Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191596
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1395 20:15
تعداد بازدید : 502

کارشناس ارمنی: ایران در راستای مساوات میان ادیان راه خوبی پیموده است

ایران در راستای مساوات و پرهیز از هرگونه اختلاف میان ادیان، راه خوبی را پشت سر گذاشته است.
آبراهام گاسپاریان تحلیلگر شبکه یک ارمنستان، در پاسخ به این سؤال که قبلاً چه تصوری از ایران داشته و آیا با اولین سفر تغییری در این تصور ایجاد شده، گفت: من تصوراتم تغییر نکرده، بلکه تحکیم شده است، چراکه رشته تخصصی من دکترای علوم سیاسی است و تخصص دوم شرق شناسی و تخصص سوم خبرنگاری است.

گاسپاریان که همزمان با اولین المپیک ارامنه و سالگرد نشریه آلیک به تهران سفر کرده است، خاطرنشان کرد: تمام تحقیقات من مربوط به شرق است. در این خصوص دو کتاب را تألیف کرده ام و تاریخ ایران و سیاست های کنونی آن را به خوبی می شناسم.

وی درباره ارزیابی خود از فضای حاکم بر جامعه ارامنه ایران گفت: امروزه اسلام به صورت اشتباهی درک می شود و تنها کشوری که اسلام را به صورت واقعی نمایان می کند، کشور ایران است؛ ایران در راستای مساوات و پرهیز از هرگونه اختلاف میان ادیان راه خوبی را پشت سر گذاشته است.

گاسپاریان تأکید کرد: من نمی دانم درک سایر کشورهای دنیا از ایران چگونه است، اما در کشور ارمنستان نقش ایران را به صورت درستی درک می کنند.

این کارشناس ارمنستانی اظهار داشت: در دنیا هیچ نمونه ای مانند دو کشور ایران و ارمنستان وجود ندارد، که سه هزار سال در کنار هم زندگی کرده و این گونه درک عمیقی از یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: ملت ارمنی و ایرانی زلزله های سیاسی و اجتماعی گوناگونی را پشت سر گذاشته اند و توانسته اند زندگی مسالمت آمیزی را در کنار هم داشته باشند.

گاسپاریان درباره برنامه های جدی دشمنان برای تفرقه افکنی در ایران از طریق مطرح کردن ادعاهایی دربارۀ به اقلیت ها گفت: درخصوص اقلیت های مذهبی، سیاست ها همواره از سوی دولت مرکزی و حاکم مشخص می شود.

وی با اشاره به اوضاع برخی کشورها مانند یمن، بحرین و عربستان گفت: در این کشورها می بینیم که وضعیت در خصوص اقلیت ها به چه صورتی است و چه وضعیت حساسی وجود دارد. این مسئله از تفکرها و ایدئولوژی های دولت های حاکم برمی آید.

گاسپاریان تأکید کرد: من ندیدم که دولت ایران تاکنون اقلیت ها را در فشار قرار دهد و یا آثار آن ها را از بین ببرد.

این تحلیلگر ارمنی افزود: در قره باغ بعد از اتمام جنگ تا به امروز مسجد کبود وجود دارد، قره باغ مانند نور چشمش این مسجد را نگه می دارد و حفظ می کند. یا مسجد کبود ایروان که یکی از مساجد منحصر به فرد منطقه است که در آینده نزدیک از سوی یونسکو به عنوان یک اثر جهانی شناخته خواهد شد.

گاسپاریان گفت: این دو نگرش از اراده سیاسی دولت های ارمنستان و ایران می آید. اگر فرض بگیریم که این دولت ها دولت های جاهلی باشند، مسلماً اقلیت های کوچک می توانند در تفکر و سیاست های آن ها اثرگذار باشند و به شعارهای دنیای غرب توجهی نداشته باشند.

وی اظهار داشت: من علاقه دارم به این مسئله بپردازم که مطبوعات ارمنستان در ارتباط با ایران چه مسائلی را دارند. من به عنوان خبرنگار و مفسر شبکه خبری ارمنستان همواره در تفاسیرم به نقش ایران در پنج کشور و بالأخص در مسئله مبارزه با تروریسم اشاره می کنم. شبکه های ارمنستان سیاست های معتدل ایران در قبال جمهوری قره باغ را بسیار خوب ارزیابی می کنند. خیلی خوشحال می شدم که مطبوعات ایران درباره قره باغ و تنویر افکار عمومی درباره آن فعالیت بیشتری داشته باشند.* خبرگزاری تسنیمنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :