Index
ورود کاربر

تولید یُد

13 تیر 1398

فوم فنا شونده

13 تیر 1398

ایران پیشرو. تکثیر سلول بنیادی اسپرم ساز / 30

ایران اولین کشور جهان در تکثیر سلول های بنیادی اسپرم ساز انسانی است. در این روش برای درمان ناباروری ناشی از شیمی درمانی بیماران سرطانی مردان، بخشی از بافت بیضه را قبل از شیمی درمانی، فریز کرده و با تکثیر سلول های بنیادی اسپرم ساز در آزمایشگاه و پیوند مجدد آنها به بیمار، باروری را احیا می کنند.

29 خرداد 1398

ایران امروز. اسورال / اکبر مظفری . 13

با تولید این دارو در شرکت داروسازی اسوه، انحصار آمریکا در تولید آن شکست. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوری تولید داروی آهن زدایِ تالاسمی است.

29 خرداد 1398

ایران پیشرو. ساخت سامانه هوشمند جراحی / 29

ایران سومین کشور جهان در ساخت سامانه هوشمند جراحی است. این سامانه (ناویگیشن) امکان انجام عمل جراحی پیچیده مغز و اعصاب، گوش، حلق، بینی و ستون فقرات را با کمترین خطا برای جراح فراهم می کند و به عنوان یک سیستم مکان یاب در حین فرآیند جراحی یاری دهنده جراح برای یافتن مکان های دقیق با دقت میلی متری است.

19 خرداد 1398

ایران جایگاه سوم دنیا در تولید کیت ضد درد را کسب کرد

محققان کشورمان موفق به تولید نوعی کیت ضد درد و ترمیم کننده بافت شدند و در نتیجه این تلاش، ایران در جایگاه سوم تولید این محصول پس از آمریکا و آلمان قرار گرفت.

13 خرداد 1398

ایران پیشرو. انتقال کانال شتر دوکوهانه به شتر یک کوهانه / 28

ایران اولین کشور جهان در انتقال رویان شتر دوکوهانه به شتر یک کوهانه است. در این تکنیک هورمون هایی به شتر مادر دوکوهانه تزریق می شود که به جای یک تخمک چندین تخمک به صورت هم زمان آزاد می کند، سپس این تخمک ها خارج رحم بارور شده و رویان 8 روزه به شترهای یک کوهانه انتقال می یابد.

13 خرداد 1398

ایران پیشرو. تولید داروی فیتوواژکس / 27

ایران اولین کشور جهان در تولید داروی فیتوواژکس است. این دارو ضد قارچ و عفونت های واژینال است که ماده موثره آن از گیاه سیاه دانه گرفته شده و به شکل شیاف مهبلی برای درمان عفونت های قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. کاندیدا آلبیکنس نوعی قارچ است که با این دارو درمان می شود.

9 خرداد 1398

ایران پیشرو. ساخت توپ دریایی دومنظوره / 26

ایران سومین کشور جهان در ساخت توپ دو منظوره است. توپ دریایی فجر 27 به عنوان تنها توپ دو منظوره جهان، یک سلاح تدافعی مدرن است که قابلیت انهدام هدف های سطحی و هوایی را دارد. نواخت شلیک بسیار بالا، قابلیت کنترل تمام توماتیک، قابلیت نصب بر روی سیستم های یدک شونده از مزیت های این توپ است.

2 خرداد 1398

ایران پیشرو. تولید مین های دریایی / 25

ایران چهارمین کشور جهان در تولید مین های دریایی است. این مین ها مجهز به 115 کیلوگرم مواد منفجره بوده و با مکانیزم انفجار تماسی متشکل از 5 حسگر 5 هرتزی در قسمت بالای سر و یک سوییچ هیدرواستاتیکی در قسمت مرکزی بالای سر خود برای مقابله با شناورهای سطحی است.

27 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تولید هلو / 24

ایران ششمین کشور جهان در تولید هلو است. سالانه 600 هزار تن محصول درختی هلو در کشور تولید می شود. استان های البرز و مازندران به ترتیب اولین و دومین استان های تولید کننده هلو هستند. هلو شامل ارقام زودرس و دیررس است و به هلوی زعفرانی، انجیری، ردهاون، شلیل ردگلد و شلیل سان گلد تقسیم می شود.

26 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. استخراج سلول های بنیادی از دندان / 23

ایران سومین کشور جهان در زمینه استخراج سلول های بنیادی از پالپ (مغز) دندان های شیری است. پس از استخراج سلول های بنیادی از پالپ دندان شیری، آنها را تبدیل به بافت چربی استخوان و عصب می کنند. این سلول ها قابلیت استفاده در پالپ و نسج های دندان از بین رفته را داشته و موجب بازسازی بافت ها می شوند.

21 اردیبهشت 1398

ایران امروز. گوسفند شبیه سازی شده رویانا / اکبر مظفری . 10

در ایران شبیه سازی گوسفند از سال 1383 به عنوان یک طرح تحقیقاتی در پژوهشکده های رویان تهران و اصفهان آغاز شد و از تعداد 23 جنین منتقل شده به 77 گوسفند میزبان، 2 بره شبیه سازی شده متولد گردید که اولی در تاریخ 5/7/1385 به دنیا آمد و بعد از 5 دقیقه از میان رفت.

21 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. انتقال مرجان های دریایی / 22

ايران سومين کشور جهان در فناوري انتقال مرجان هاي دريايي است. تهدید مرجان ها توسط طرح های توسعه ای نفت و گاز در 50 کیلومتر از خط ساحلی دریای جنوب، منجر به جابجایی 30 هزار کلونی مرجانی تا فاصله 5 کیلومتری با نصب 37 پچ و بسترسازی با 70 هزار بلوک سیمانی شده است.

18 اردیبهشت 1398

کشف ژن مرتبط با بیماری های عضله قلب

معاون آموزشی و پژوهشی بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد گفت: برای نخستین بار در جهان، ژن جدیدی مرتبط با بیماریهای عضله قلب یا 'کاردیومیوپاتی' توسط پژوهشگران این بیمارستان و با همکاری دانشگاهی در انگلستان کشف شد.

17 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. ارتش سایبری / 21

ایران دومین کشور جهان در ایجاد ارتش سایبری است. ماموریت این ارتش نظارت و بررسی جرایم سازمان یافته تروریستی، جاسوسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی است که با همکاری سایر حوزه های اطلاعاتی، قضایی و فنی انجام می گیرد.

14 اردیبهشت 1398

ایران امروز. شتر دوکوهانه بهنیا / اکبر مظفری . 8

با تولد بهنیا این فرضیه که در خانوادۀ شترسانان می توان با استفاده از یک گونه و با بهره گیری از تکنیک انتقال رویان از انقراض نسل گونۀ دیگر جلوگیری کرد به اثبات رسید. این فناوری به نام ایران در جهان ثبت شده است.

14 اردیبهشت 1398

صادرات دستگاه تحریک مغزی ایرانی

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به صادرات دستگاه تحریک مغزی شدند. با تولیدات این شرکت، ایران به جرگه ۴ کشور تولید کننده دستگاههای تحریک مغزی پیوست.

12 اردیبهشت 1398

رشد ۶۰ درصدی دانشگاه های ایران در تایمز

نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۱۹ در آسیا اعلام شد و نتایج نشان دهنده رشد چشمگیر ۶۰ درصدی حضور دانشگاه های کشور در این رتبه بندی است.

12 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تولید ریزترین میکروفن خازنی / 20

ایران اولین کشور جهان در تولید ريزترين ميكروفن خازني است. این ميكروفن در ابعاد نيم ميلي متر در نيم ميلي متر بوده و در ساخت دستگاه های بسیار کوچک مخابراتی، سیستم های جمع آوری اطلاعات، سامانه های پدافندی و سمعك های بسيار كوچك و غيرقابل مشاهده کاربرد دارد.

11 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تولید به / 19

ایران چهارمین کشور جهان در تولید بِه است. سالانه حدود 35 هزار تن بِه در نوار کوهستانی شمال غرب، شمال شرق و زاگرس تولید می شود. درخت بِه از تیره گل سرخیان و جزو دسته سیب هاست و در خاک های عمیق رشد می کند. میوه بِه دارای گوشت خشک و کرکی است.

9 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تشخیص هویت از روی چشم / 18

ایران دومین کشور جهان در فناوری تشخیص هویت از روی چشم است. در عنبیه بیش از 400 مشخصه قابل تفکیک وجود دارد که می تواند به کد تبدیل شده و برای شناسایی فرد مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری امکان شناسایی فوری را به همراه مزیت بزرگی در جستجوی بانک اطلاعاتی و آرشیوی فراهم می کند.

7 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. ظرفیت نسب شده برق / 17

ایران سومین کشور جهان در شاخص رشد ظرفیت نصب شده برق است. با 63 هزار و 409 مگاوات ظرفیت نصب شده برق، تعداد مشترکان شبکه برق کشور از 26 میلیون مشترک گذشته و صد در صد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای 20 خانوار زیر پوشش این شبکه قرار گرفته اند.

29 فروردین 1398

ایران پیشرو. فارغ التحصیلان مهندسی / 16

ایران سومین کشور جهان در فارغ التحصیلان مهندسی است. طبق آمار مجمع جهانی اقتصاد، ایران با 233 هزار نفر فارغ التحصیل مهندسی در جایگاه سوم جهان قرار داشته و بر اساس درصد مهندسین نسبت به جمعیت کشور در رتبه نخست قرار دارد.

26 فروردین 1398

ایران پیشرو. درمان سرطان مثانه / 15

ایران اولین کشور جهان در درمان سرطان مثانه بدون برداشتن عضو است. در این روش ابداعی قسمت بزرگ شده پروستات خارج شده و بقیه جداره پروستات و مثانه حفظ می شود و بیمار دیگر نیازی به استفاده از کیسه ادرار ندارد. حفظ توانایی فرزندآوری از ویژگی های این روش است.

21 فروردین 1398

متخصصان ایرانی دستگاه «بیورآکتور» هوشمند ساختند

دستگاه «بیورآکتور هوشمند» برای نخستین بار در دنیا توسط متخصصان ایرانی در دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین ساخته شد.

18 فروردین 1398

ایران پیشرو. تولید کاشی اکسترودر / 14

ايران چهارمين کشور جهان در تولید کاشي اکسترودر است. کاشی پُرسِلانی یا اکسترودر نوعی کاشی بدون لعاب است که به علت استقامت بالا و جذب نکردن رطوبت جایگزین مناسبی برای سنگ تزئینی و نما در ساختمان محسوب می شود .تولید این کاشی با روش نوین اکستروژن انجام می گیرد.

18 فروردین 1398

حفظ جایگاه دهم ایران در تولید سیمان

جایگاه ایران در بین کشورهای شاخص جهان از لحاظ تولید سیمان در سال 2018 همانند سال ماقبل در رتبه دهم حفظ شد؛ هرچند که تولید سیمان در ایران از 54 میلیون تن در سال 2017 به 53 میلیون تن در سال 2018 کاهش یافت.

17 فروردین 1398

ایران پیشرو. فناوری تولید گاز میکس / 13

ایران هشتمین کشور جهان در دانش فناوری تولید گاز میکس است. با دستیابی به دانش فنی تولید گازهای میکس، نیاز صنایع کشور به آن مرتفع شده است. در این پروژه لیزر اگزایمر مورد نیاز چشم پزشکی و سیلندرهای گاز میکس نیز تولید می شود. گازهای میکس در صنعت پزشکی، دوخت و برش و همچنین در برخی صنایع خاص کاربرد دارد.

16 فروردین 1398

  • تعداد رکوردها : 284