Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186101
تاریخ انتشار : 19 تیر 1395 14:53
تعداد بازدید : 600

امید شیرانی، رئیس اداره آزمایشگاه و الکترونیک نیروگاه رامین اهواز

بومی سازی تابلوی کنترل نیروگاه

بومی سازی تابلوی میمیک اتاق فرمان نیروگاه حرارتی با هزینه ای بالغ بر ۱۰میلیون تومان.
متخصصان داخلی تأمین یک تابلوی میمیک اتاق فرمان نیروگاه حرارتی را که با هزینه ۲۵۰میلیون تومانی از خارج از کشور تأمین می شد، با هزینه ای بالغ بر ۱۰میلیون تومان داخلی سازی کردند.

محمدرضا کیاشمشکی ــ تابلوهای کنترل در اتاق فرمان نیروگاههای حرارتی برای نشان دادن عناصر فعال خط تولید و ارتباط آنها با یکدیگر به صورتی ملموس و چشمی به کار می روند. اگرچه اکنون تابلوهای کنترل دیجیتال جایگزین تابلوهای کنترل قدیمی شده اما در گذشته ای نه چندان دور، استفاده از تابلوهای کنترلی که فعال بودن عناصر تولید را با حرکت سنسورهای جوهرفشان روی کاغذهای مخصوصی ثبت می کردند، مرسوم بود.

هم اکنون نیز در برخی نیروگاههای کشور که زمان آغاز بهره برداری از آنها به بیش از 30 سال پیش می رسد استفاده از تابلوهای کنترل با تکنولوژی های قدیمی صورت می گیرد. در نیروگاه رامین اهواز، که آغاز بهره برداری از آن به سال 1358 شمسی می رسد، شرکت Power Machine روسیه تابلوهایی را نصب کرده بود که نیاز به جوهرهای مخصوصی برای ثبت روند فعالیت عناصر تولید داشتند.

این تابلوهای کنترلی که در برخی از واحدهای نیروگاه رامین اهواز هنوز در مدار بهره برداری است، طی سالهای اخیر با تحریم ورود جوهر مخصوص ثبت فرآیند عملکرد عناصر تولید مواجه شد. متخصصان داخلی این نیروگاه که نتیجه انتظار برای خرید جوهر تحریم شده را، اختلال در روند بهره برداری از نیروگاه دیدند؛ با بررسی جوهرهای موجود در بازار ایران، متوجه شدند که جوهر یک خودکار تولید ایران می تواند عملکرد مشابه جوهر تحریم شده را داشته باشد، ازاین رو جایگزینی مغز حاوی جوهر این خودکار به جای مخازن سنسورهای جوهررسان انجام گرفت و آن طور که پیش بینی شده بود متخصصان داخلی توانستند با جوهر خودکار ایرانی، تحریم غرب را دور بزنند.

در مرحله بعدی، متخصصان نیروگاه رامین به فرآیند به روزسازی تجهیزات اتاق فرمان واحدهای این نیروگاه ورود کردند و با استفاده از توان داخلی، به طراحی و ساخت تابلوی کنترل فرمان کاملاً دیجیتال که متناسب با شرایط بومی بهره برداری از نیروگاه باشد، اقدام کردند.

«امید شیرانی» رئیس اداره آزمایشگاه و الکترونیک نیروگاه رامین اهواز در گفت وگو با تسنیم در این خصوص گفت: از سه سال پیش ما برنامه ریزی کردیم که در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و حذف وابستگی ها قدم برداریم که نتیجه این اقدام این شد که توانستیم چندین کارت الکترونیکی و تابلوی کنترلی را از صفر تا صد در نیروگاه طراحی و بومی سازی کنیم.

وی افزود: طراحی و ساخت تابلوی نشان دهنده پروسه کاری روند نیروگاه که با نام تابلوی کنترل یا تابلوی میمیک شناخته می شود، یکی از اقدام های اساسی ما بود؛ اگر می خواستیم تابلوی قدیمی را که از روسیه وارد شده بود بازسازی کرده و ارتقا دهیم هزینه بسیاری را به نیروگاه تحمیل می کرد؛ ازاین رو تصمیم گرفتیم با تکیه بر تخصص متخصصان داخلی اقدام به طراحی و ساخت این تابلو کنیم.

شیرانی تصریح کرد: اگر می خواستیم تابلوی میمیک دیجیتال را از کشورهای خارجی تهیه کنیم، فقط در بخش تأمین تجهیزات باید 250 میلیون تومان هزینه می کردیم اما ما توانستیم پس از طراحی یک تابلوی دیجیتال که از المان ها و ابزارهای موجود در بازار داخلی تهیه و ساخته شود، رقم طراحی و ساخت این تابلوی حیاتی برای اتاق فرمان نیروگاه را به حدود 10 میلیون تومان برسانیم.

رئیس اداره آزمایشگاه و الکترونیک نیروگاه رامین اهواز با بیان "نمونه اولیه این تابلوی میمیک را در واحد 4 نصب کردیم"، گفت: پس از عملکرد موفقیت آمیز نمونه اولیه، نمونه کامل آن را در واحد 2 نیروگاه نصب کردیم که حدود 6 ماه از نصب آن می گذرد و حتی یک مورد خطا نیز در عملکرد آن گزارش نشده است.

وی ادامه داد: از جمله تجهیزات پرکاربرد مصرفی در نیروگاه، کارت های الکترونیکی است که برای نشان دهنده درصد باز و بسته بودن ولوها و رگلاتورها به تعداد زیاد مورد استفاده قرار می گیرد که پیش از این، کارت های الکترونیکی با هزینه حدود یک میلیون و 500 هزار تومان در هر عدد از کشورهای خارجی وارد می شد اما با بازطراحی این کارتها در داخل کشور، توانستیم این تجهیز پرکاربرد را با قیمت 200 تا 300 هزار تومان در هر عدد تأمین کنیم.

به گزارش تسنیم، در هر بار راه اندازی واحدها معمولاً نیاز به جایگزینی 4 تا 5 کارت الکترونیک مربوط به آن واحد است که با کاهش هزینه تأمین آن به یک پنجم، در مجموع در کاهش هزینه های بهره برداری نیروگاه تأثیر قابل توجهی خواهد داشت.

شیرانی همچنین از داخلی سازی سنسورهای اندازه گیری فاصله و اندازه گیری سطح مایع در نیروگاه رامین خبر داد و گفت: تا پیش از این، هر کدام از سنسورها را با قیمت 20 میلیون تومان از کشورهای خارجی وارد می کردیم، اکنون با هزینه حدود یک میلیون تومان این سنسورها را در داخل می سازیم.


* خبرگزاری تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :