Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 170393
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 8:9
تعداد بازدید : 585

رقیه عزیزی شیرکوهی

از «رویانا» تا ماهواره بر «سیمرغ» در نوشت افزارهای ایام

دفاتر تحریر ایام از سال گذشته با طرح جلد های ملی و انقلابی با محوریت پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف راهی بازار شد.
دفاتر تحریر ایام از سال گذشته با طرح جلد های ملی و انقلابی با محوریت پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف راهی بازار شد که چندی پیش هم جدیدترین طرح های این برند ایرانی _ اسلامی با حضور تیم ملی والیبال کشورمان رونمایی شد.سیدصادق منصور، مدیر عامل نوشت افزار ایرانی _ اسلامی ایام درباره نحوه تولید و توزیع این دفاتر، بیان می کند: دفاتر ایام در36 طرح برای کودکان دوره ابتدایی، دبیرستان و دانشجو تولید شده است که برای دانش آموزان دبیرستانی چهره هایی از شهداء نظیر شهید آوینی و شهید بابایی در نظر گرفته شده و برای دانش آموزان مقطع پایین تر نیز تصاویری با موضوعاتی نظیر پیشرفت های علمی همانند «قایق پرنده»، «هواپیمای قاهره 313»، «میمون فضانورد»، «رویانا»، «روبات جراح» انتخاب شده است تا مخاطبان با پیشرفت های علمی کشور آشنا شوند.

وی با بیان اینکه این 36 طرح در دفاتر 50، 80 و 100 برگ طراحی و تولید شده اند، اضافه می کند: سال گذشته گروه نوشت افزار ایام، طرح های اندکی را منتشر کرد اما امسال تنوع طرح بیشتر شده است و از بین  تقریباً 60 طرحی در نظر گرفته شده 36 طرح را به صورت برگزیده انتخاب شد.منصور می افزاید: درباره مقدار تولید پیش بینی می کردیم که نسبت به سال گذشته 2 یا 3 برابر فروش داشته باشیم اما میزان فروش دفاتر ایام امسال بسیار بالا است که برای ما غیرقابل تصور بود.

وی ادامه می دهد: یکی از ضعف های ما این بود که در توزیع نوشت افزارهای ایام دچار کاستی هایی بودیم یعنی در حال حاضر متقاضی این دفاتر وجود دارند اما در زمینه توزیع مقداری با ضعف مواجه هستیم.مدیر نوشت افزارهای ایام در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه طرح های روی جلد دفاتر را چگونه انتخاب کردید، می گوید: برخی از طرح ها را در تعداد اندک منتشر و در میان مردم به فروش رساندیم و در نهایت نظرات و پیشنهادات آنها را درباره این دفاتر جویا شدیم، یعنی برای انتخاب تصاویر دفاتر ایام از نظرات کودکان و نوجوان ، والدین، روانشناسان و معلمان استفاده کردیم.

وی بیان می کند: دفاتر ایام در نمایشگاه هایی نظیر پاییزه، فروشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی، نمایشگاه های داخلی سازمان ها و نهادها به مخاطبان عرضه شده است که مخاطبان برای آشنایی از نشانی مراکز توزیع دفاتر ایام و بقیه برندهای ایرانی _ اسلامی می توانند به سایت ایام و ایران نوشت مراجعه کنند. در در ذیل نیز برخی از تصاویر دفاتر ایام با توضیحات پشت جلد از خاطرتان می گذرد:

ماهواره بر سیمرغ برای رسیدن به بخشی از اهداف فضایی جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شده که می تواند با استفاده از نسل جدید و پیشرفته موتورهای سوخت مایع، ماهواره هایی تا وزن 100 کیلوگرم را در مدار 500 کیلومتری زمین قرار دهد.سرعت ماهواره بر سیمرغ 7500 متر بر ثانیه است (یعنی 27000 کیلومتر در ساعت) و می تواند ماهواره های ایرانی را  تا500 کیلومتری زمین بالا ببرد. این ماهواره بر به دست دانشمندان جوان ایرانی ساخته شده است.هواپیمای قاهر313 جدیدترین جنگنده ساخت ایران است. اطلاعات دقیقی از جزئیات این هواپیما منتشر نشده است ولی کارشناسان از روی ظاهر آن فکر می کنند که یکی از قوی ترین هواپیماهای رادار گریز جهان باشد.  این هواپیما به دلیل اندازه کوچک اش می تواند در جنگ ها بسیار دقیق و سریع عمل کند.

 همه مراحل ساخت قاهر 313 به دست دانشمندان ایرانی سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع انجام شده است.بابایی فرماندهی شجاع، مسئولیت پذیر، مؤمن، منطقی، صادق و فروتن بود. اگر کسی بابایی را نمی شناخت تصور اینکه این فرد، خلبان جنگنده ای مانند F-14 است برایش ممکن نبود. در هر طرح عملیاتی ای که در نیروی هوایی داده می شد عباس بابایی به عنوان یک پیش قدم، اولین کسی بود که این طرح را اجرایی می کرد. سرلشکر عباس بابایی در 37 سالگی پس از انجام 60 عملیات موفق و 3000 ساعت پرواز پس از یک عملیات برون مرزی در سال 66 به شهادت رسید.رویانا اولین حیوان شبیه سازی شده ایرانی است. تولد او آینده داروسازی ایران را عوض کرد.

پس از تولد گوسفند شبیه سازی شده، دانشمندان ایرانی می توانند با جابه جایی ژن، بزهایی به دنیا بیاورند که خود به خود در شیر آنها داروهای مورد نیاز انسان تولید می شود. شنگول، منگول و حبه انگور نام چند تا از این بره هاست.برای انجام کارهای علمی بزرگ و خطرناک، دانشمندان آزمایش هایی طراحی می کنند تا برای انجام اهداف خود آماده شوند و اطلاعات خود را افزایش دهند. ارسال فضا نورد به آسمان، هدف بزرگ دانشمندان هوافضای کشورمان است. فرستادن «آفتاب» میمون فضا نورد ایرانی یکی از پیچیده ترین آزمایش های مقدماتی دانشمندان ایرانی برای دست یابی به دانش ارسال فضا نورد به آسمان بود.

شاهد 285، بالگرد تهاجمی ساخت متخصصان صنایع نظامی ایران است که برای ماموریت های شناسایی و گشت رزمی طراحی شده است. شاهد توانایی حمل سلاح و درگیری با واحدهای شناسایی دشمن را دارد. شاهد نشان دهنده توان بالای دانشمندان ایرانی در تولید بالگرد است و آینده روشنی را برای این صنعت نوید می دهد.در دنیا هر کشوری که نتواند انرژِی خود را تولید کند، ضعیف و زیردست دیگران است. در آینده، وقتی که نفت جهان تمام شود تنها منبع انرژی شناخته شده، انرژی هسته ای خواهد بود. از طرف دیگر، کشور ها باید برای دست یابی به انرژی هسته ای علوم و دانش های دیگری را نیز به دست آورند. در حالی که تمام ابرقدرت های زورگوی جهان می خواستند مانع دست یابی ایران به دانش انرژی هسته ای شوند، دانشمندان جوان ایرانی با تلاش فراوان به این دانش دست یافتند.

 زیر دریایی ها سلاح های بسیار مهمی در جنگ هستند چرا که بر روی آب دیده نمی شوند و فقط می توان با رادار های قدرتمند آنها را شناسایی کرد. از طرفی چون زیر دریایی ها در زیر آب حرکت می کنند، بسیاری از سلاح های نصب شده بر روی کشتی ها نمی توانند به آنها شلیک کنند. زیردریایی نهنگ اولین زیردریایی ساخت ایران است که باعث افزایش قدرت دفاعی ایران شده است. 220 دانشمند و متخصص ایرانی در رشته های مختلف این زیردریایی را ساخته اند. زیردریایی نهنگ می تواند در اعماق آب بر روی کف دریا ثابت بنشیند که این کار باعث می شود که حتی  قوی ترین رادارها نیز نتوانند آن را شناسایی کنند. «کوکر 1» نخستین پهپاد جهان است که می تواند به صورت عمودی پرواز کند. این پرنده برای عملیات های امداد و نجات و شناسایی و کنترل مرزهای دریایی و زمینی استفاده می شود.

کوکر دارای چهار موتور کم صدا، رادار چند منظوره، سیستم ارتباط با ماهواره و امکانات پیشرفته تصویربرداری است. این پهپاد که کاملاً رادار گریز است توسط دانشمندان ایرانی ساخته شده است.متخصصان جوان ایرانی طی یک جنگ الکترونیکی دشوار توانستند هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را که «آر-کیو 170» نام دارد وادار به فرود کنند. این هواپیما در حال جاسوسی از خاک ایران بوده است. «آر-کیو 170» از پیشرفته ترین پهپادهای موجود در سطح جهان است. دانشمندان ایرانی با موفقیت توانسته اند تکنولوژی به کار رفته در این هواپیما را به دست آورده و ساخت نمونه های مشابه را آغاز کنند.اسمش «راهیان نور» است. اردویی است که هر سال کودکان و نوجوانان زیادی در آن شرکت می کنند و به بازدید از مناطقی می روند که روزگاری جوانان شجاع ایرانی در آنجا از کشورشان دفاع کردند. شلمچه، دوکوهه، دهلاویه و ... از جاهایی هستند که مسافران «راهیان نور» حتماً به آنها سر می زنند.

از روزهای دور تا به امروز، در ماه زیبای اردیبهشت که غنچه های گل محمدی گشوده می شوند، جشن گلاب گیری در کاشان برگزار می شود. مردان و زنان کاشانی گل های محمدی را از مزارع گل به کارگاه های گلاب گیری می برند و با روش های مخصوصی گلاب ناب کاشان را تولید می کنند. هر سال خانه خدا در مراسمی خاص با گلاب کاشان شست وشو می شود. قایق است ولی می تواند پرواز کند! دانشمندان هوشمند ایرانی قایقی طراحی کرده و ساخته اند که می تواند با سرعت 190 کیلومتر در ساعت پرواز کند و تا 5 متر از سطح آب دریا فاصله بگیرد. وقتی دریا طوفانی می شود، سرنشینان این قایق بدون هیچ مشکلی می توانند پرواز کنند و به انجام مأموریت خود بپردازند.

روبات ها را می شناسیم ولی این یکی خیلی جالب و متفاوت است. دانشمندان جوان و خلاق ایرانی موفق شده اند روباتی بسازند که می تواند در جراحی بیماران به پزشکان کمک کند! پزشکان حتی می توانند از راه دور و با دادن فرمان به این روبات، بیماران شان را جراحی کنند. پیش از این فقط آمریکا از این روبات ها ساخته بود و ایران دومین کشور جهان است که روبات جراح ساخته است.رادار ثامن آسمان کشور را کنترل می کند و ورود هواپیماهای دشمن را به اطلاع یگان های دفاعی می رساند. رادار جزو تکنولوژی های پیشرفته نظامی محسوب می شود و ساخت آن نیاز به دانش فراوان است. رادار ثامن توسط متخصصین صنایع دفاعی کشور طراحی و ساخته شده است.تصاویری از دفاتر ایام در ذیل آمده است که از خاطرتان می گذرد:


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :