Index
ورود کاربر

ایران پیشرو. ساخت توپ دریایی دومنظوره / 26

ایران سومین کشور جهان در ساخت توپ دو منظوره است. توپ دریایی فجر 27 به عنوان تنها توپ دو منظوره جهان، یک سلاح تدافعی مدرن است که قابلیت انهدام هدف های سطحی و هوایی را دارد. نواخت شلیک بسیار بالا، قابلیت کنترل تمام توماتیک، قابلیت نصب بر روی سیستم های یدک شونده از مزیت های این توپ است.

2 خرداد 1398

ایران پیشرو. تولید مین های دریایی / 25

ایران چهارمین کشور جهان در تولید مین های دریایی است. این مین ها مجهز به 115 کیلوگرم مواد منفجره بوده و با مکانیزم انفجار تماسی متشکل از 5 حسگر 5 هرتزی در قسمت بالای سر و یک سوییچ هیدرواستاتیکی در قسمت مرکزی بالای سر خود برای مقابله با شناورهای سطحی است.

27 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تولید هلو / 24

ایران ششمین کشور جهان در تولید هلو است. سالانه 600 هزار تن محصول درختی هلو در کشور تولید می شود. استان های البرز و مازندران به ترتیب اولین و دومین استان های تولید کننده هلو هستند. هلو شامل ارقام زودرس و دیررس است و به هلوی زعفرانی، انجیری، ردهاون، شلیل ردگلد و شلیل سان گلد تقسیم می شود.

26 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. استخراج سلول های بنیادی از دندان / 23

ایران سومین کشور جهان در زمینه استخراج سلول های بنیادی از پالپ (مغز) دندان های شیری است. پس از استخراج سلول های بنیادی از پالپ دندان شیری، آنها را تبدیل به بافت چربی استخوان و عصب می کنند. این سلول ها قابلیت استفاده در پالپ و نسج های دندان از بین رفته را داشته و موجب بازسازی بافت ها می شوند.

21 اردیبهشت 1398

ایران امروز. گوسفند شبیه سازی شده رویانا / اکبر مظفری . 10

در ایران شبیه سازی گوسفند از سال 1383 به عنوان یک طرح تحقیقاتی در پژوهشکده های رویان تهران و اصفهان آغاز شد و از تعداد 23 جنین منتقل شده به 77 گوسفند میزبان، 2 بره شبیه سازی شده متولد گردید که اولی در تاریخ 5/7/1385 به دنیا آمد و بعد از 5 دقیقه از میان رفت.

21 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. انتقال مرجان های دریایی / 22

ايران سومين کشور جهان در فناوري انتقال مرجان هاي دريايي است. تهدید مرجان ها توسط طرح های توسعه ای نفت و گاز در 50 کیلومتر از خط ساحلی دریای جنوب، منجر به جابجایی 30 هزار کلونی مرجانی تا فاصله 5 کیلومتری با نصب 37 پچ و بسترسازی با 70 هزار بلوک سیمانی شده است.

18 اردیبهشت 1398

کشف ژن مرتبط با بیماری های عضله قلب

معاون آموزشی و پژوهشی بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد گفت: برای نخستین بار در جهان، ژن جدیدی مرتبط با بیماریهای عضله قلب یا 'کاردیومیوپاتی' توسط پژوهشگران این بیمارستان و با همکاری دانشگاهی در انگلستان کشف شد.

17 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. ارتش سایبری / 21

ایران دومین کشور جهان در ایجاد ارتش سایبری است. ماموریت این ارتش نظارت و بررسی جرایم سازمان یافته تروریستی، جاسوسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی است که با همکاری سایر حوزه های اطلاعاتی، قضایی و فنی انجام می گیرد.

14 اردیبهشت 1398

ایران امروز. شتر دوکوهانه بهنیا / اکبر مظفری . 8

با تولد بهنیا این فرضیه که در خانوادۀ شترسانان می توان با استفاده از یک گونه و با بهره گیری از تکنیک انتقال رویان از انقراض نسل گونۀ دیگر جلوگیری کرد به اثبات رسید. این فناوری به نام ایران در جهان ثبت شده است.

14 اردیبهشت 1398

صادرات دستگاه تحریک مغزی ایرانی

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به صادرات دستگاه تحریک مغزی شدند. با تولیدات این شرکت، ایران به جرگه ۴ کشور تولید کننده دستگاههای تحریک مغزی پیوست.

12 اردیبهشت 1398

رشد ۶۰ درصدی دانشگاه های ایران در تایمز

نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۱۹ در آسیا اعلام شد و نتایج نشان دهنده رشد چشمگیر ۶۰ درصدی حضور دانشگاه های کشور در این رتبه بندی است.

12 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تولید ریزترین میکروفن خازنی / 20

ایران اولین کشور جهان در تولید ريزترين ميكروفن خازني است. این ميكروفن در ابعاد نيم ميلي متر در نيم ميلي متر بوده و در ساخت دستگاه های بسیار کوچک مخابراتی، سیستم های جمع آوری اطلاعات، سامانه های پدافندی و سمعك های بسيار كوچك و غيرقابل مشاهده کاربرد دارد.

11 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تولید به / 19

ایران چهارمین کشور جهان در تولید بِه است. سالانه حدود 35 هزار تن بِه در نوار کوهستانی شمال غرب، شمال شرق و زاگرس تولید می شود. درخت بِه از تیره گل سرخیان و جزو دسته سیب هاست و در خاک های عمیق رشد می کند. میوه بِه دارای گوشت خشک و کرکی است.

9 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. تشخیص هویت از روی چشم / 18

ایران دومین کشور جهان در فناوری تشخیص هویت از روی چشم است. در عنبیه بیش از 400 مشخصه قابل تفکیک وجود دارد که می تواند به کد تبدیل شده و برای شناسایی فرد مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری امکان شناسایی فوری را به همراه مزیت بزرگی در جستجوی بانک اطلاعاتی و آرشیوی فراهم می کند.

7 اردیبهشت 1398

ایران پیشرو. ظرفیت نسب شده برق / 17

ایران سومین کشور جهان در شاخص رشد ظرفیت نصب شده برق است. با 63 هزار و 409 مگاوات ظرفیت نصب شده برق، تعداد مشترکان شبکه برق کشور از 26 میلیون مشترک گذشته و صد در صد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای 20 خانوار زیر پوشش این شبکه قرار گرفته اند.

29 فروردین 1398

ایران پیشرو. فارغ التحصیلان مهندسی / 16

ایران سومین کشور جهان در فارغ التحصیلان مهندسی است. طبق آمار مجمع جهانی اقتصاد، ایران با 233 هزار نفر فارغ التحصیل مهندسی در جایگاه سوم جهان قرار داشته و بر اساس درصد مهندسین نسبت به جمعیت کشور در رتبه نخست قرار دارد.

26 فروردین 1398

ایران پیشرو. درمان سرطان مثانه / 15

ایران اولین کشور جهان در درمان سرطان مثانه بدون برداشتن عضو است. در این روش ابداعی قسمت بزرگ شده پروستات خارج شده و بقیه جداره پروستات و مثانه حفظ می شود و بیمار دیگر نیازی به استفاده از کیسه ادرار ندارد. حفظ توانایی فرزندآوری از ویژگی های این روش است.

21 فروردین 1398

متخصصان ایرانی دستگاه «بیورآکتور» هوشمند ساختند

دستگاه «بیورآکتور هوشمند» برای نخستین بار در دنیا توسط متخصصان ایرانی در دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین ساخته شد.

18 فروردین 1398

ایران پیشرو. تولید کاشی اکسترودر / 14

ايران چهارمين کشور جهان در تولید کاشي اکسترودر است. کاشی پُرسِلانی یا اکسترودر نوعی کاشی بدون لعاب است که به علت استقامت بالا و جذب نکردن رطوبت جایگزین مناسبی برای سنگ تزئینی و نما در ساختمان محسوب می شود .تولید این کاشی با روش نوین اکستروژن انجام می گیرد.

18 فروردین 1398

حفظ جایگاه دهم ایران در تولید سیمان

جایگاه ایران در بین کشورهای شاخص جهان از لحاظ تولید سیمان در سال 2018 همانند سال ماقبل در رتبه دهم حفظ شد؛ هرچند که تولید سیمان در ایران از 54 میلیون تن در سال 2017 به 53 میلیون تن در سال 2018 کاهش یافت.

17 فروردین 1398

ایران پیشرو. فناوری تولید گاز میکس / 13

ایران هشتمین کشور جهان در دانش فناوری تولید گاز میکس است. با دستیابی به دانش فنی تولید گازهای میکس، نیاز صنایع کشور به آن مرتفع شده است. در این پروژه لیزر اگزایمر مورد نیاز چشم پزشکی و سیلندرهای گاز میکس نیز تولید می شود. گازهای میکس در صنعت پزشکی، دوخت و برش و همچنین در برخی صنایع خاص کاربرد دارد.

16 فروردین 1398

ایران پیشرو. ماهی قزل آلای آب شیرین / 12

ایران اولین کشور جهان در تولید ماهی قزل آلای آب شیرین است. سالانه بیش از 140 هزار تن ماهی قزل آلا در کشور تولید می شود که این مقدار 16 درصد ماهیان تولیدی قزل آلای جهان را تشکیل می دهد. ماهی قزل آلا از نوع ماهی های سردآبی بوده و در زیرگروه ماهی های آزاد جای می گیرد.

14 فروردین 1398

ایران امروز. درمان تنگی لگنچه کلیه / اکبر مظفری . 4

اولین عمل موفقیت آمیز با این روش ابتکاری در خرداد ماه سال 1382 در بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد، قطب ارولوژی کشور وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام گرفت و پس از آن بیماران زیادی با این روش درمان شده و تکرارپذیری آن را ثابت کردند.

12 فروردین 1398

ایران پیشرو. مهار حملات سایبری / 11

ایران ششمین کشور جهان در مهار حملات سايبری است. ایجاد مراکز گسترده عمليات امنيتي در لايه هاي زيرساخت، دروازه هاي اصلي، لايه هاي مياني و دسترسي، همراه با تخصص و نبوغ های فوق العاده سایبری موجب مهار حملات گسترده سایبری شده است.

12 فروردین 1398

ایران سومین تولید کننده و اولین فروشنده سنگ مرمر در جهان است

مرکز تحقیقاتی «اس بی وایر» آمریکا در گزارش سالیانه خود عنوان کرد، سه کشور آسیایی چین، هند و ایران همچنان به عنوان بزرگترین تولید کنندگان سنگ مرمر در جهان رتبه نخست در فروش این کانی را حفظ کرده اند.

11 فروردین 1398

ایران پیشرو. تولید کاتالیست بنزین / 10

ایران دومین کشور جهان در دانش فنی کاتالیست تولید بنزین است. این کاتالیست مهمترین ماده افزودنی تولید بنزین با استاندارد بالا در واحدهای ایزومریزاسیون پالایشگاه های نفت کشور است. کاتالیست واحدهای ایزومریزاسیون یکی از پیچیده ترین کاتالیست های مصرفی در طرح های بنزین سازی جهان است.

11 فروردین 1398

ایران امروز. انرژی زمین گرمایی / اکبر مظفری . 3

در این نیروگاه بخار حاصل از آب تزریق شده در عمق چاه به سطح زمین هدایت شده و با چرخاندن توربین های بخار، برق تولید می کند. ایران نهمین (3) کشور جهان در فناوری تولید انرژی زمین گرمایی است.

10 فروردین 1398

ایران پیشرو. تعمیر و نگهداری هواپیما / 9

ایران دهمین کشور جهان در تعمیر و نگهداری هواپیما است. تعمیر و نگهداری هواپیما شامل سه سطح تعمیرات سبک، تعمیرات نیمه سنگین و تعمیرات سنگین یا اورهال بوده و مقدمه کسب فناوری و مهارت های بالاتر جهت طراحی و ساخت هواپیماست.

3 فروردین 1398

ایران پیشرو. تولید داروی سنووکس / 8

ایران سومین کشور جهان در تولید داروی اینترفرون بتا یک آ است. این دارو با نام تجاری سنووکس، روند پیشرفت بیماری ام-اس را کُند کرده و دفعات عُود بیماری را کاهش می دهد. با تولید آمپول سنووکس، سهام شرکت بیوژن آمریکا به عنوان تنها تولید کننده انحصاری آن در جهان شکست. این دارو در بین پنج برند دارویی جهان قرار دارد.

28 اسفند 1397

ایران امروز. سلول های بنیادی جنینی / اکبر مظفری . 1

طی سال های 1379 تا 1382 گروه جنین شناسی پژوهشکدۀ رویان جهاد دانشگاهی، کار روی سلول های بنیادی جنینی را آغاز کردند و پس از سه سال مجاهدت علمی، در سال 1382 موفق به تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی جنینی انسانی شدند.

28 اسفند 1397

  • تعداد رکوردها : 275