Index
90189رکورد در مدت زمان 18.81ثانیه
عبارت مورد جستجو :
گذری بر دستاوردهای انقلاب اسلامی و آسیب شناسی درونی آن
حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمدرضا النعمانی: برای یک ملت هیچ هویتی واقعی تر از هویتی که در عرصه های جهاد، فداکاری و ایثار تجلّی می یابد، وجود ندارد. ملت مسلمان ایران هویت اسلامی خویش را در تمام چالش های شرافتمندانه اش، روشن تر از همه ی ملت های دیگر در ابراز آزادگی مبارزاتی خود به نمایش گذاشته است.
پیشرفت علوم اسلامی و اشتیاق جامعه مسلمانان، خصوصا مردم ایران، به آشنایی با معارف دینی در آن زمان، بزرگانی از حوزه را به این فکر انداخت که در آموزش‏های حوزه علمیه، ابعاد جدیدی بگشایند و حوزه را در ابعاد مختلف علوم انسانی و اجتماعی، وارد سازند. نخست یک نظام آموزشی جدید، در مدرسه منتظریه آن زمان (حقانی) با مدیریت آیت ‏اللّه‏ شهید قدّوسی و جمعی همچون شهید آیت ‏اللّه‏ بهشتی و آیت ‏اللّه‏ جنتی و آیت ‏اللّه‏ مصباح، راه ‏اندازی شد.
انقلاب اسلامی ایران به دلیل داشتن ماهیت اسلامی، انقلابی و مردمی، یکی از مهمترین رخدادهای قرن بیستم محسوب می شود. یکی از مهمترین ویژگیهای انقلاب اسلامی، برخورداری از پایگاه و جایگاه اسلامی و فقدان تقید فکری نسبت به مکاتب مطرح زمان خویش یعنی کاپیتالیسم و سوسیالیسم بود.
پیآمدها و دست آوردهای انقلاب اسلامی چه بود؟ در بهمن ماه 1357 خورشیدی، تحولی بزرگ و شگرف و از دیدگاه امام امت، «معجزه ی الهی» در تاریخ ایران و جهان اسلام و حتی جهان بشریت رخ داد که همه ی اندیشمندان و تحلیل گران علوم سیاسی، تاریخ نگاران و سیاست مداران دنیا را به شگفتی واداشت; زیرا هیچ یک از آنان، حتی سازمان هایی که به انبوه اطلاعات حسّاس و سرّی دسترسی داشتند، نتوانستند رخ دادن انقلاب اسلامی ایران را در چنین زمان و موقعیّت منطقه ای و در این شکل و ماهیّت، پیش بینی کنند.
در مجموع انقلاب اسلامی ایران موجب تحولاتی در فرهنگ و ساختار فکری جامعه و به طور اخص زنان گردید که جهشی باور نکردنی را در وضعیت ایشان پدید آورد. افزایش تعداد تحصیل کرده‏ ها، دانش ‏آموزان و دانشجویان، اساتید، هنرمندان، شاغلان و فعالان اقتصادی و اجتماعی، توجه خاص به وضعیت ‏حقوقی زنان و تصویب قوانین متناسب با وضعیت روز ایشان همانند قانون «تعیین مهریه به نرخ روز»، توجه به وضعیت اشتغال زنان و تصویب قوانین کار متناسب با شان مادری و همسرداری زنان، همچون استفاده از تعطیلات دوران زایمان، کار نیمه وقت، بازنشستگی پیش از موعد و ... از دستاوردهای انقلاب برای زنان بوده است،
دانشگاه آزاد اسلامی به منزله یک نهاد خصوصی نیست، نشانه های زیادی وجود دارد که براساس آنها بهتر است دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی غیردولتی بنامیم تا خصوصی.
صادرات محصولات, تجهیزات و خدمات تولید شده در سازمان صنایع دفاع در سال 1379 بیش از 86 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.
دکتر حمید میرزاده، سیدشمن الدین حسینی
دکتر حمید میرزاده، سیدشمس الدین حسینی
  • تعداد رکوردها : 90189