Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184456
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 17:46
تعداد بازدید : 1456

ما در شرایط تحریم پیشرفت کردیم / رهبر معظم انقلاب اسلامی

ما در زمینه هسته ای پیشرفت کردیم، در زمینه فناوری زیستی پیشرفت کردیم، در فناوری نانو پیشرفت کردیم.
پیشرفت در شرائط تحریم یکی از نقاط مهم قوت کشور این است. در سخت ترین شرائط تحریم، کشور پیشرفت کرده. در چه چیزی پیشرفت کرده؟ یکی در مقوله ی علم و فناوری، که آقای رئیس جمهور در گزارششان به این مسئله اشاره کردند. ما در زمینه ی هسته ای پیشرفت کردیم، در زمینه ی فناوری زیستی پیشرفت کردیم، در فناوری نانو پیشرفت کردیم، در فناوری انرژی های نو پیشرفت کردیم، در صنایع هوافضا پیشرفت کردیم، در ساخت ابررایانه ها پیشرفت کردیم، در مسئله ی بسیار مهم سلول های بنیادی پیشرفت کردیم، مسئله ی شبیه سازی همین جور، در رادیوداروها همین جور، در نانوداروهای ضد سرطان همین جور؛ اینها همه جزو دانش های سطح بالای دنیاست. این چند موردی که من گفتم و بعضی از موارد دیگر، جزو دانش های درجه ی یک سطح بالای دنیاست، که بعضی از اینها را پنج تا کشور، ده تا کشور در دنیا بیشتر ندارند؛ ما در اینها پیشرفت کردیم؛ این در حالی بود که درهای انتقال دانش از همه سوی دنیا روی ما بسته است.

 من مقاله ای را می خواندم که از یک روزنامه ی آمریکائی نقل کردند که همین دو سه روزه منتشر شده. می گوید ایران در مسئله ی هسته ای یک استثناء است. چین به مسئله ی هسته ای رسید، از کی گرفت؛ پاکستان رسید، از کی گرفت؛ هند رسید، از کی گرفت؛ ایران از کی گرفت؟ آن مقاله می نویسد: از هیچ کس. این در شرائطی بود که هم تحریم بود و امکانات پیشرفت هسته ای به او نمیدادند، و هم با او مبارزه می کردند؛ مثل همین ویروس رایانه ای که داخل تشکیلات ما فرستادند. دانشمندان ما، جوانهای ما در مقابل اینها ایستادند، پیش رفتند و نقشه ی دشمن را خنثی کردند. او حتّی به ترور دانشمندان هسته ای ما اشاره میکند. اینها چیزهائی است که دشمنان ما دارند می گویند. این مقاله در روزنامه ی واشنگتن پست درج شده است. خب، این پیشرفت در علم و فناوری است.

 پیشرفت در ایجاد زیرساخت های کشور - همین آمارهائی که شنیدید - در جاده، بزرگراه، سد، سیلو، کارخانجات، تولید فرآورده های مهم صنعتی، فولاد، سیمان و امثال اینها. ایجاد زیرساخت های فراوان در کشور، توانمندی های فنی و مهندسی در صنایع گوناگون، پیشرفت است.

 پیشرفت در اعتماد به نفس ملی. امروز بخصوص جوان های ما اعتماد به نفسشان از ده سال پیش، از بیست سال پیش بیشتر است. ایشان درست گفتند، بنده هم اطلاع دارم؛ در زمینه های علمی، هر کاری که زیرساخت آن در کشور موجود باشد، جوان های ما آماده هستند آن را انجام دهند. یعنی هیچ چیزی نیست که ما به جوانهای دانشمندمان بگوئیم این را دنبال کنید و اینها بعد از اندکی نتوانند؛ مشروط بر اینکه زیرساختش موجود باشد. ما بحمدالله یک چنین وضعی داریم. کارهای عمرانی گسترده ای در کشور انجام گرفته؛ اینها پیشرفت است. در این زمینه ها پیشرفت های خیلی زیادی داشتیم.* بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران، 1390/5/16


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :