Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188376
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 11:16
تعداد بازدید : 538

ایران به سرعت بسوی رونق اقتصادی و رشد علمی حرکت می کند

بازگشت سریع ایران به بازارهای نفت و رساندن میزان تولید به قبل از تحریم برای بسیاری از کشورها شگفت انگیز بود.
دکتر 'سوواران سینگ' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد امضای قرارداد هسته ای بسیاری از سوء تفاهم هایی که در نتیجه تبلیغات منفی علیه ایران شکل گرفته بود، را تغییر داد.
وی خاطرنشان کرد با گذشت حدود یک سال از امضای توافقنامه هسته ایران با قدرت های جهانی،آثار و نشانه های رفع تحریم های ایران در زمینه های مختلف قابل مشاهده است .
به گفته وی، بازگشت سریع ایران به بازارهای نفت و رساندن میزان تولید به قبل از تحریم برای بسیاری از کشورها شگفت انگیز و باور نکردنی بود.
استاد دانشگاه جواهر لعل نهرو با اشاره به تاثیرات بین المللی برجام اظهار کرد امضای این قرارداد باعث شد که جامعه بین المللی توجه خود را بیشتر بر داعش که خطری جدی برای امنیت جهانی است ، متمرکز کند.
وی خاطرنشان کرد شکی نیست که مناقشه هسته ای ایران و قدرت های جهانی که در یک دهه گذشته تاثیرات منفی زیادی در سطح بین المللی برجا گذاشته بود، باید هرچه زودتر پایان می یافت .
استاد بخش دیپلماسی و خلع سلاح مرکز مطالعات دانشگاه جواهر لعل نهرو با اشاره به تبلیغات مبالغه آمیز در خصوص خطرات برنامه هسته ای ایران گفت که این کشورها برای مصرف داخلی خود برنامه هسته ای ایران را خطرناک می دانستند در حالی که چنین نبود.
وی با حمایت از عضویت ایران در گروه تامین کنندگان هسته ای گفت که اکنون پس از امضای توافقنامه هسته ای ، دلیلی برای ممانعت از عضویت ایران در این گروه نیست .
به گفته وی عضویت ایران در گروه تامین کنندگان هسته ای در تقویت توان ایران و این گروه مفید خواهد بود.
استاد پاره وقت دانشگاه امور اقتصادی و مالی کونمینگ چین با بیان اینکه ایران به دلیل سیاسی و فنی هیچ وقت به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای نبوده خاطرنشان کرد قدرت های بزرگ برای برقراری صلح و ثبات در منطقه باید با ایران همکاری دوستانه ای داشته باشند .
وی تصریح کرد همکاری قدرت های بین المللی با ایران در تامین برق هسته ای امکان اعتماد سازی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران را فراهم می کند.
دکتر سوواران سینگ، در خصوص امکان همکاری هسته ای غیرنظامی بین ایران و هند، گفت: نحوه گفت وگوهای ایران و هند بعد از امضای قرارداد هسته ای بویژه پس از سفر نخست وزیر هند به ایران تغییر و روابط دو کشور در زمینه های مختلف بهبود یافته است .


*ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :