Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186343
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 10:20
تعداد بازدید : 2678

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در یک نگاه

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی پس از 18 سال مطالعه توانسته است علاوه بر تولید بذر و نشاء استاندارد برای استخراج ماده موثره گیاهان دارویی، به عنوان آزمایشگاه مورد اعتماد سازمان های استاندارد و دامپزشکی، آنالیزهای مورد نیاز در حوزه گیاهان دارویی را انجام دهد.
پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی پس از 18 سال مطالعه توانسته است علاوه بر تولید بذر و نشاء استاندارد برای استخراج ماده موثره گیاهان دارویی، به عنوان آزمایشگاه مورد اعتماد سازمان های استاندارد و دامپزشکی، آنالیزهای مورد نیاز در حوزه گیاهان دارویی را انجام دهد.
سابقه درمان بیماری ها با گیاهان دارویی به قدمت تاریخ زیست انسان بر روی کره زمین است، به گونه ای که نخستین نوشته ها و نسخه های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به 3هزار سال قبل از میلاد بر می گردد. در این آثار نام گیاهان دارویی مانند درخت میر، کرچک و سیر به وفور به چشم می خورد.

امروزه نیز استفاده از گیاهان دارویی و معطر به دلیل گرایش مجدد انسان به طبیعت و محصولات طبیعی، رشد بسیار بالایی داشته است. توجه و گرایش به محصولات طبیعی منجر به توسعه استفاده از صنایع مختلف غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی از گیاهان دارویی و معطر و سایر ترکیبات طبیعی در محصولات خود شده است و طبق آمار اتحادیه اروپا بازار این محصولات از رشدی در حدود ۲۰ درصد در سال برخوردار بوده است.

حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی از 60 میلیارد دلار در سال 1996 به 100 میلیارد دلار در سال 2010 افزایش یافته است و بر اساس پیش بینی بانک جهانی گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود 5 هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

ایران در زمینه گیاهان دارویی نیز دارای پتانسیل های زیادی از لحاظ تنوع گونه های دارویی دارای ترکیبات ارزشمند، گیاهان دارای ارزش اقتصادی بالا، نیروی انسانی و منابع انرژی ارزان است. تحقیقات نشان می دهد که بیش از 2 هزار و 300 گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی- بهداشتی است. علاوه بر آن هزار و 728 گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران است و منحصرا در ایران رویش دارند.

از این رو در اسناد بالادستی نظام بر توسعه صنعت گیاهان دارویی تاکید زیادی شده و در نقشه جامع علمی کشور گیاهان دارویی در اولویت «الف» حوزه علوم پایه و کاربردی و طب سنتی در اولویت «ب» حوزه سلامت قرار گرفته است.

بر اساس سند چشم انداز 20 ساله، جمهوری اسلامی ایران تا افق 1404 در بخش گیاهان دارویی و طب سنتی باید 20 درصد ارزش بازار دارو و 20 درصد ارزش بازار داروی حوزه دامپزشکی کشور توسط محصولات تائید شده مبتنی بر داروهای گیاهی و محصولات طبیعی و کشور  را کسب کند؛ ضمن آن که اقدام به افزایش صادرات گیاهان دارویی و فرآورده های دارویی گیاهی و فرآوده های گیاهی برای حضور در بین 10 کشور اول دنیا کند.

کسب یک درصد سهم ثبت اختراع جهانی در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های آن، کاهش سطح برداشت رسمی و غیر رسمی از عرصه های طبیعی به 200 هزار هکتار در افق 1404 و افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی و اسانس به 500 هزار هکتار از دیگر اهداف تعیین شده در این سند است.

بر این اساس در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در حوزه طب سنتی و داروسازی سنتی بر کسب سهم 10 درصد ارزش بازار بهداشت کشور، کسب سهم 4 درصد ارزش بازار درمان کشور و کسب سهم 2 درصد ارزش بازار داروی کشور توسط محصولات تائید شده مبتنی بر داروهای طب سنتی تاکید شده است.

علاوه بر آن بر کسب رتبه اول منطقه در رفع نیازهای سلامت و پزشکی در حوزه طب سنتی و صدور خدمات دانش فنی و فرآورده های گیاهی و طبیعی به میزان 20 درصد از صادرات خدمات پزشکی کشور هدفگذاری شده است.

در این راستا پژوهشکده گیاهان دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در مهر ماه سال 1377 آغاز به کار کرد و در 20 تیرماه سال 1380 به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی به تصویب شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.

در حال حاضر این پژوهشکده با اعضای هیأت علمی و کارشناسان متعددی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در چهار گروه پژوهشی «بیوتکنولوژی»، «فارماکولوژی»، «فارماکوگنوزی» و «کشت و توسعه» و یک مرکز خدمات تخصصی در زمینه های مطالعاتی مرتبط از قبیل شناسایی، کشت و به زراعی، بیوتکنولوژی، آنالیز مواد موثره گیاهی، فرمولاسیون و تولید فرآورده های دارویی گیاهی و گیاهان دارویی فعالیت دارد.

جمع آوری، شناسایی و ارزیابی گونه های ارزشمند گیاهان دارویی کشور، تولید بذر، کشت و پرورش گیاهان دارویی، شناسایی، استانداردسازی و فرمولاسیون فرآورده های طبیعی بر پایه مستندات طب سنتی و مدرن و تولید نیمه صنعتی ترکیبات طبیعی و نیمه سنتتیک، پژوهش در راستای شناسایی اثرات درمانی داروهای گیاهی، بهینه سازی روش های ریزازدیادی گیاهان دارویی از طریق کشت بافت و تولید متابولیت های ثانویه از طریق کشت سلول از جمله توانمندی های این پژوهشکده است.


گروه پژوهشی کشت و توسعه گیاهان دارویی
ماموریت این گروه جمع آوری، شناسایی و ارزیابی توده ها و گونه های گیاهان دارویی بومی ایران، اهلی کردن گونه های وحشی و غیر زراعی گیاهان دارویی موجود در عرصه های طبیعی، بهینه سازی کشت و تولید گیاهان دارویی و بهبود عملکرد کمی و کیفی گیاهان دارویی بر اساس مطالعات اکوفیزیولوژیکی، دستیابی به دانش فنی کشت، داشت و برداشت گیاهان نوین دارویی، جمع آوری ژرم پلاسم های ارزشمند گیاهان دارویی از مراکز تولیدی- تحقیقاتی معتبر دنیا و بومی سازی آنها و تحقیقات در زمینه کشت و تولید گلخانه ای گیاهان دارویی است.


گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی
این گروه علاوه بر عصاره گیری، اسانس گیری و استخراج ترکیبات طبیعی گیاهان دارویی، اقدام به آنالیز، استانداردسازی و فرمولاسیون فرآورده های طبیعی و انجام آزمایشات میکروب شناسی و تست های پایداری فرآورده های طبیعی می کند.


گروه پژوهشی فارماکولوژی و طب کاربردی
ماموریت این گروه مطالعات فارماکودینامیکی و سم شناسی گیاهان دارویی، مطالعات گیاهان دارویی در درمان بیماری ها در شرایط سلولی و مولکولی و مطالعات گیاهان دارویی در درمان بیماری ها در شرایط برون تنی و روی حیوانات آزمایشگاهی و کارآزمایی های بالینی انسانی تعیین شده است.


گروه پژوهشی بیوتکنولوژی
بهینه سازی روش های ریزازدیادی گیاهان دارویی از طریق کشت بافت، تولید متابولیت های ثانویه از طریق کشت سوسپانسیون سلولی، بررسی تنوع ژنتیکی گیاهان دارویی بومی ایران با استفاده از مارکرهای مولکولی و مهندسی ژنتیک گیاهان دارویی مهم از اقدامات اساسی این گروه پژوهشی به شمار می رود.


انجام آنالیزهای مورد نیاز سازمان های استاندارد و دامپزشکی

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با راه اندازی آزمایشگاه فارماکوگنوزی و فیتوشیمی و تجهیز آزمایشگاهی، اقدام به شناسایی ترکیبات مواد دارویی، عصاره گیری از گیاهان دارویی و بررسی ماده موثره کرده است. اقدامات این آزمایشگاه موجب شده تا این آزمایشگاه به عنوان آزمایشگاه امین سازمان استاندارد و سازمان دامپزشکی انتخاب شود.


تلاش برای تکثیر استاندارد گیاهان دارویی

کشت بافت و سلول گیاهی با استفاده از روش های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی و به عنوان یکی از علوم پیشرفته دنیا به شمار می رود و دریچه تازه ای پیش روی دانشمندان و محققان علوم زیستی گشوده است، به نحوی که در مقایسه با روش های اصلاح سنتی گیاهان، تسریع قابل ملاحظه ای در مدت زمان اجرای برنامه های اصلاحی به وجود آورده و امکان انجام تلاقی های بین جنسی را نیز فراهم کرده است. در این روش گیاهان، در اتاق های کشت با دما و نور و شرایط کنترل شده با روش کشت بافت تکثیر می شوند. این پژوهشکده نیز با ایجاد اتاق کشت، گیاهان مورد نظر را از طریق کشت درون شیشه ای تکثیر می کند. در این اتاق گیاهان دارویی همچون به لیمو، سرخدار، گل محمدی، آلوئه ورا، استویا، شیرین بیان، آویشن و نعنا فلفلی تکثیر می شوند.


مطالعه در زمینه ژنوم گیاهان

ژئومیکس مطالعه ژن ها و عملکرد آنها و یکی از شاخه های علمی شناخته شده در حوزه زیست شناسی و ژنتیک است. این علم به مطالعه توارث یا انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر می پردازد.ژن ها حامل دستورالعمل های لازم برای ساختن پروتئین ها هستند که به نوبه خود فعالیت های سلول و اعمال مختلف بدن را تعیین می کنند؛ از این رو در بروز صفات گوناگون نقش دارند. دانشمندان در قالب حوزه جدیدی از علم با عنوان ژنومیکس به مطالعه این دستورالعمل های ژنتیکی پرداخته اند. این حوزه به مطالعه همه ژن های موجود در بدن یک ارگانیسم (ژنوم) و نیز تعامل این ژن ها با یکدیگر و با محیط اطراف آن می پردازد و ساختار و عملکرد ژنوم را مطالعه می کند. تمرکز این شاخه علمی بر مطالعه و تفسیر اطلاعات ژنتیکی یا همان ژنوم ارگانیسم است. در این راستا بخش ژئومیکس پژوهشکده گیاهان دارویی نیز مطالعاتی در زمینه انتقال ژن های موثر در تولید متابولیت های ثانویه (ترکیبات دارویی) بر روی گیاه خشخاش مطالعاتی را در دستور کار دارند.


ایجاد "هرباریوم" دیجیتالی برای ارائه اطلاعات سودمند

"هرباریوم" یکی از مهمترین بانک های نگهداری گیاهان است که به محققان و پژوهشگران اجازه می دهد تا بدون لطمه به محیط طبیعی گیاهان، مواد گیاهی لازم در اختیار داشته باشند. هرباریوم، در واقع محلی است که در آن نمونه های خشک شده گیاهان به شیوه های علمی خاص نگهداری می شود. اهمیت هرباریوم ها به نسبت تعداد نمونه های موجود در آنها و وسعت مناطقی است که نمونه های گیاهی آن را در بردارد. پژوهشکده گیاهان دارویی نیز با هدف جمع آوری، شناسایی و ایجاد بانک داده ها اقدام به راه اندازی هرباریوم گیاهان دارویی کرده است. این هرباریوم که سامانه ای پویا برای شناسایی گونه های بومی و غیر بومی است، با  مساحتی بالغ بر 800 متر مربع و گنجایشی با حدود 40 هزار نمونه فعالیت خود را  از خرداد 1385 آغاز کرد.

در این هرباریوم هم اکنون بیش از 2 هزار و 500 نمونه گیاهی و حدود 500 گونه گیاهی وجود دارد و 40 تا 50 مورد آن گیاه بومی کشور است. محققان این بخش ضمن رصد کردن رویشگاه های گیاهان دارویی ایران و جمع آوری و شناسایی آنها اقدام به مطالعات گیاهان شناسی مردمی نیز می کنند؛ به این معنا که ضمن شناسایی گونه های گیاهی، با مراجعه به مردم اطلاعاتی در زمینه طب سنتی گیاهان دارویی منطقه کسب می کنند و به این ترتیب این داده ها که از نسلی به نسل دیگر بدون مکتوب شدن در منابعی، منتقل می شود، در یک بانک داده جمع آوری خواهد شد.

کشف و معرفی 6گونه گیاهی جدید به دنیا از جمله فعالیت های عمده این هرباریوم است که از آن جمله می توان به کلماتیس ایرانی (Clematis Iranica)، لاتیروس الموتی (Lathyrus Alamutenisis) و فرولا کوه های هزار لاله (Ferula hezarlalehzarica) اشاره کرد. با توجه به وسعت اقدامات هرباریوم گیاهی، پژوهشکده گیاهان دارویی اقدام به ایجاد هرباریوم دیجیتالی کرده است که در آن اطلاعات مورد نیاز گیاهان عرضه می شود.


تولید نهال و نشاء استاندارد در پژوهشکده گیاهان دارویی

پژوهشکده گیاهان دارویی در بخش خدمات تحصصی با ایجاد گلخانه اقدام به تولید بذر و نهال 20 هزار گونه گیاهی استاندارد به منظور استخراج ماده موثره کرده است. به لیمو، گل محمدی، بادرنجبویه، آلوئه ورا، رزماری، لاوندر (اسطوخودوس)، گل راعی، آویشن، سرخدار، سنبل طیب، نعنا فلفلی، مریم گلی، استویا و خارمریم از جمله گیاهانی هستند که نهال و نشاء آنها به صورت انبوه در بخش گلخانه پژوهشکده گیاهان دارویی تولید می شود. تولید نهال زیتون و عصاره گیری از برگ آن از دیگر اقدامات این بخش است. عصاره برگ زیتون کاهش دهنده قند خون است.


مرکز خدمات تخصصی تولید فرآورده های دارویی و معطر گیاهی

تولید دمنوش ها، قرص، کپسول و شربت ها با منشا گیاهی از جمله فعالیت های مرکز خدمات تخصصی تولید فرآورده های دارویی و معطر گیاهی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی است. محققان این بخش موفق به تولید 38 قلم دمنوش گیاهی شدند که به بازار عرضه شده است.


ردیف نام محصول اثرات درمانی
1 چای آرامبخش آرامبخش اعصاب
2 چای افرودیزیاک تقویت کننده 
3 چای آویشن ضد سرفه
4 چای آنتی دیابتیک پایین آورنده قند خون
5 چای آنتومینا پایین آورنده  چربی خون
6 چای بابونه ضد اسپاسم و اشتهاآور
7 پروستامین درمان کمکی در هیپرپلازی خوش خیم پروستات 
8 پسلیوم ملین
9 چای ترش پایین آورنده فشار خون
10 چای تیمولن خلط آور
11 چای چهار تخمه درمان سرفه و سرماخوردگی
12 چای چهارگل درمان سرماخوردگی
13 چای خواب آور خواب آور و آرامبخش
14 چای چاقی اشتهاآور
15 چای دیورتیک مدر و دافع سنگ کلیه
16 چای رازیانه افزاینده شیر مادران و ضد نفخ
17 چای رزماری بهبود دهنده عملکرد کبد و صفراآور
18 چای زوفا خلط آور
19 چای سالویا رفع اختلالات قاعدگی و ناراحتی های عصبی
20 چای سبز پایین آورنده چربی خون و تقویت معده
21 چای سنا ملین و مسهل
22 چای سنیل طیب آرامبخش و مقوی قلب
23 شیرین بیان درمان زخم معده و ناراحتی های گوارشی
24 کامومیل درمان درد معده و سوء هاضمه
25 لاغری موثر در کاهش وزن و تناسب اندام
26 چای لاواند ضد اضطراب و آرامبخش
27 چای ملیس مقوی قلب و اعصاب
28 چای نعنا فلفلی ضد نفخ
29 ورون نشاط آور و رفع خستگی
30  چای ویتکسین رفع اختلالات قاعدگی و یائسگی
31 هوفاریقون درمان میگرن و افسردگی
32 چای هیپوتنس ضد نفخ
33 مکمل 1 و 2 کاهش دهنده وزن
34 قطره تقویت موی سر تقویت پیاز مو و رشد مجدد آن
35 ماتریسل درمان التهابات پوستی
36 بخور اکالیپتوس ضدعفونی کننده محیط
37 چای ملین ملین
38 گل گاو زبان آرامبخش

علاوه بر آن کپسول گیاهی «لیورسیل» از سوی این پژوهشکده به بازار عرضه شده است. این دارو برای درمان دیابت نوع دوم به منظور کاهش قند خون و به عنوان درمان حمایتی در بیماری های التهابی کبد، آسیب های کبدی و کبد چرب، پایین آورنده کلسترول و تری گلیسیرید خون تولید شده است. هر کپسول حاوی عصاره خشک گیاه خار مریم است.
* ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :