایی، برخورداری از تأسیسات ذخیره سازی، اسکله بارگیری اختصاصی و... از ویژگی های این مجتمع است. فاز اول، دوم و سوم این مجتمع به ترتیب در سال های 1386، 1389 و 1397 افتتاح شدند.
پژوهشکدۀ بیوتکنولوژی کشاورزی منطقۀ شمال غرب و غرب کشور در سال 1383 در تبریز، منطقۀ مرکز کشور در سال 1383 در اصفهان، منطقۀ شمال کشور در سال 1385 در رشت و پژوهشکدۀ بیوتکنولوژی کشاورزی منطقۀ شرق و شمال شرق کشور در سال 1390 در مشهد مقدس راه اندازی شدند.
سد مخزنی کرم آباد پلدشت در تاریخ 31/2/1398 افتتاح شد. بدنۀ این سد از نوع خاکی با هستۀ رسی بوده و طول تاج آن 2 هزار و 400 متر با حجم تنظیمی 57.3 میلیون مترمکعب آب است. این سد نیاز آبی 19 هزار و 250 هکتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط را رفع کرده و 250 هزار تُن به تولید انواع محصولات کشاورزی کشور اضافه می کند.
  • تعداد رکوردها : 89849