Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185577
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1389 15:5
تعداد بازدید : 2090

اعتراف اشپیگل آنلاین به نفوذ معنوی ایران در لبنان

چادر به سر کردن زنان لبنانی به معنای آن نیست که آنان ناگهان مذهبی شده اند. آن ها با این کار استحکام محور تهران- جنوب لبنان را مورد تأکید قرار می دهند.


اشپیگل آنلاین در گزارشی می نویسد: بازار فروش چادر مشکی در لبنان روز به روز گرم تر می شود، بچه ها در مدرسه فارسی یاد می گیرند و در تلویزیون نیز برنامه های فرستنده های دولتی ایران پخش می شود. ایران با واسطه حزب الله لبنان، به یک تهاجم فرهنگی همه جانبه در جنوب این کشور دست زده است.

چادر مشکی در بازار بیروت به قیمت 50 یورو به فروش می رسد. فروشنده ای می گوید: آن دوره ای که زنان چادری، توریست های ایرانی در لبنان بودند، دیگر گذشته است و زنان شیعه لبنان اکنون به چادر روی آورده اند.

به گزارش اشپیگل آنلاین، با ایجاد 13 مدرسه به نام مدارس مهدی، آموزش زبان فارسی در کلاس های ابتدایی مدت هاست که آغاز شده و تنها در دوسال اول حدود 2000 کودک از خانواده های شیعیان لبنانی، در این کلاس ها شرکت دارند. فارسی اولین زبان خارجی در این مدارس است. حتی خانواده های شیعه ای که فرزندان خود را به مدارس حزب الله نمی فرستند، به آموزش زبان فارسی در مدارس علاقه نشان می دهند.

جمهوری اسلامی ایران از طریق تلویزیون العالم، دیدگاه های سیاسی خود را در منطقه پخش می کند و دفتر این فرستنده تنها در بیروت 100 کارمند دارد.

عاطف موسوی که مدیر دفتر بیروت این شبکه است، می گوید که بینندگان برنامه های جمهوری اسلامی روز به روز افزایش می یابند. به گفته او، این شبکه مقام سوم را در منطقه دارد و بعد از "الجزیره" و "العربیه" قرار گرفته است.

به گفته امل سعد غُریب، نویسنده کتاب "حزب الله: سیاست و مذهب"، چادر به سر کردن زنان لبنانی به معنای آن نیست که آنان ناگهان مذهبی شده اند. آن ها با این کار استحکام محور تهران- جنوب لبنان را مورد تأکید قرار می دهند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :