Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 180765
تاریخ انتشار : 28 آذر 1394 21:31
تعداد بازدید : 519

سازمان بهداشت جهانی در سال 2016

جایزه سازمان بهداشت جهانی به استاد ایرانی رسید

در سه سال گذشته این جایزه به کسی اعطا نشده ولی در سال جاری و در بین 22 کشور، این جایزه به ایران تعلق گرفت.
درمان و آموزش پزشکی در سطح کشور و مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در طول بیش از دو دهه فعالیت خود، کارنامه روشنی در زمینه تحقیقات برجای گذاشته و سهم مهمی در اعتلای علمی کشور بر عهده داشته است. اخیراً نیز بار دیگر نام این پژوهشکده با کسب جایزه علمی سال 2016 سازمان بهداشت جهانی در سطح کشور و در مقیاس جهانی مطرح شده است.

به همین بهانه و جهت آشنایی بیشتر با تاریخچه و فعالیت های این پژوهشکده، منطقه اصفهان مصاحبه ای با دکتر نضال صراف زادگان، استاد گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی و رئیس پژوهشکده قلب و عروق اصفهان ترتیب داده که شرح آن در زیر می آید.

دکتر صراف زادگان که برنده جایزه ویژه سازمان بهداشت جهانی در سال 2016 شده است گفت: این جایزه تحت عنوان مؤثرترین فرد در زمینه اقدامات پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر به ویژه بیماری های قلبی عروقی در سطح کشورهای منطقه مدیترانه شرقی اهدا شده و هر ساله با بررسی عملکرد محققانی که در این زمینه فعالیت دارند به یک نفر و یا به صورت مشترک تعلق می گیرد. هزینه این جایزه نیز توسط بنیاد دولت کویت تأمین می شود. نکته حائز اهمیت این که در سه سال گذشته این جایزه به کسی اعطا نشده ولی در سال جاری و در بین 22 کشور، این جایزه مهم به کشور جمهوری اسلامی تعلق گرفت که افتخاری برای جامعه علمی کشور است.

صراف زادگان توضیح داد: نامه رئیس سازمان بهداشت جهانی در خصوص تعلق جایزه به اینجانب به صورت رونوشت برای وزیر بهداشت و درمان، وزیر امور خارجه، رؤسای روابط بین الملل وزارتخانه های مذکور، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و سازمان های بین المللی مرتبط ارسال شده است و سایت های معتبر خارج از کشور، از جمله فدراسیون جهانی قلب (WHF)، انجمن بین المللی پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی (ICCPR) و انجمن جهانی فشار خون (WHL) نیز این مطلب را منتشر کرده اند که خود نشان از اهمیت این جایزه و افتخار کسب شده برای کشور است.

وی در خصوص تاریخچه فعالیت پژوهشکده قلب و عروق اصفهان اظهار کرد: پژوهشکده قلب و عروق در سال 1372 تحت عنوان مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان و به عنوان یکی از اولین مراکز پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأسیس شد و پس از آن کد بودجه مستقل و چارت تشکیلاتی سازمانی و استخدامی به آن تعلق گرفت.

صراف زادگان افزود: هدف اصلی از تأسیس این مرکز، اجرای طرح های پژوهشی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی و عوامل خطرساز آن ها و اصلاح شیوه زندگی و کاربردی کردن تحقیقات برای کاهش شیوع و بروز این بیماری ها در سطح جامعه بوده است. از ابتدا این مرکز با پرسنل و امکانات محدودی کار خود را آغاز کرد، اما بعدها با توسعه فعالیت ها و راه اندازی واحدهای جدید به تدریج تعداد پرسنل و امکانات پژوهشکده توسعه یافت.

رییس پژوهشکده قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: این پژوهشکده جزو نخستین مراکز تحقیقاتی مصوب وابسته به وزارت بهداشت در سطح کشور است، چنانکه در اوایل دهه 70 حداکثر چهار یا پنج مرکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت در کشور وجود داشت، اما اکنون حدود 600 مرکز تحقیقاتی در کشور فعالیت دارند. در سال 1390 بر اساس سیاست وزارت بهداشت مبنی بر تأسیس پژوهشکده ها و از آنجا که مرکز تحقیقات قلب و عروق شرایط لازم از جمله دارا بودن حداقل سه مرکز تحقیقاتی مصوب را دارا بود، این مرکز به پژوهشکده قلب و عروق اصفهان تبدیل شد و در حال حاضر پژوهشکده مشتمل بر شش مرکز تحقیقاتی است که هر مرکز تحقیقاتی معادل یک گروه آموزشی در دانشکده و خود پژوهشکده معادل یک دانشکده به حساب می آید.

صراف زادگان در خصوص امتیازات مهم پژوهشکده قلب و عروق اصفهان گفت: مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان از سال 2003 میلادی به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی (WHO) در منطقه مدیترانه شرقی انتخاب و این همکاری در سه دوره متوالی چهار ساله تمدید شد که آخرین بار در اکتبر سال 2015 بار دیگر تحت عنوان پژوهشکده به این افتخار نایل شد و در حال حاضر به عنوان تنها مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی در کشور ایران و در منطقه مدیترانه شرقی فعالیت می کند. در همین راستا فعالیت های مختلفی از جمله برگزاری دوره های آموزشی برای محققان داخلی و یا کشورهای منطقه، برگزاری کارگاه ها یا سمینارهای بین المللی، اجرای طرح های مشترک با WHO یا سازمان های بین المللی دیگر، اجرای سیاست های سازمان بهداشت جهانی در کشور و منطقه و شرکت در برنامه و کارگاه های WHO و ارائه مشاوره های علمی در این پژوهشکده انجام شده است.

وی با اشاره به این که مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان در طول فعالیت خود در ارزشیابی های سالانه وزارت بهداشت از مراکز تحقیقاتی سطح کشور، همواره جزو رتبه های برتر کشور - اول تا پنجم - قرار داشته است، افزود: پژوهشکده قلب و عروق اصفهان به دلیل اجرای طرح های تحقیقاتی کلان و ملی و بین المللی و نیز تعداد زیاد طرح های تحقیقاتی و مقالات پژوهشی علاوه بر کسب رتبه های برتر کشوری، همواره در جایگاه اولین مرکز مستقر در استان های غیر از تهران قرار داشته است. همچنین این پژوهشکده مجری برگزاری دوره های PhD پژوهشی است و در حال حاضر شش دانشجوی PhD در این پژوهشکده در حال تحصیل هستند. علاوه بر این در مواردی وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی طرح هایی به این پژوهشکده سفارش می دهند، به عنوان نمونه طرح هایی در زمینه کنترل مصرف نمک، کنترل فشار خون، ثبت بیماری های قلبی عروقی و... از طرف وزارت بهداشت به این پژوهشکده سفارش داده شده که برخی از آن ها اجرا شده و برخی نیز در حال اجرا است.

رییس پژوهشکده قلب و عروق اصفهان اضافه کرد: همین طور پذیرش و اجرای پایان نامه های دانشکده های مختلف مانند پزشکی، داروسازی، تغذیه، بهداشت، پرستاری و ... در سطح کشور یا اجرای طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های مشترک با دانشگاه های خارج کشور از دیگر فعالیت های پژوهشکده است.

صراف زادگان یکی دیگر از اقدامات مهم انجام شده در این پژوهشکده را مشارکت در تأسیس شبکه تحقیقات قلب و عروق ایران دانست و افزود: یکی از سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تأسیس شبکه های تحقیقاتی با موضوعات مختلف جهت هماهنگ کردن فعالیت مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های مختلف در زمینه موضوع مورد نظر است که در زمینه بیماری های قلبی عروقی، شبکه ای تحت عنوان شبکه تحقیقات قلب و عروق ایران در سال 1390 در سطح وزارت بهداشت تأسیس شد که پژوهشکده قلب و عروق اصفهان بیش ترین سهم را در تأسیس این شبکه داشت و به همین جهت دبیرخانه شبکه در این پژوهشکده مستقر شده و تمام امور مربوط و هماهنگی با مراکز تحقیقاتی سطح کشور در دبیرخانه انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از وجوه تمایز پژوهشکده قلب و عروق اصفهان همکاری نزدیک با سازمان ها و انجمن های علمی معتبر بین المللی و داخلی و اجرای طرح های تحقیقاتی، پایان نامه ها و یا فعالیت های اجرایی مشترک با این سازمان ها و انجمن ها است.

صراف زادگان تصریح کرد: در این پژوهشکده بیش از 20 کنگره، سمینار و کارگاه آموزشی بین المللی یا داخلی برگزار شده و اقدامات دیگری مانند اجرای چندین طرح بزرگ ملی از جمله برنامه قلب سالم اصفهان، طرح کنترل آلودگی هوا، راه اندازی اولین مرکز بازتوانی قلبی در سطح کشور، مشارکت در تأسیس چهار انجمن غیردولتی، اجرای بیش از 650 طرح تحقیقاتی و 280 پایان نامه دانشجویی و PhD، چاپ بیش از هزار و 250 مقاله در مجلات داخلی و خارجی، چاپ ده ها عنوان کتاب و فعالیت های آموزشی و درمانی برای بیماران قلبی عروقی انجام شده است.* ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :