Index
ورود کاربر

ایران چهارمین تولید کننده ماهیان خاویاری جهان

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: ایران جزو چهار کشور برتر تولید کننده ماهیان خاویاری در جهان است.

9 تیر 1399

ایران جزو ۵ کشور برتر نیروگاه ساز جهان شد

مدیرعامل شرکت مپنا با بیان اینکه در ساخت نیروگاه، ایران در میان پنج کشور نخست جهان است گفت: ما تنوعی از ماشین ها، انواع توربین، ژنراتور و سیستم کنترل را می سازیم و هیچ تجهیز نیروگاهی نیست که امروز نیازمند به آن باشیم

2 تیر 1399

ایران سومین تولیدکننده صنایع دستی در جهان

معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه ایران سومین تولیدکننده صنایع دستی در جهان شده است، گفت: کارگاه های تولید صنایع دستی در کشور افزایش یافت.

20 خرداد 1399

یک فرآورده استراتژیک در حوزه زیست فناوری میکروبی بومی شد

یک شرکت دانش بنیان کشورمان موفق به تولید یک ماده استراتژیک و کاربردی برای رفع نیاز صنایع گوناگون شده است؛ «زانتان» نام این ماده بیولوژیک است که از یک باکتری تولید می شود.

7 خرداد 1399

ایران دارای رتبه سوم دنیا در تدوین استانداردهای نانو است

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد گفت: با تلاش جوانان با استعداد کشور توانستیم در زمینه نانو رتبه سوم از نظر تدوین استانداردها و رتبه چهارم دنیا از نظر فناوری های نانو را کسب کنیم.

25 مهر 1398

ایران امروز. بیوایمپلنت های استخوانی / اکبرمظفری . 17

ايران جزء ده کشور اول جهان در تولید بیوایمپلنت های استخوانی است.

31 شهریور 1398

ایران امروز. موشک ماهواره بر سفیر / اکبرمظفری . 15

در ایران ساخت موشک هایی با برد کوتاه در زمان جنگ آغاز شد و به مرور زمان مسیر توسعه و شکوفایی را پیمود، اما طراحی نخستین موشک ماهواره بر در سال 1381 کلید خورد و پس از 6 سال جهاد علمی، دانش تولید آن بومی سازی گردید.

5 مرداد 1398

ایران امروز. اسورال / اکبر مظفری . 13

با تولید این دارو در شرکت داروسازی اسوه، انحصار آمریکا در تولید آن شکست. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوری تولید داروی آهن زدایِ تالاسمی است.

29 خرداد 1398

ایران جایگاه سوم دنیا در تولید کیت ضد درد را کسب کرد

محققان کشورمان موفق به تولید نوعی کیت ضد درد و ترمیم کننده بافت شدند و در نتیجه این تلاش، ایران در جایگاه سوم تولید این محصول پس از آمریکا و آلمان قرار گرفت.

13 خرداد 1398

ایران امروز. گوسفند شبیه سازی شده رویانا / اکبر مظفری . 10

در ایران شبیه سازی گوسفند از سال 1383 به عنوان یک طرح تحقیقاتی در پژوهشکده های رویان تهران و اصفهان آغاز شد و از تعداد 23 جنین منتقل شده به 77 گوسفند میزبان، 2 بره شبیه سازی شده متولد گردید که اولی در تاریخ 5/7/1385 به دنیا آمد و بعد از 5 دقیقه از میان رفت.

21 اردیبهشت 1398

کشف ژن مرتبط با بیماری های عضله قلب

معاون آموزشی و پژوهشی بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد گفت: برای نخستین بار در جهان، ژن جدیدی مرتبط با بیماریهای عضله قلب یا 'کاردیومیوپاتی' توسط پژوهشگران این بیمارستان و با همکاری دانشگاهی در انگلستان کشف شد.

17 اردیبهشت 1398

ایران امروز. شتر دوکوهانه بهنیا / اکبر مظفری . 8

با تولد بهنیا این فرضیه که در خانوادۀ شترسانان می توان با استفاده از یک گونه و با بهره گیری از تکنیک انتقال رویان از انقراض نسل گونۀ دیگر جلوگیری کرد به اثبات رسید. این فناوری به نام ایران در جهان ثبت شده است.

14 اردیبهشت 1398

صادرات دستگاه تحریک مغزی ایرانی

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به صادرات دستگاه تحریک مغزی شدند. با تولیدات این شرکت، ایران به جرگه ۴ کشور تولید کننده دستگاههای تحریک مغزی پیوست.

12 اردیبهشت 1398

رشد ۶۰ درصدی دانشگاه های ایران در تایمز

نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۱۹ در آسیا اعلام شد و نتایج نشان دهنده رشد چشمگیر ۶۰ درصدی حضور دانشگاه های کشور در این رتبه بندی است.

12 اردیبهشت 1398

متخصصان ایرانی دستگاه «بیورآکتور» هوشمند ساختند

دستگاه «بیورآکتور هوشمند» برای نخستین بار در دنیا توسط متخصصان ایرانی در دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین ساخته شد.

18 فروردین 1398

حفظ جایگاه دهم ایران در تولید سیمان

جایگاه ایران در بین کشورهای شاخص جهان از لحاظ تولید سیمان در سال 2018 همانند سال ماقبل در رتبه دهم حفظ شد؛ هرچند که تولید سیمان در ایران از 54 میلیون تن در سال 2017 به 53 میلیون تن در سال 2018 کاهش یافت.

17 فروردین 1398

ایران امروز. درمان تنگی لگنچه کلیه / اکبر مظفری . 4

اولین عمل موفقیت آمیز با این روش ابتکاری در خرداد ماه سال 1382 در بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد، قطب ارولوژی کشور وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام گرفت و پس از آن بیماران زیادی با این روش درمان شده و تکرارپذیری آن را ثابت کردند.

12 فروردین 1398

ایران سومین تولید کننده و اولین فروشنده سنگ مرمر در جهان است

مرکز تحقیقاتی «اس بی وایر» آمریکا در گزارش سالیانه خود عنوان کرد، سه کشور آسیایی چین، هند و ایران همچنان به عنوان بزرگترین تولید کنندگان سنگ مرمر در جهان رتبه نخست در فروش این کانی را حفظ کرده اند.

11 فروردین 1398

ایران امروز. انرژی زمین گرمایی / اکبر مظفری . 3

در این نیروگاه بخار حاصل از آب تزریق شده در عمق چاه به سطح زمین هدایت شده و با چرخاندن توربین های بخار، برق تولید می کند. ایران نهمین (3) کشور جهان در فناوری تولید انرژی زمین گرمایی است.

10 فروردین 1398

ایران امروز. سلول های بنیادی جنینی / اکبر مظفری . 1

طی سال های 1379 تا 1382 گروه جنین شناسی پژوهشکدۀ رویان جهاد دانشگاهی، کار روی سلول های بنیادی جنینی را آغاز کردند و پس از سه سال مجاهدت علمی، در سال 1382 موفق به تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی جنینی انسانی شدند.

28 اسفند 1397

ایران 20 (دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سلامت و بهداشت)

در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد دستاوردهای قابل توجهی در حوزه سلامت و بهداشت هستیم که موضوعات مهمی را در این حوزه در برگرفته است.

29 دی 1397

ایران 20 (دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تعلیم و تربیت)

در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد دستاوردهای قابل توجهی در حوزه تعلیم و تربیت هستیم که این موارد بیانگر پیشرفت های فراوانی در این حوزه است.

29 دی 1397

رتبه نخست ایران در شاخص توسعه انسانی

سازمان ملل متحد در آخرین به روزرسانی آمار خود اعلام کرد شاخص توسعه انسانی در ایران ۰.۷۹۸ است که این کشور را در جایگاه نخست منطقه قرار می دهد.

12 دی 1397

برخورداری متخصصان ایرانی از دانش فنی ساخت موتور هواپیما

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی، گفت: در بخش ساخت موتور هواپیما باید از دانش فنی داخلی بهره برد که خوشبختانه ایران به این دانش دست پیدا کرده است.

15 مهر 1397

ویلچر خودبالابر طراحی شد

مخترعان موفق شدند ویلچر خودبالابر با قابلیت دستی را طراحی کنند که قابل تنظیم تغییر ارتفاع نشیمنگاه از کف زمین است.

14 مهر 1397

ایران، دومین تولیدکننده کاتالیست بنزین در جهان

مدیرعامل شرکت مهندسی و تامین تجهیزات پتروشیمی ایران (اسپک) گفت: دانشمندان جوان ایرانی به فناوری تولید کاتالیست های واحد های ایزوم پالایشگاهی که قبلا فقط در آمریکا تولید می شد، دست یافته اند.

8 شهریور 1397

حشره ای که ایران به جهان معرفی کرد

مانتیس مشت زن کوچک نام حشره ای است که محمودکل نگری آن را به جهان معرفی کرد.

2 اردیبهشت 1397

ایران جزو 15 کشور اول جهان در حوزه چشم پزشکی

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران گفت: ایران در حوزه چشم پزشکی جزو 15 کشور نخست جهان است و از نظر دانش نظری و تکنیک ها، پیشرفت های خوبی داشته است.

11 اسفند 1396

درخشش دانشجویان قزوینی

تیم دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات ملی دانشجویی موسسه بتن آمریکا عنوان نائب قهرمانی را از آن خود کرد.

14 دی 1396

ایران چهارمین تولیدکننده کیوی در دنیاست

ایران یکی از قطب های تولید کیوی در جهان بوده که علاوه بر تامین نیاز داخل، قادر به صادرات محصول به کشورهای همسایه است.

11 آذر 1396

  • تعداد رکوردها : 258