Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187792
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395 8:57
تعداد بازدید : 1284

دکتر محمدحسین نصر اصفهانی، رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی

پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی در یک نگاه

فعالیت های پژوهشکده در قالب 5 گروه پژوهشی است که تمرکز بر فعالیت های تحقیقاتی گروه پژوهشی آندرولوژی بر مطالعات اسپرم است.
دکتر محمدحسین نصر اصفهانی، رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، تشخیص ژنتیکی بیماری «اسپرم سر گِرد» و رساندن نرخ حاملگی در شبیه سازی های انجام شده بین 30 تا 50 درصد را از دستاوردهای این پژوهشکده دانست و از تولید نیمه صنعتی داروی tPA خبر داد که برای درمان سکته قابل استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نصر اصفهانی فعالیت های پژوهشکده را در قالب 5 گروه پژوهشی دانست و افزود: تمرکز فعالیت های تحقیقاتی گروه پژوهشی آندرولوژی بر مطالعات اسپرم است که این مطالعات سابقه 25 ساله دارد و ماحصل این تحقیقات انتشار تعداد زیادی مقاله و مشارکت با محققان خارجی در تالیف برخی از فصل های کتاب بوده است.

وی انتخاب اسپرم های بارورتر یا با قدرت باروری بیشتر از بین اسپرم های دیگر را از جمله دستاوردهای محققان این گروه پژوهشی ذکر کرد و یادآور شد: در این مطالعات چندین روش را برای انتخاب اسپرم با باروری بیشتر به دنیا معرفی کردیم که در حال حاضر در مراکز درمان نازایی نیز کاربردی شده است.

نصر اصفهانی، جداسازی اسپرم بر اساس بار الکتریکی، جداسازی اسپرم بر اساس مارکرهای سطحی و جداسازی اسپرم بر اساس نوع حرکتی را از جمله روش های انتخاب اسپرم ذکر کرد که در مراکز درمانی کشور استفاده می شوند و یادآور شد: مارکرهای استفاده شده در این تحقیقات از نوع مارکرهای موجود در بازار و اختصاصی برای اسپرم است.

وی انجام عمل میکرواینجکشن (تزریق اسپرم داخل تخمک) را یکی دیگر از اقدامات این گروه پژوهشی در راستای درمان ناباروری دانست و ادامه داد: افرادی که تحت عمل میکرواینجکشن قرار گرفته اند یا پس از این عمل، لقاح نداشتند و یا اگر داشتند نرخ لقاح آنها پایین بود.

این محقق ادامه داد: برای رفع این مشکل برای اولین بار روش فعال سازی تخمک را در ایران ارائه کردیم که در حال حاضر این روش برای بسیاری از مراجعه کنندگان عرضه می شود.

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان با اشاره به جزئیات این روش، توضیح داد: در این روش پس از اینکه اسپرم را به داخل تخمک تزریق کردیم، به دلیل اینکه برخی از اسپرم ها توانایی لازم را ندارند، از این رو تخمک را توسط  یک ماده شیمیایی فعال می کنیم.

وی با اشاره به بیماری شایع در کشور به نام «اسپرم سر گِرد» خاطر نشان کرد: در کشورهای دیگر نرخ شیوع این بیماری که یکی از عوامل نازایی است، یک در هزار زوج نازا است؛ یعنی از هر هزار زوج نازا یک زوج به این دلیل نابارور هستند و بر اساس مشاهدات ما به نظر می رسد نرخ شیوع این بیماری در ایران حدود 10 در هر هزار زوج است.

نصراصفهانی، دلیل این شیوع بالا در کشور را افزایش ازدواج های فامیلی دانست و اظهار کرد: برای بررسی ژنتیکی این بیماری با یک گروه فرانسوی مطالعاتی را انجام دادیم و بر اساس نتایج به دست آمده، می توانیم علت ژنتیکی برای بیش از 70 درصد از بیماران را تشخیص دهیم.

به گفته وی، 50 درصد فرزندان زوج های مبتلا به این بیماری، در آینده نابارور می شوند و محققان این پژوهشکده قادر به تشخیص هستند و به زوج ها پیشنهاد می کنند اگر قرار است فرزندی داشته باشند یا باید دختر باشد و یا اگر می خواهند صاحب فرزند پسر باشند، لازم است تست های خاص ژنتیکی انجام دهند تا فرزند پسر آنها در آینده نازا نباشد.

وی، طراحی و ساخت کیت های خاص برای جداسازی اسپرم های خوب را از دیگر برنامه های تحقیقاتی گروه پژوهشی آندرولوژی نام برد و افزود: تولید محیط کشت برای بخش نازایی یا درمان نازایی از دیگر برنامه های ما است. این دستاورد موجب بی نیاز شدن کشور از واردات محیط کشت در این حوزه خواهد شد.


تربیت بدنی به کمک درمان ناباروری می رود

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان از همکاری پژوهشکده زیست فناوری این پژوهشگاه با گروه های تربیت بدنی خبر داد و گفت: در این همکاری تاثیر ورزش در باروری مردان مورد بررسی قرار می گیرد که تاکنون در این زمینه به نتایج خوبی هم رسیده ایم.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیقات، یادآور شد: نتایج به دست آمده در مدل های حیوانی نشان داد که انجام ورزش و دریافت میزان بالایی از پروتئین ها موجب افزایش کیفیت اسپرم ها خواهد شد و این هدف حتی با ورزش بدون پروتئین نیز حاصل می شود. اما به گفته این محقق، دریافت پروتئین بیش از حد بدون ورزش می تواند اثر سوء در کیفیت اسپرم داشته باشد.


استخراج سلول های بنیادی پالپ دندانی

دکتر نصر اصفهانی با اشاره به فعالیت های این پژوهشکده در زمینه سلول های بنیادی، افزود: در این راستا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سلول های پالپ دندان را استخراج کردیم  و بر روی این سلول ها به صورت تخصصی در حال مطالعه هستیم و امیدواریم بتوانیم خدماتی هم در این زمینه ارائه کنیم.

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان، سلول های پالپ دندان را گونه ای شبیه سلول های بند ناف و بسیار با ارزش توصیف کرد و ادامه داد: این سلول ها دور ریخته می شود و این در حالی است که با نگهداری سلول های پالپ دندان شیری می توانیم در آینده از آن همانند سایر نقاط بدن مانند مغز استخوان، سلول بنیادی جداسازی کنیم.


بیمارستان پژوهشکده زیست فناوری

نصراصفهانی به مطالعات این پژوهشکده در زمینه سلول های بنیادی عصبی و عملکرد سلول های بنیادی و ماندگاری ویژگی بنیادی بودن آنها با همکاری دانشگاه های مختلف خبر داد و گفت: در این همکاری ها مطالعاتی را بر روی کارایی و تولید سازه های سلولی برای درمان در دستور کار داریم؛ ولی به علت نداشتن امکاناتی همچون اتاق تمیز (Clean Room) این مطالعات توسعه زیادی نیافت که امیدواریم با ایجاد شرایط مساعد برای داشتن زیرساخت های لازم نتایج قابل قبولی در این زمینه کسب شود.

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان در عین حال از ساخت بیمارستانی برای ارائه خدمات سلولی و درمان ناباروری خبر داد و اظهار کرد: این بیمارستان در مساحت حدود 20هزار متر مربع در حال ساخت بود که به دلایل مختلف سرعت اجرای پروژه کم است و امیدواریم با برطرف شدن مشکلات و موانع موجود شاهد افزایش سرعت پیشرفت آن باشیم.


شبیه سازی و موفقیت در نرخ باروری

نصر اصفهانی، توسعه علمی این پژوهشکده در زمینه شبیه سازی را همپای توسعه صنعت هسته ای کشور توصیف کرد و یادآور شد: ایران به عنوان کشوری فعال در حوزه شبیه سازی در دنیا شناخته شده و در زمان تحریم ها نیز پیشرفت علم و دانش ایران در همه عرصه ها همچون صنعت هسته ای، شبیه سازی و سلول های بنیادی مطرح بوده است.

وی با اشاره به انجام تحقیقات در زمینه شبیه سازی گاو و گوسفند، خاطرنشان کرد: به تدریج این مطالعات را بر روی شبیه سازی بُز متمرکز کرده ایم.

این محقق، نرخ باروری در انسان در هر سیکل را حدود 30 درصد دانست و گفت: به این معنی که اگر به صدنفر جنین انتقال داده شود، انتظار می رود حدود 30 تا 40 نفر حامله شوند و از این 40 نفر حدود 25 بچه بدنیا می آید.

وی نرخ باروری در حیوانات را در فصول گرمسیر  30 درصد و در فصول سرد حدود 70 درصد ذکر کرد و ادامه داد: به طور میانگین نرخ باروری در حیوانات حدود 40 تا 50 درصد است؛ ولی در حال حاضر نرخ حاملگی در شبیه سازی های انجام شده بین 30 تا 50 درصد است؛ یعنی توانستیم روش های شبیه سازی را به گونه ای کارآمد کنیم که نرخ باروری به اندازه یک باروری طبیعی باشد.

وی با تاکید بر این که هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است چنین نرخ باروری موفقی را از شبیه سازی بدست آورد، اضافه کرد: این موفقیت تنها برای شبیه سازی بُز به دست آمده است، چون این مطالعات بر روی گونه های بُز نتیجه بهتری داد و به دنبال آن تکنیک ها را کارآمد کردیم، به حدی که درخواست هایی برای خرید بُز شبیه سازی به این پژوهشکده ارسال شده است. نصر اصفهانی تولید گله های بُز شبیه سازی را در این پژوهشکده در این راستا ذکر کرد.


بررسی اثرات داروها بر روی بیماری های عصبی

رییس پژوهشکده زیست فناوری از مطالعه در زمینه بررسی اثر برخی داروها بر روی بیماری های مغزی مثل آلزایمر و پارکینسون خبر داد و گفت: در این مطالعات که با همکاری دانشگاه اصفهان بر روی مدل های حیوانی در حال انجام است، تلاش می شود تاثیر داروها بر روی این مدل ها بررسی شود.

وی به برخی از نتایج به دست آمده از این مطالعات اشاره کرد و افزود: نتایج نشان داد که داروهایی که برای درمان دیابت استفاده می شوند، مانند «تیازون ها» در التهابات مغزی موثرند و از مرگ سلولی در موقع تصادفات جلوگیری می کنند.

دکتر نصر اصفهانی با اشاره به بیماری‎های«پراکسیزومی» توضیح داد: یکی از اجزای سلول، پراکسیزوم است که تجزیه چربی ها در این بخش صورت می گیرد و در زمینه تشخیص بیماری های پراکسیزومی با آزمایشگاه های ژنتیکی همکاری داریم.

وی بیماری های پراکسیزومی را از بیماری های نادری دانست که تشخیص آنها مشکل است و خاطرنشان کرد: ما علاوه بر آن که مقالات زیادی در زمینه تشخیص این بیماری به چاپ رساندیم، توانستیم مطالعات زیادی بر روی ژنFNDC5  انجام دهیم.

نصر اصفهانی، ژن FNDC5 را مسؤول تولید هورمون«ایریزین» دانست و یادآور شد: وقتی فرد فعالیت های بدنی انجام می دهد، ماهیچه های وی هورمون ایریزین تولید می کنند که این هورمون باعث تبدیل چربی سفید به قهوه ای می شود. به عبارت دیگر این هورمون چربی سازی در بدن را افزایش می دهد.

این محقق با بیان این که این هورمون در آینده شاید بتواند مشکل بیماران دیابتی و کسانی که تاحدی چاقی مفرط دارند را حل کند، اضافه کرد: ما جزء اولین گروه هایی بودیم که برروی این ژن مطالعه کردیم، ضمن آن که اثرات ورزش و تولید این هورمون در بدن و اثرات آن بر بافت های مختلف در حال بررسی است.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده از اثرات هورمون ایریزین بر روی بافت های بدن یادآور شد: نتایج به دست آمده نشان می دهد که افزایش بیان این ژن باعث حفظ و بقای عروق و ترشح هورمون BDNF (هورمونی که از مغز ترشح می شود) خواهد شد و ترشح این هورمون باعث حفظ عصب ها می شود.


تلاش برای تولید صنعتی پروتئین های نوترکیب

وی تولید بُزهای تراریخته را که شیر آنها حاوی پروتئین نوترکیب (tPA) است، از دیگر زمینه های تحقیقاتی رویان عنوان کرد که این شیر به عنوان دارو قابل بهره برداری است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان خاطر نشان کرد: دانش فنی تولید این نوع بُزها موجود است و برای توسعه آن نیاز است تا شرکت های داروسازی در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان این که در گروه پژوهشی پروتئین نوترکیب این پژوهشکده در تلاش برای تولید داروی tPA در سلول های آزمایشگاهی هستند، اضافه کرد: در زمینه تولید نیمه صنعتی این دارو تلاش شده و در این راستا با شرکت های فعال در این زمینه مذاکره شده و آنها آمادگی همکاری با ما برای تجاری سازی داروی tPA را دارند.

نصر اصفهای کاربرد داروی tPA را درمان سکته قلبی دانست و یادآور شد: وقتی فردی سکته می کند، اگر در ساعات اولیه این دارو به وی تزریق شود، لخته ها از بین می روند و قلب فرد به حالت اول باز می گردد.

وی، قیمت هر "ویال" این دارو در خارج را حدود 6 تا 7 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم این دارو را با قیمت مناسب در اختیار آمبولانس های کشور قرار دهیم، گام مهمی در درمان بیماران مبتلا به سکته  قلبی برداشته ایم. این محقق اعلام کرد: تولید این دارو مراحل آزمایشگاهی خود را طی می کند.


ساخت جداکننده پروتئین با نانوفناوری

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان به بیان فعالیت های این پژوهشکده در حوزه مهندسی شیمی اشاره کرد و گفت: برای جداسازی پروتئین‎های نوترکیب از محیط کشت و تخلیص آن، از ستون های نیکل وارد شده از خارج، استفاده می شود و با اجرای پروژه تحقیقاتی، محققان این پژوهشکده توانستند این ستون ها را با روش اقتصادی تولید کنند.

وی، مزیت ستون های جداکننده را جلوگیری از خروج ارز از کشور دانست و خاطرنشان کرد: زمانی که پروتئین ها تولید می شوند، مارکری (GSD tag) همراه آن است که به ستون جداکننده نیکل چسبیده است و در این تحقیقات این مارکر به نانوذرات متصل شده و چون این نانوذرات مغناطیسی هستند، همه اجزا به غیر از پروتیئن های تولیدشده، از محیط کشت خارج می شوند.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :