Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181666
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 9:30
تعداد بازدید : 429

شیرین سازی 99 درصدی گاز با نانوجاذب ها

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب با همکاری محققان پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه کاشان نانوجاذب جدیدی به منظور شیرین سازی گاز ترش عرضه کردند که قادر به حذف 99 درصدی آلاینده ها است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، گاز سولفید هیدروژن که عامل اصلی ترش بودن گاز به شمار می رود، در منابع بسیاری از جمله گاز طبیعی، بیوگازها و گازهای صنعتی وجود دارد، ضمن آن که مقادیر گسترده ای از این گاز در صنایع پتروشیمی تولید می شود.

گاز سولفید هیدروژن بسیار سمی و به عنوان یک آلاینده هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ صنعتی بسیار مورد توجه است. این گاز در حضور کاتالیست هایی چون آب به یک گونه بسیار خورنده برای لوله ها و مخازن تبدیل می شود. از این رو امروزه حذف گاز سولفید هیدروژن به منظور محافظت از تجهیزات و ارتقای ایمنی سیستم ها یک موضوع حائز اهمیت است.

دکتر مسعود خالقی عباس آبادی، عضو هیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب از اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: این مطالعات با هدف دستیابی به روشی که قابلیت حذف گاز سولفید هیدروژن را به صورت کامل داشته باشد، اجرایی شد.

وی با اشاره به برخورداری ایران از منابع غنی نفت و گاز، اظهار کرد: از این رو ارائه روش های نوین شیرین سازی به منظور بهره برداری هرچه بیشتر و بهتر از این منابع مد نظر محققان قرار دارد و هدف از انجام این پژوهش نیز سنتز و معرفی یک نانوجاذب جدید جهت حذف مؤثر گازهای آلاینده به ویژه سولفید هیدروژن بوده است.

خالقی اضافه کرد: در این راستا استفاده از این نانوجاذب به عنوان یک مرحله مکمل در واحد شیرین سازی گاز در صنایع پتروشیمی، علاوه بر کاهش هزینه های مربوط به حذف گاز سولفید هیدروژن، بازدهی این فرایند را افزایش داده و از سوی دیگر موجب کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از این گاز خطرناک می شود. همچنین حذف کامل تر این گاز می تواند مسائل خوردگی مربوط به مخازن و لوله ها را نیز تا حدی رفع کرده و هزینه های مربوط به این بخش را نیز کاهش دهد.

محقق این طرح با بیان این که در این طرح از گرافن اکسید و نانولوله های کربنی به عنوان یک جاذب جهت حذف گازهای آلاینده از جمله اکسیدهای نیتروژن، هیدروژن سولفید و اکسیدهای گوگرد استفاده شد، ادامه داد: این نانوجاذب ها به دلیل خصوصیات خوبی نظیر سطح فعال بالا و مکان های فعال شیمیایی عملکرد خوبی در این رابطه از خود به نمایش گذاشته اند.

خالقی عباس آبادی با تاکید بر این که اکسید گرافن به روش هومرز و نانولوله های کربنی به روش رسوب بخار شیمیایی سنتز شده اند، خاطرنشان کرد: این نانوذرات به وسیله گروه های عامل مختلف از جمله گروه های کربوکسیلی و آمیدی به روش شیمیایی عامل دار شده اند و در نهایت این نانوذرات بهینه شده به منظور حذف گازهای آلاینده مورد استفاده قرار گرفتند.

به گفته وی، بررسی ها نشان داد که بازدهی فرایند حذف آلاینده ها توسط این نانوجاذب بیش از 99 درصد بوده است.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش های دکتر مسعود خالقی عباس آبادی استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، دکتر علیمراد رشیدی عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت و دکتر جواد صفایی قمی عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان است، در مجله Sulfur Chemistry منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :