Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184451
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 16:13
تعداد بازدید : 678

محمدجواد ظریف در صحن علنی مجلس

ایران محلی امن برای سرمایه گذاری و گردشگری شد

ظریف درجلسه علنی مجلس: امروز جهان ایران را محلی امن برای سرمایه گذاری و گردشگری می داند.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان جهت ارائه گزارشی از سرمایه گذاری های خارجی در فضای پسابرجام در صحن علنی مجلس حضور یافت.

ظریف در ابتدای این سخنرانی گفت: اگر مقاومت ملت ایران و لطف مردم و دعای خیر آنها نبود و بالاتر از همه دعای خیر مقام معظم رهبری و هدایت های پدرانه ایشان نبود، رساندن این کار دشوار به سرانجام میسر نمی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهارداشت: ما اعتقاد داریم به دلیل حضور و مقاومت مردم در صحنه، طرف های بین المللی که همواره انقلاب و جمهوری اسلامی را مانعی برای دستیابی به اهداف خود تلقی می کردند، دست از فشار و تهدید برداشتند.

وی تصریح کرد: حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، این فرصت را از دشمنان گرفت که تلاش کنند با اعمال فشار، بین حاکمیت و مردم جدایی بیندازند.

ظریف اظهارداشت: در این فضا توانستیم موانعی که به بهانه فعالیت های هسته ای به ملت ایران تحمیل شده بود برداریم اما این به معنای پایان همه مخالفت ها و بهانه جویی ها در مسیر حرکت جمهوری اسلامی نیست چون ذات کشورهای دیگر تغییر نکرده و ما نیز در حوزه های غیر از موضوعات هسته ای، مذاکره نکرده ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مذاکرات ایران و غرب در یک موضوع مشخص و برای رفع بهانه هایی بود که تلاش داشت فضای منفی علیه جمهوری اسلامی در سطح جهانی ایجاد کند اما بدین معنا نیست که همه خصومت ها رفع شده و یا کارشکنی ها کنار گذاشته شده و برخی کشورها از در همکاری با جمهوری اسلامی وارد شده باشند.


از آغاز مذاکرات تا امروز، هر روز پیگیر حقوق جمهوری اسلامی هستیم

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما باید بر اساس اعتماد به ملت و مقاومت آنها و خداوند و ائمه اطهار تلاش کنیم، گفت: تلاش ما این بود که نگرانی هایمان را در مقابل کسانی که در حال بهانه جویی هستند، کاهش دهیم و از زمان آغاز مذاکرات تا امروز، هر روز به دنبال پیگیری حقوق جمهوری اسلامی بوده و هستیم.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در صحن علنی مجلس، به تشریح دستاوردهای برجام پرداخت و گفت: اگر مذاکرات نبود و قرار بود تحریم ها افزوده شود و حتی اگر روند تحریم های گذشته در فروش نفت ایران ادامه می یافت، امروز فروش نفت به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه رسیده بود و به تدریج به صفر می رسید.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: فروش نفت در سال ۹۰ به میزان ۲.۵ بشکه بود که در سال ۹۲ به زیر یک میلیون بشکه کاهش یافت و به برکت مقاومت ملت ایران، این روند متوقف شد و امروز تولید و صادرات نفت ایران به بالاتر از ۲ میلیون بشکه رسیده است.  

وی با تاکید بر اینکه باید نعمت حضور و مقاومت ملت ایران را شکر کرد، گفت: چنین تصور نشود که اگر وضعیت قبلی ادامه داشت، امروز شرایط اینگونه بود.

ظریف تصریح کرد: ما خوشحالیم که پیشرفت ها و دستاوردها به حدی است که دوستان ما ۳ سال گذشته را فراموش کردند و فراموش کردند که چه تحریم ها و فشارهایی به ملت ایران تحمیل می شد اما مردم مقاومت کردند و این فرصت را فراهم کردند که امروز با آرامش و امنیت به سمت پیشرفت و اقتصاد مقاومتی برویم.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود در تشریح دستاوردهای عملی برجام گفت: حل و فصل پرونده PMD و ابعاد احتمالی نظامی فعالیت های هسته ای، مبانی تحریم ها را از بین برد.

وی لغو تحریم های اتحادیه اروپا را موجب سرازیر شدن هیئت های خارجی به ایران خواند و گفت: امروز جهان، ایران را محلی امن برای سرمایه گذاری و گردشگری می داند.

ظریف اظهارداشت: از زمانی که برجام و توافق ژنو اجرا شد یعنی از آذر سال ۹۲ دست کشور برای دستیابی به منابع مالی باز شد. در شرایطی این گشایش ایجاد شد که خزانه کشور پول نقد زیادی نداشت.

وزیر امور خارجه کشورمان آزادی وجوه مسدود شده ایران را از دیگر دستاوردهای برجام خواند و گفت: ما امروز به منابع مالی خود دسترسی داریم.

وی ادامه داد: بانکها امروز با جمهوری اسلامی به شکل فزاینده ای ارتباط دارند که این ارتباطات رو به افزایش است البته موانعی وجود دارد که یکی از این موانع موزی گری های بخش دولتی و غیر دولتی آمریکا و دیگری ارتقاء نظام بانکی جهانی است.


در فضای پسابرجام ۴ هزار و ۱۷۲ LC برای فعالیت های اقتصادی ایران گشوده شده است

ظریف از گشایش ۴ هزار و ۱۷۲ LC و اعتبار اسنادی پس از تصویب برجام خبر داد و گفت: ۵ میلیارد دلار بدهی یک شرکت اماراتی، ۲ میلیارد دلار بدهی شل و ۶ میلیارد دلار وجوه ایران نزد هند به تدریج به کشور بازگشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان تسویه بدهی نفتی ایران با یونان و سایر کشورها را از دستاوردهای پسابرجام خواند و گفت: این آمار و ارقامی است که دوستان کمتر آن را می شنوند و متاسفانه بیشتر مشکلات را می شنوند. مشکلاتی که سالها افزایش یافته است.


موانع موجود روانی است/ نباید فضای روانی تشدید شود

وی با تاکید بر اینکه موانع برای سرمایه گذاری در ایران به شدت کاهش یافته است، گفت: اگر موانعی باقی مانده باشد، بیشتر روانی است. نباید فضای روانی تشدید شود، باید از بین برود.

ظریف ادامه داد: دشمنان ایران، رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی تمام تلاششان این است که ایران محلی ناامن برای سرمایه گذاری است.  

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: باید اجازه دهیم دنیا ببیند که ایران امن ترین کشور منطقه برای برقراری ارتباطی معقول نه یک جانبه است.


نباید بلندگوی تبلیغات گروه های مخالف ایران باشیم

وی تصریح کرد: ما نباید بلندگوی تبلیغات گروه های مخالف ایران باشیم. باید به بانکهایی که به ایران آمده اند قوت قلب بدهیم، نه اینکه القاء کنیم شما به یک محیط پرخطر وارد شده اید که هر روز امکان دارد تحریم هایی اعمال شود.

ظریف با تاکید بر اینکه امروز باید از همه توان خود برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم، گفت: بیمه های صادراتی برقرار شده و مشکلات ما با همه بیمه های صادراتی حل و فصل شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به خطوط اعتباری که توسط کشورهای مختلف در اختیار جمهوری اسلامی قرار گرفته است، گفت: دولت برای استفاده از این خطوط اعتباری با وسواس عمل می کند تا تعهدات جدید و بیجا ایجاد نشود و اولویت های ایران در مسیر ایجاد تعهدات جدید بررسی و اعمال شود.


۴۰ میلیارد دلار خطوط اعتباری در اختیار جمهوری اسلامی قرار گرفته است

وی تصریح کرد: ۴۰ میلیارد دلار منابع اعتباری جدید بازشده است.

ظریف اظهارداشت: از ابتدای تاریخ ایران، تنها ۶۰ توافق حمایت از سرمایه گذاری خارجی داشته ایم که از این تعداد ۷ توافق در ۵ ماه اخیر منعقد شده است. اینها واقعیت هایی است که باید به رخ دنیا بکشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برقراری بیمه نفتکش ها، گفت: در حوزه انرژی قصد داشتند تحریم هایی فلج کننده اعمال کنند تا صادرات نفت ایران را قطع کرده و بازارها را به دست معاندین جمهوری اسلامی بدهند. همانطور که در سالهای اخیر، دولت سعودی بازارهای نفتی ما را بلعید.

وی با بیان اینکه شرکتهای معتبر بین المللی به سمت ایران سرازیر شده اند، گفت: پیش از این اگر در نمایشگاهی به سمت غرفه این شرکتها می رفتیم، اعلام می کردند که ما نمی توانیم در ایران سرمایه گذاری کنیم یا حتی شرکت مایکروسافت اعلام کرد من حتی اجازه صحبت کردن با شما را ندارم.

ظریف تصریح کرد: امروز این ما هستیم که بین شرکت ها رقابت ایجاد کردیم و آنها نمی توانند برای ما تعیین تکلیف کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در شرایط عادی، مذاکرات انتقال و اجرای یک قرارداد چند میلیاردی سالها طول می کشد. قرارداد فولاد مبارکه ۵ سال مذاکره اش به طول انجامید اما ما توانستیم در ظرف ۵ ماه بسیاری از این قراردادها را به جای خوبی برسانیم.

وی با بیان اینکه نباید موانع و شیطنت ها را فراموش کرد، گفت: قرارمان نبود که اختلافات اصولیمان را با دیگران حل کنیم. نه قصد مذاکره در این حوزه ها و نه آمادگی آن را داشتیم. لذا آن حوزه ها، حوزه های اختلافی ما باقی خواهند ماند. ما با حفظ مبانی و اصول انقلاب قصد داشتیم جلوی بهانه تراشی ها را بگیریم.

ظریف تصریح کرد: قرارمان این بود که مداخلات غیر قانونی آمریکائی ها را حل کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امروز به جای اینکه وزارت خارجه آمریکا با قلدری در مورد تشدید تحریم ها حرف بزند، می گوید تلاش می کنیم تحریم ها را برداریم. این دستاورد بزرگی است.

وی خطاب به نمایندگان تصریح کرد: این دستاورد حاصل خون شهدا و تلاش و مقاومت مردم است و باید از آن به عنوان پایگاهی برای اعمال فشار بیشتر به بدخواهان استفاده کرد.


شنیده ایم که قانون ویزا برای مراودات تجاری ایران مشکل ساز نمی شود

ظریف پس از اتمام سخنانش و در پاسخ به سؤالات نمایندگان که از سوی رئیس مجلس قرائت شد، در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی برای رفع موانع سرمایه گذاری در ایران در پسابرجام انجام داده اید، اظهار داشت: بانک های بزرگ دنیا حدود ۱۰ سال مورد تحریم و جریمه واقع شده اند و امروز که این تحریم از آنها برداشته شده است، باید این فضای روانی و ترس بانک ها را بشکنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: به آمریکایی ها و اروپایی ها فشار می آوریم که این بانک ها را برای سرمایه گذاری در کشورمان راضی کنند.

وی ادامه داد: مسیر دیگری که دنبال می کنیم، باز کردن راه با سایر بانک هاست؛ هفت یا هشت بانک پرطمطراق هستند که مخالفت می کنند اما بانک های دیگری نیز هستند که دارند به سمت ایران می آیند و این ما هستیم که باید از میان آنها انتخاب کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: در تمام سفرهای اروپایی این نکته را گوشزد کرده ایم و در سفر امشب به اسلو نیز مذاکرات بانکی خواهیم داشت و در جلسه مجدد با ۱+۵ نیز بر اجرای صحیح برجام تاکید خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با قانون کنگره آمریکا معروف به «قانون ویزا» که اتباع ۳۸ کشور را در صورت سفر به ایران، برای سفر به آمریکا محدود می کند، عنوان کرد: وقتی این خبر را شنیدیم که جمعی چنین لایحه ای را آماده کرده اند، فوراً با آقای جان کری تماس گرفتم و آنها نیز تعهد کردند که مشکلی ایجاد نمی شود.

وی گفت: بر اساس خبرهایی که داریم، بازرگانان اروپایی و کشورهای ۳۸ گانه که امکان سفر بدون روادید به آمریکا را داشته اند، امروز وضعیت بدتری ندارند و بر اساس آنچه از طرف های تجاری خود شنیده ایم، این مسئله مانعی برای رفت و آمدها به ایران نخواهد بود.

ظریف در عین حال تاکید کرد: هنوز معتقدیم در ارتباطات مردمی و توریسم ممکن است مشکلاتی باشد که این موارد را در مذاکرات مطرح کرده ایم و مجدداً نیز مطرح می کنیم و تلاش خواهیم کرد که این موانع را برداریم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: طرف آمریکایی هم می داند که اگر قانون ویزا مانع رفت و آمد اقتصادی با ایران باشد، نه تنها خلاف روح برجام که نقض برجام نیز هست و این را ما به آنها تاکید کرده ایم؛ بخشی از مشکل از طرف مقابل حل شده و ما نیز مکانیزم هایی را در بخش کنسولی خودمان ایجاد کرده ایم تا این مشکل برطرف شود.


در حوزه موشکی با غربی ها مذاکره نکرده ایم/تحریم های اخیر، غیرهسته ای بوده است

وی در ادامه و در پاسخ به یکی از سؤالات درباره وضع تحریم های جدید علیه برخی اشخاص و شرکت های ایرانی پس از برجام، اظهار داشت: در حوزه هسته ای حتی یک تحریم نیز ایجاد نشده است، در حوزه غیرهسته ای نیز تحریم جدیدی اضافه نشده بلکه افراد جدیدی به فهرست قبلی اضافه شده اند.

ظریف خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که ما در حوزه موشکی با غربی ها مذاکره نکرده ایم و خودشان هم با صراحت می گویند که برنامه موشکی ایران نقض برجام نیست و فقط با قطعنامه ۲۲۳۱ همخوانی ندارد؛ پاسخ ما نیز تقویت توان موشکی جمهوری اسلامی است که یک برنامه بازدارنده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه از پیشنهاد یک چارچوب به شورای عالی امنیت ملی برای اقدام متقابل در برابر کارشکنی های طرف مقابل خبر داد و گفت: این کارشکنی ها ممکن است نقض، تخطی یا حرکت خلاف روح برجام باشد.

وی افزود: وزارت خارجه و دستگاه های دیگر به کمیسیون نظارت شورای عالی امنیت ملی گزارش می دهند و این کمیسیون تعیین مصداق می کند که کدام اقدام طرف مقابل، نقض برجام و یا خلاف روح آن است.


تمدید قانون ISA مغایر برجام است

ظریف همچنین در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره زمان لغو قانون کلی تحریم های ایران معروف به «داماتو»، عنوان کرد: قانون داماتو دیگر وجود ندارد بلکه قانونی به اسم ISA وجود دارد که در پایان سال ۲۰۱۶ مدت آن تمام می شود.

وی خاطرنشان کرد: ظاهراً گروهی به دنبال تمدید این قانون هستند که ما نیز تذکر داده ایم که تمدید این قانون مغایر برجام است، آنها نیز در جلسه استماع کنگره تاکید کرده اند که نحوه مواجهه با این قانون باید طوری باشد که برجام را نقض نکند.


برنامه ریزی برای برقراری فاینانس ۵ میلیارد دلاری با روسیه

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤال دیگری درباره برنامه های وزارت خارجه برای تحکیم روابط با روسیه با توجه به تحولات منطقه، تصریح کرد: یکی از گسترده ترین مذاکرات اقتصادی ما با روسیه و چین است.

ظریف ادامه داد: چین تصمیم دارد ۳۰ میلیارد دلار در برنامه های تجاری ایران سرمایه گذاری کند؛ با روسیه نیز یک فاینانس ۲.۲ میلیارد دلاری بانکی داریم و برای فاینانس ۵ میلیارد دلاری نیز داریم مذاکره می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سطح روابط اقتصادی ما با روسیه در حال گسترش است و روابط بانکی خوبی هم داریم و در رابطه با فاینانس پنج میلیارد دلاری نیز که مرحله اول آن دو میلیارد دلار است، برای اطمینان از قوانین و مقررات امنیتی، در حال مذاکره هستیم.


کدام گشایش اقتصادی در ۵ ماه ایجاد می شود!؟

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دوم سخنان خود و پس از سخنان پنج نفر از نمایندگان مجلس، درباره سؤال نماینده اصفهان مبنی بر اینکه دستاوردهای برجام چه بوده است، اظهار داشت: من تمام این موارد را به صورت ریز توضیح دادم و تعداد LCهایی که باز شده و قراردادهایی که ثبت شده را گفتم، ولی شما از هر شرکتی که می خواهید سؤال کنید که کدام قرارداد در پنج ماه به نتیجه می رسد!؟ در پنج ماه کدام گشایش اقتصادی ایجاد می شود!؟

ظریف با بیان اینکه استکبارستیزی پایه قدرت ماست، تصریح کرد: این مذاکرات را ابزاری برای گرفتن بهانه از دشمن می دانیم نه اینکه استکبارستیزی خود را کنار بگذاریم؛ علت شیطنت و دشمنی آنها با ما نیز همین استکبارستیزی است، علت تلاش عربستان و رژیم صهیونیستی علیه ما نیز همین استکبارستیزی جمهوری اسلامی است؛ اینها سرمایه های جمهوری اسلامی است که آنها را در ازای چند دلار از دست نمی دهیم.

وی ادامه داد: مذاکرات هسته ای به دستور مقام معظم رهبری و با نظارت ایشان پی گرفته شد و امروز نیز این مذاکرات را اقتدار نظام و راهی برای گرفتن بهانه از دشمن می دانیم؛ در هیچ دولتی هم کسی جرأت تخطی از این اصول را ندارد.


دومین گزارش سه ماهه اجرای برجام ۲۷ تیر به مجلس ارائه می شود

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سؤال نماینده اصفهان مبنی بر اینکه چه گزارش شفافی از روند اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه کرده اید، اظهار داشت: نخستین گزارش سه ماهه روند اجرای برجام را ۲۷ فروردین ماه یعنی سه ماه پس از آغاز اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی ارائه کردیم و گزارش بعدی را نیز ۲۷ تیرماه ارائه خواهیم کرد؛ در این گزارش نیز با صداقت موانع اجرای برجام و دستاوردهای آن را تشریح کرده ایم.


عدم شرکت جمهوری اسلامی در حج ۹۵ نشانه تأکید بر عزت حجاج است

ظریف در ادامه با اشاره به اقدام اخیر سازمان ملل در حذف نام عربستان از فهرست سیاه، عنوان کرد: سال ها بود که سازمان ملل این فضاحت ها را پشت دیوار ایران هراسی پنهان کرده بود، اما در این چند روز این فضاحت عیان شد.

وی با اشاره به کارشکنی های عربستان سعودی در مسیر حج ۹۵، تصریح کرد: عدم شرکت جمهوری اسلامی در حج امسال، نشانه تأکید بر حفظ عزت حجاج است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه همچنین تصریح کرد: وزارت خارجه با تمام توان اقتصاد مقاومتی را پیگیری خواهد کرد؛ اخیراً نیز با دستور رئیس جمهور، شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به وزارت خارجه منتقل شده است تا زمینه تسهیل سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور در داخل بیشتر فراهم شود.

ظریف درباره سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر برداشت دو میلیارد دلاری از اموال ایران توسط ایالات متحده آمریکا، تاکید کرد: ما اقدامات لازم را برای برخورد با دست اندازی به اموال ایران انجام داده ایم؛ برخی به ناروا گفته اند که مردم ما را پس از برجام تحقیر کرده اند، لازم است در پاسخ بگوییم که امروز تحقیر ها تمام شده است و این تحقیرها مربوط به دوران دیگری است.


دعوای حقوقی ایران علیه سرقت دو میلیارد دلاری آمریکا طی چند روز آینده ثبت بین المللی می شود

وی افزود: همه ما به عنوان یک مجموعه منسجم در برابر یک گروه متجاوز قانون شکن قرار گرفته ایم و باید با هم با آنها مقابله کنیم؛ بر این اساس دولت جمهوری اسلامی دعوای حقوقی علیه ایالات متحده آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری را در همین چند روز ثبت خواهد کرد و بر اساس آن قانون شکنی های آمریکایی ها را به دنیا نشان خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: آنچه را که در برجام تعهد طرف مقابل است، تا مثقال آخر خواهیم گرفت و در رابطه با لغو روادید با کشورها نیز با هیچ کشوری لغو روادید یکجانبه نخواهیم داشت، چرا که عزت ما ایجاب می کند که لغو روادید بر اساس روابط دوجانبه باشد.

ظریف همچنین با بیان اینکه در هفت الی هشت سال اخیر از مقررات بانکی دنیا عقب افتاده ایم، خاطرنشان کرد: طی این مدت نیز قوانین متعدد بانکی به ویژه در سال ۲۰۰۸ که سال سقوط بانکی بوده است، ایجاد شده؛ ما مراقب الزامات امنیت ملی هستیم اما از مجلس محترم درخواست داریم که کنوانسیون هایی را که در همین رابطه وزارت اقتصاد به مجلس پیشنهاد می دهد، تصویب کند تا زمینه مشکلات فعلی از بین برود.
* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :