Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 180477
تاریخ انتشار : 27 آبان 1394 21:52
تعداد بازدید : 757

براساس بیانیه منتشره از سوی دبیرخانه فنی سازمان منع سلاحهای شیمیائی

پزشک ایرانی برنده جایزه سازمان منع سلاح های شیمیایی شد

دومین جایزه سالانه به صورت مشترک بـه دکتر مهدی بـلالی مود از ایـران و دکتـر آلستر هی از انـگلیس اعطاء شد.
«دکتر مهدی بلالی مود» به عنوان برنده جایزه سازمان منع سلاح های شیمیایی معرفی شد.

براساس بیانیه منتشره از سوی دبیرخانه فنی سازمان منع سلاحهای شیمیائی، کمیته جایزه سالانه سازمان منع سلاحهای شیمیائی تصمیم گرفته است دومین جایزه سالانه سازمان در سال ۲۰۱۵ را به صورت مشترک بـه دکتر مهدی بـلالی مود از جمهوری اسلامی ایـران و دکتـر آلستر هی از کشور انـگلیس اعطاء کند.

بـر اساس اعلام دبیرخانه فنی سازمان، دکتر بـلالی تبعه جمهوری اسلامی ایران، یک متخصص سم شناس است که حرفه خود را به درمان قربانیان عوامل جنگ شیمیائی اختصاص داده است.

وی بطور مستمر در زمینه آموزش جنبه های پزشکی سلاحهای شیمیائی فعال بوده و با سازمانهای منع سلاح شیمیایی و بهداشت جهانی همکاری کرده است.

دکتر هی از بریتانیا نیز دانشمند برجسته ای است که دانش گسترده وی در زمینه خواص سمی عوامل جنگ شیمیائی از او یک متخصص زبردست ساخته است. نامزدهای دریافت دومین جایزه سالانه از بین تعداد زیادی کاندیدا برگزیده شده اند .

پس از دریافت جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان منع سلاحهای شیمیایی، بنابه پیشنهاد مدیر کل و شهردار لاهه و تصویب کنفرانس کشورهای عضو مقرر شد از محل درآمد نقدی جایزه صلح نوبل، جایزه ای تحت عنوان «OPCW-The Hague Award» به افراد و مؤسسات غیر دولتی که اقدامات برجسته ای در زمینه تحقق اهداف سازمان منع سلاحهای شیمیایی انجام داده باشند، اعطاء شود. سال گذشته برای اولین بار این جایزه به مؤسسه ای فنلاندی و یک پزشک استرالیایی به صورت مشترک اعطاء شد .

طبق روال معمول قرار است جایزه مذکور توسط مدیر کل سازمان منع سلاحهای شیمیائی طی مراسمی و در جریان بیستمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو در اوایل آذرماه سال جاری به برندگان اعطاء شود .

اعطای این جایزه به دکتر بلالی مود، اذعان بین المللی نسبت به دیپلماسی فعال و مواضع صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران و تأئید مواضع سازنده و پیشرو جمهوری اسلامی ایران در اجرای ملی و بین المللی کنوانسیون سلاح های شیمیایی است.

گفتنی است پروفسور مهدي بلالي در سال ۱۳۲۱ مود بيرجند به دنیا آمد و تحصیلات خود را در حوزه پزشکی و سم شناسی در ایران و ایتالیا دنبال کرد. وی که در حال حاضر ریاست مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد را برعهده دارد، تاکنون جوایز متعدد بین المللی را کسب کرده است.

* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :