Index
ورود کاربر

ایران پیشرو. تعمیر و نگهداری هواپیما / 9

ایران دهمین کشور جهان در تعمیر و نگهداری هواپیما است. تعمیر و نگهداری هواپیما شامل سه سطح تعمیرات سبک، تعمیرات نیمه سنگین و تعمیرات سنگین یا اورهال بوده و مقدمه کسب فناوری و مهارت های بالاتر جهت طراحی و ساخت هواپیماست.

3 فروردین 1398

ایران پیشرو. تولید داروی سنووکس / 8

ایران سومین کشور جهان در تولید داروی اینترفرون بتا یک آ است. این دارو با نام تجاری سنووکس، روند پیشرفت بیماری ام-اس را کُند کرده و دفعات عُود بیماری را کاهش می دهد. با تولید آمپول سنووکس، سهام شرکت بیوژن آمریکا به عنوان تنها تولید کننده انحصاری آن در جهان شکست. این دارو در بین پنج برند دارویی جهان قرار دارد.

28 اسفند 1397

ایران امروز. سلول های بنیادی جنینی / اکبر مظفری . 1

طی سال های 1379 تا 1382 گروه جنین شناسی پژوهشکدۀ رویان جهاد دانشگاهی، کار روی سلول های بنیادی جنینی را آغاز کردند و پس از سه سال مجاهدت علمی، در سال 1382 موفق به تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی جنینی انسانی شدند.

28 اسفند 1397

ایران پیشرو. موشک های زیرزمینی / 7

ایران چهارمین کشور جهان در قدرت موشک های زیرزمینی است. شهرهای موشکی ایران در عمق 500 متری زیر زمین تاسیس شده و شامل تونل ها و بخش های متعدد و وسیعی است که تعداد بسیار زیادی از پرتابگرهای موشکی در آن مستقر بوده و در شرایط آماده برای شلیک به سر می بردند.

25 اسفند 1397

ایران پیشرو. کاهش مرگ و میر مادران باردار / 6

ایران سومین کشور جهان در کاهش مرگ و میر مادران باردار است. در سال 1990 میلادی 175 کشور جهان متحد شدند تا میزان مرگ مادران را تا سال 2015 به 75 درصد کاهش دهند که ایران در سال 2011 به آن دست یافت. بهبود مراقبت های دوران بارداری، بهداشت مادران، دسترسی به پزشکان متخصص، مراکز درمانی و بانک خون از عوامل اصلی این موفقیت بود.

22 اسفند 1397

ایران پیشرو. درمان فلج عضلات چشم / 5

ایران اولین کشور جهان در درمان فلج عضلات چشم به روش نوین است. در این روش، به جای استفاده از عضله ماهیچه پا به وسیله نخ های غیرقابل جذبی، چشم به نسوج داخلی فیکس و عضله ای که باعث کشیده شدن چشم به یک سمت شده، قطع می شود و چشم در خط وسط قرار می گیرد.

20 اسفند 1397

ایران پیشرو. تولید میعانات گازی / 4

ایران سومین کشور جهان در تولید میعانات گازی است. روزانه 400 هزار بشکه میعانات گازی در ایران تولید می شود. میعانات گازی شامل ترکیبات سنگین تر از گازهای پروپان و بوتان است که به صورت مایع در ذخایر گاز طبیعی وجود داشته و به صورت رسوب و ته نشین در گاز استخراجی یافت می شود.

18 اسفند 1397

ایران پیشرو. تولید ریه مصنوعی / 3

ایران پنجمین کشور جهان در تولید ریه مصنوعی است. ريه مصنوعي براي بيماراني كه داراي مشكل حاد قلبي ـ ريوي و نيازمند به عمل جراحي قلب باز هستند و نوزادان دارای نارسی ريه، جانبازان شيميايي و بيماران نیازمند پيوند ريه كاربرد دارد و بر پايه غشاهاي فيبري توخالي ساخته می شود.

17 اسفند 1397

ایران پیشرو. ساخت زیردریایی های سبک / 2

ایران دهمین کشور جهان در ساخت زیردریایی های سبك است. با ساخت 90 درصد تجهیزات زیردریایی سبک یا نیمه سنگین در داخل کشور، ساخت زیردریایی های سبك به تولید انبوه رسیده است. این نوع زیردریایی ها در موارد خاصی کاربرد داشته و از فناوری های پیچیده ای برخوردار است.

17 اسفند 1397

ایران پیشرو. تولید جاذب های غربال مولکولی / 1

ایران پنجمین کشور جهان در تولید جاذب های غربال مولکولی صنایع نفت و گاز است. جاذب‎های مولکولی به شکل گسترده در صنایع نفت و گاز به کار رفته و در واحدهای نم زدایی از گازها و مایعات، جداسازی ترکیبات هیدروکربنی، جداسازی نیتروژن و اکسیژن، حذف گوگرد از جریان های هیدروکربنی کاربرد دارد.

17 اسفند 1397

ایران 20 (دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سلامت و بهداشت)

در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد دستاوردهای قابل توجهی در حوزه سلامت و بهداشت هستیم که موضوعات مهمی را در این حوزه در برگرفته است.

29 دی 1397

ایران 20 (دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تعلیم و تربیت)

در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد دستاوردهای قابل توجهی در حوزه تعلیم و تربیت هستیم که این موارد بیانگر پیشرفت های فراوانی در این حوزه است.

29 دی 1397

رتبه نخست ایران در شاخص توسعه انسانی

سازمان ملل متحد در آخرین به روزرسانی آمار خود اعلام کرد شاخص توسعه انسانی در ایران ۰.۷۹۸ است که این کشور را در جایگاه نخست منطقه قرار می دهد.

12 دی 1397

برخورداری متخصصان ایرانی از دانش فنی ساخت موتور هواپیما

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی، گفت: در بخش ساخت موتور هواپیما باید از دانش فنی داخلی بهره برد که خوشبختانه ایران به این دانش دست پیدا کرده است.

15 مهر 1397

ویلچر خودبالابر طراحی شد

مخترعان موفق شدند ویلچر خودبالابر با قابلیت دستی را طراحی کنند که قابل تنظیم تغییر ارتفاع نشیمنگاه از کف زمین است.

14 مهر 1397

ایران، دومین تولیدکننده کاتالیست بنزین در جهان

مدیرعامل شرکت مهندسی و تامین تجهیزات پتروشیمی ایران (اسپک) گفت: دانشمندان جوان ایرانی به فناوری تولید کاتالیست های واحد های ایزوم پالایشگاهی که قبلا فقط در آمریکا تولید می شد، دست یافته اند.

8 شهریور 1397

حشره ای که ایران به جهان معرفی کرد

مانتیس مشت زن کوچک نام حشره ای است که محمودکل نگری آن را به جهان معرفی کرد.

2 اردیبهشت 1397

ایران جزو 15 کشور اول جهان در حوزه چشم پزشکی

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران گفت: ایران در حوزه چشم پزشکی جزو 15 کشور نخست جهان است و از نظر دانش نظری و تکنیک ها، پیشرفت های خوبی داشته است.

11 اسفند 1396

درخشش دانشجویان قزوینی

تیم دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات ملی دانشجویی موسسه بتن آمریکا عنوان نائب قهرمانی را از آن خود کرد.

14 دی 1396

ایران چهارمین تولیدکننده کیوی در دنیاست

ایران یکی از قطب های تولید کیوی در جهان بوده که علاوه بر تامین نیاز داخل، قادر به صادرات محصول به کشورهای همسایه است.

11 آذر 1396

ایران جزو 10 کشور برتر جهان در تولید محصولات باغی است

کشور ما در شمار ده کشور برتر جهان در تولید محصولات باغی و از صادرکنندگان مهم میوه در دنیاست و به جز چهار میوه گرمسیری، در سایر میوه ها مطلقا نیازی به واردات میوه نداریم و باید با افزایش کیفیت بسته بندی، میزان صادرات را افزایش دهیم و ارزآوری بیشتری برای کشورمان داشته باشیم.

9 آذر 1396

ایران جزء ۱۱ کشور سازنده ناوشکن در دنیاست

ما افتخار می کنیم که جزء ۱۱ کشور سازنده ناوشکن در دنیا هستیم...

9 آذر 1396

ربات مانکن دانشگاه شریف در جمع ۸ طرح برتر دنیا قرار گرفت

ربات مانکن دانشگاه صنعتی شریف در مسابقه بهترین طراحی ربات در کنفرانس رباتیک اجتماعی ۲۰۱۷ که در کشور ژاپن برگزار شد در جمع ۸ طرح برتر دنیا قرار گرفت.

9 آذر 1396

ایران در حوزه تلفن همراه جزء 10 کشور نخست دنیاست

ایران در حوزه تلفن همراه، جزء 10 کشور نخست دنیاست اما در حوزه ثابت ما عقب ماندگی داریم و در رتبه 90 قرار داریم.

9 آذر 1396

کاراته ایران نایب قهرمان لیگ جهانی ژاپن شد

کاراته کا های ایران در مسابقات کاراته وان ژاپن با کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و سه برنز نایب قهرمان شدند.

5 آذر 1396

تیم المپیاد نجوم ایران در جایگاه سوم جهان ایستاد

دانش آموزان تیم نجوم واختر فیزیک جمهوری اسلامی ایران با کسب پنج مدال، مقام سوم جهانی را دریازدهمین المپیاد جهانی نجوم را به دست آوردند.

1 آذر 1396

محققان ایرانی به روشی نوین در درمان سرطان دست یافتند

گروهی از محققان ایرانی به روشی نوین برای درمان سرطان نوروبلاستوما دست یافتند که اولین از نوع خود در جهان است.

27 آبان 1396

مهندسان ایرانی مدرن ترین دستگاه سنگ‎شکن جهان را ساختند

بار دیگر فرزندان این مرز و بوم حماسه آفریدند و در بخش معدن و فراوری قادر به طراحی و ساخت یکی از مدرنترین و پیچیده ترین دستگاههای سنگ شکن دنیا به نام (HPGR ) گردیدند.

9 آبان 1396

ایران دهمین تولیدکننده فولاد جهان شد

آمارهای انجمن جهانی فولاد نشان داد تولید فولاد ایران در سپتامبر 40.4 درصد افزایش یافته و در جایگاه دهم جهان قرار گرفته است.

8 آبان 1396

ایران سومین مرکز بزرگ پیوند سلول های بنیادی در دنیاست

ایران از لحاظ تعداد، سومین مرکز بزرگ پیوند سلول های بنیادی در دنیا است. ایران تنها کشور در آسیا و اقیانوسیه است که توانست به این موفقیت دست یابد و خدمات مناسبی به بیماران ارائه کند، سالانه بیش از یک هزار پیوند مغز استخوان در 17 مرکز در کشورمان انجام می شود،

8 آبان 1396

  • تعداد رکوردها : 248