Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 168816
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1392 19:33
تعداد بازدید : 539

حفیظ الله رجبی فعال فرهنگی و روزنامه نگار افغان

ایران الگویی جدید از دموکراسی موفق با رنگ و بوی اسلامی است

حفیظ الله رجبی روزنامه نگار افغان: برگزاری انتخاباتی با این وسعت و شکوه نیز ثابت کرد که ایران با اصول ارزشی که ریشه در اصول اسلامی دارد و با احترام به انسان ها، الگوی موفقی از حکومت اسلامی و منجی است.
یک روزنامه نگار افغان با اشاره به برگزاری باشکوه انتخابات در ایران گفت که انقلاب ایران، دموکراتیک بود و وقتی حضرت امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی را پایه گذاری کرد؛ در حقیقت یک الگو به دنیا معرفی شد و آن «جمهوری اسلامی» بود.

«حفیظ الله رجبی» فعال فرهنگی و روزنامه نگار افغان اظهار داشت: بسیاری از واژه هایی که در ادبیات سیاسی و گفتار سیاستمداران امروز وجود دارد؛ وارداتی است. این در حالی است که هر کلمه ای که انتخاب می کنیم دارای بار معنایی و روانی است.

رجبی افزود: اگر از دریچه دموکراسی غربی به انتخابات ایران نگاه کنیم شاید نشود نظر آن ها را تامین کرد و به نظر من هم نبایست آنچه را که غرب به عنوان معیار معرفی می کند در کشورهای شرقی و اسلامی پیاده کرد.

وی اظهار داشت: انقلاب ایران مردمی بود و همه ویژگی های دموکراسی را دارد اما ویژگی هایی که در نوع حکومت خود ایران تعریف می شود. «حضرت امام خمینی(ره)» با بنیانگذاری انقلاب اسلامی در حقیقت یک الگو به دنیا معرفی کرد و آن «جمهوری اسلامی» بود که تعاریف اساسی خود را دارد. رجبی تاکید کرد: یک دموکراسی با رنگ و بوی اسلامی که تفاوت هایی اساسی با دموکراسی غربی دارد.

روزنامه نگار افغان با اشاره به نمونه شکست خورده دموکراسی غربی در افغانستان گفت: آمریکا در سال 2001 با شعار ایجاد دموکراسی به افغانستان وارد شد اما اکنون پس از 12 سال به اذعان خودشان نتوانستند دموکراسی از نوع غربی را در این کشور بوجود آورند. وی گفت: علت این است که دموکراسی آمریکا وارداتی بود و تمام زوایای زندگی در افغانستان در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... را در نظر نگرفته و نتوانست موفق شود.

رجبی تاکید کرد که برای سنجش دموکراتیک بودن انتخابات در ایران بایست دموکراسی که مد نظر کشورهای اسلامی هست را بررسی کرد. تمام شهروندان ایران بدون اعمال فشار پای صندوق های رای رفتند، آزادانه انتخاب کردند و این حرکت را «حماسه ملی» نامیدند. بایست به مردم و مسئولین جمهوری اسلامی تبریک گفت در حالی که بیش از سه دهه از عمر انقلاب اسلامی می گذرد که ایران روز به روز قدرتمند تر می شود و معتقدم که اگر جمهوری اسلامی طبق اصول ارزشی اسلامی خودشان حرکت کنند در آینده سهم بیشتری از جامعه جهانی بدست خواهند آورد.

رجبی جامعه جهانی را مجموعه ای از کشورهای توانمند در عرصه های مختلف نامید و گفت: انتخابات ایران نشان داد که ایران قوی شده و اگر به همین منوال به پیشرفت ادامه دهد، جامعه جهانی آن را به عنوان قدرتی بلامنازع قبول خواهد کرد. وی اظهار داشت که رفتارها در ایران در چارچوب خاصی تعریف شده و آن را می توان قانون اساسی یا اصولی که حضرت امام (ره) به عنوان «اصول انقلاب» مطرح کرد، نامید. و هرجا که آن اصول نیاز به بازخوانی داشته باشد و یا حرکت یا کنش سیاسی از اصول انقلاب فاصله گیرد در نتیجه مهار می شود و ایران توانست بر اساس یک اصول تعریف شده رابطه خود را با دنیا تنظیم کند.

رجبی در مورد تفاوت انقلاب اسلامی با دولت های دیگر اظهار داشت: دولت های دیگر خودشان را با قدرت های برتر دنیا همسو می کند و اما زمانی که انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) پیروز شد خودش را به عنوان الگو به دنیا معرفی کرد و دیگران را زیر چتر خود فراخواند. انقلاب اسلامی ندای منجی را سر داد و تاکید کرد که با اصول اسلامی می توانیم شما را نجات دهیم.

وی افزود: برگزاری انتخاباتی با این وسعت و شکوه نیز ثابت کرد که ایران با اصول ارزشی که ریشه در اصول اسلامی دارد و با احترام به انسان ها، الگوی موفقی از حکومت اسلامی و منجی است.

فعال فرهنگی افغان در مورد پیام انتخابات ایران به کشورهای دیگر بخصوص افغانستان اظهار داشت: شکی نیست که انتخابات ایران با این شکوه، پیام دارد اما افغانستان پس از 12 سال هنوز آن آرامش فکری برای برنامه های درازمدت را ندارد. با وجود برگزاری چند دوره انتخابات در افغانستان اما همچنان مشکلاتی هست که مردم این کشور انتخابات را به عنوان یک دستاورد ماندگار نمی پذیرند و به دیده دستاوردی در خطر به آن نگاه می کنند.

رجبی افزود: در افغانستان هنوز مشکل «ملت» و «وحدت ملی» باقی است و در بسیاری موارد منافع شخصی، قومی، مذهبی بالاتر از منافع ملی قرار می گیرد. اما در ایران تمام مردم وحدت ملی و منافع ملی را به عنوان خطوط قرمز پذیرفته اند و اختلاف ها را فراموش می کنند. در عین حال رهبری ایران به عنوان محوری قوی است و ملت حول آن می چرخد که باعث حفظ وحدت ملی در جمهوری اسلامی می شود.

وی خاطر نشان کرد: ائتلاف های سیاسی در جمهوری اسلامی آرام و خردمندانه شکل گرفت و انتخابات برای مردم شیرین بود؛ وقتی کسی پای صندوق رای می رفت احساس می کرد که حوادث خوبی در راه است.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :