Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186623
تاریخ انتشار : 18 آبان 1394 19:13
تعداد بازدید : 601

ایرانی که من دیدم / خبرنگار قرقیزستانی

خبرنگاران قرقیزستانی که با دعوت خبرگزاری فارس به ایران سفر کرده بودند، در بازگشت از ایران به انعکاس دیدگاه های خود درباره کشورمان و دستاوردها و ویژگی های جامعه ایرانی پرداختند. در این رابطه روزنامه دولتی «قرقیز تواوسو» با انتشار مطالبی در چندین بخش، به معرفی ایران و خبرگزاری فارس و درک خود از جامعه ایرانی مبادرت ورزیده است.

در زیر بخش هایی از روایت خبرنگار قرقیزستانی درباره ایران آمده است:


خبرگزاری فارس در سال 2002 راه اندازی شده است و اولین خبرگزاری خصوصی در ایران به حساب می آید. این خبرگزاری از نظر تعداد مخاطبین در میان خبرگزاری های ایران در جایگاه نخست قرار دارد و اخبار داخلی و خارجی را به 4 زبان ترکی، عربی، انگلیسی و فارسی منتشر می سازد. به گفته «سید نظام الدین موسوی» مدیرعامل خبرگزاری فارس، به خاطر عدم وجود متخصصان روس زبان که با فارسی آشنا باشند، اخبار این خبرگزاری به زبان روسی منتشر نمی شود. وی همچنین تأکید کرد: خبرگزاری فارس در نظر دارد با دانشگاه های قرقیزستان که زبان فارسی را آموزش می دهند، روابط نزدیکی برقرار کند.


با زیبایی خود چشم ها را می نوازد

وقتی انسان در شهرهای ایران گردش می کند با موضوعات مختلفی برخورد می کند که در نوع خود دارای اهمیت می باشد.

در شهرهای ایران عکس شهیدان جنگ عراق علیه این کشور را در دیوارهای ساختمان های مسکونی چند طبقه می توان دید که از احترام آنان به شهیدان خبر می دهد.

وقتی که درختان بلند و گل های زیبا را در بیشترین جاهای شهر می بینی، فراموش می کنی که در مملکتی هستی که اکثر مساحتش را بیابان ها تشکیل می دهند. 

در ایران در یک زمان، می توان 4 فصل را دید و من انتظار داشتم که در ایران فقط مساجد باشند اما اینطور نبود زیرا هنگامی که وقت نماز می‎شود، در همه جا می توان صدای اذان را شنید.

در ایران تعداد مکان های دیدنی بسیار زیاد است و اگر گردشگران به ایران بیایند، می توانند از دیدن آنها لذت ببرند که به عنوان مثال، 17 اثر تاریخی و معماری ایران وارد فهرست میراث فرهنگی جهانی  یونسکو شده است.


احترام گذاشتن به زنان

وقتی که داشتم راهی ایران می شدم، با خودم تصور کرده بودم که همه زنان ایران چادر سیاه و بلند می پوشند اما وقتی که به ایران رسیدیم، این انتظارات من واقعیت نداشت زیرا زنان ایرانی دارای ملابس مختلفی هستند که در آن حجاب نیز مشاهده می گردد.

همچنین ما به یک نکته توجه کردیم و آن این بود که در ایران به زنان احترام زیادی می گذارند و آنها کارهای دشوار مانند سرایداری، تمیز کردن مکان های اجتماعی و غیره را انجام نمی دهند.


سطح آموزشی در ایران بالاست

در اینجا می خواهم در مورد سیستم آموزشی ایرانی کمی اطلاع رسانی کنم. در ایران همچون قرقیزستان عده ای دانشجویان از طرف دولت بورسیه می شوند و عده ای دیگر برای کسب دانش شهریه پرداخت می کنند.

دانش آموزانی که در کنکور امتیاز بالایی می آورند، از طرف دولت بورسیه می‏ شوند و برای کسانی که میزان دانش شان نسبت به دانش آموزان مرکز پایین تر باشد، شرایط را کمی آسان تر در نظر می گیرند.

در دانشگاه به دانشجویان غذا می دهند و خوابگاه آنان را تأمین می کنند و به گفته یکی از آشنایان من که در ایران یک سال درس خوانده بود، سطح ارائه آموزش در ایران خیلی خوب است.


ایرانی که من دیدم

خبرنگاران رسانه های گروهی مختلف قرقیزستان به تهران، کاشان، قم و اصفهان سفر کرده و برگشتند که هدف از این سفر آشنایی با ایران و رساندن اطلاعات در مورد آن به قرقیزستانی ها عنوان شد و خبرگزاری فارس میزبان این هیئت رسانه ای بود.


تأسیس نظام اسلامی

انقلاب اسلامی  که توسط امام خمینی(ره) رهبر انقلاب ایران بنیان گذاری گردید، باعث سرنگون رژیم سلطنتی شاه در این کشور و تشکیل مملکت اسلامی شد.

مردم در سال 1979 همراه با تظاهرات زیاد، شاه و خانواده وی را از ایران فراری دادند.

در تاریخ یکم فوریه میلیون ها ایرانی باشکوه فراوان از امام خمینی(ره) که به فرانسه تبعید شده بود، در تهران استقبال کردند و در یکم آوریل همان سال براساس همه پرسی، نظام ایران به طور رسمی جمهوری اسلامی اعلام گردید و در سوم دسامبر قانون اساسی این نظام به تصویب رسید.

سیاست خارجی ایران از آن موقع دچار تغییراتی شد که باعث گردید روابط ایران با آمریکا به طور عمده ای رو به وخامت گذاشت ضمن آنکه از سال 1980 جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد که 8 سال طول کشید و در این جنگ، ایران چندصد هزار فرزند خود را از دست داد.

در ضمن، کشورهای غربی ایران تحریم کردند اما ایران با وجود همه سختی ها، توانست در لیست کشورهای توسعه یافته جایگاه خود را پیدا کند.

در حال حاضر ایران از نظر شاخص های اقتصادی در جایگاه 19، از نظر قابلیت رقابتی در جایگاه 23، از نظر ابتکار و نوآوری رتبه 27 و از نظر ذخایر نفتی در جایگاه سوم قرار دارد ضمن آنکه ایران در حوزه های پزشکی، نانو فناوری و آموزشی به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته است.


مهمان نوازی در تهران

گروه خبرنگاران قرقیزستانی اولین آشنایی خود با تهران را با بازدید از کاخ شاه پهلوی (شاه همراه با خانواده خود قبل از انقلاب در این کاخ به سر می برد) شروع کرد و اتفاق تاریخی جالبی که در این مکان رخ داده، دیدار «استالین» با «روزولت» است.

سپس ما از خانه کوچک امام خمینی(ره) بازدید کردیم که ایشان در این خانه یک اتاقه اجاره ای همراه با همسرش زندگی می کرد و در همین خانه با آدم های مختلف دیدار می نمود.

تهران شهر زیبایی است که 14 میلیون نفر را در خود جای داده و این شهر مانند شهرهای بزرگ دیگر، مشکلات ترافیکی دارد که آنها را با ساختن جاده های دوطبقه و دیگر اقدامات حل می کند.

مسئله جالب دیگر در خیابان های ایران این است که در اتوبوس های عمومی برای زنان و مردان بخش های جداگانه وجود دارند که هر کدام از آنها نمی توانند وارد بخش دیگری شوند.

یکی از زیباترین ساختمان های تهران برج میلاد است که ارتفاع آن 435 متر می باشد و در برج میلاد رستوران، بخش های مخصوص تلویزیون، رادیو و کارهای دیگر قرار دارند و «محمدرضا حافظی» معمار این برج می باشد.


افرادی که در ایران «آک کالپاک» بر سر دارند

ما در کتابخانه ملی ایران عکسی را دیدیم که در آن فردی کلاه ملی قرقیزها «آک کالپاک» را بر سر داشت. در این کتابخانه بیش از 4 میلیون کتاب وجود دارد و در آنجا کتاب های ویژه که به این کتابخانه تحویل داده شده بودند، در مخزن های مخصوص نگهداری می شوند و در این اتاق ها ورود افراد بیگانه ممنوع است. 

جالب ترین نکته این است؛ ملتی که در 600 سال قبل آک کالپاک بر سرش دارد، دارای چه تأثیری بوده که کتاب آن تا به حال نگهداری شده است.

محمد شمس الدین حافظ شیرازی شاعر بزرگ ایرانی این کتاب را در سال های 1325-1390 میلادی نوشته است.

چیزی که قابل مشاهده است در آثار دیگر وی عکس های آدم هایی با آک کالپاک وجود دارد ضمن آنکه که «ابوالحسن نواب» رئیس دانشگاه تحقیقات ادیان ایران در دیدار با خبرنگاران قرقیزستان اعلام کرد که می توان بخش هایی از تاریخ نامعلوم قرقیزها را در برخی منابع موجود در ایران پیدا کرد.

«آسان بیک عثمان علی یف» سفیر قرقیزستان نیز در دیدار با خبرنگاران قرقیزستانی گفت: اگر  4-5 نفر که زبان فارسی را می دانند و از تاریخ سر درمی آورند، بخواهند به ایران بیایند، حاضر است برای آنها در جهت انجام تحقیقات در حوزه تاریخی تمام شرایط را فراهم کند.

در واقع اینکه بعضی از اعضای هئیت خبرنگاران قرقیزستان بر سرشان آک کالپاک داشتند، موجب تعجب و توجه نه فقط ایرانیان بلکه گردشگرانی که به ایران سفر کرده بودند، شد.

آنها از ما می پرسیدند: اهل کجا هستید؟ وقتی ما می گفتیم که اهل قرقیزستان هستیم، آنها از ما می خواستند تا آک کالپاک را بر سرشان کنند و با ما عکس بگیرند.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :