Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197998
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 16:25
تعداد بازدید : 618

دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما ساخته شد

دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما در دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شد.
محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما (FSG-plasma) شدند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ شهره خاتمی، دانشجوی رشته فیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و از مجریان طرح با بیان این که سیستم های پلاسمای سرد قابلیت های بالقوه ای در انواع شاخه های علم و صنعت از جمله کشاورزی دارند، گفت: استفاده از سیستم پلاسمای سرد در صنعت کشاورزی سبب افزایش سرعت جوانه زنی، افزایش طول ساقه و ریشه و در نهایت افزایش میزان محصول نهایی می شود.

وی افزود: در این روش رادیکال های آزاد تولیدشده طی فرایند تولید پلاسما، موجب تحریک هورمون های رشد بدون ذره ای جهش ژنی می شوند. این تحریک سرعت جوانه زنی را افزایش داده و موجب افزایش میزان رشد گیاه و در نهایت محصول نهایی می شود.

آرش احمدی نیا، دانشجوی رشته مکاترونیک واحد علوم و تحقیقات و دیگر مجری طرح نیز گفت: عملکرد دستگاه FSG-plasma به گونه ای است که پس از قرار دادن بذر در سیستم، توسط یک بازوی مکاترونیکی و بصورت مکانیزه به بخش سیستم پلاسما منتقل می شود. پس از مدت زمان معینی بذرهای اصلاح شده به صورت مکانیزه به محفظه نگهدارنده انتقال داده شده و در نهایت عمل بسته بندی انجام می شود.

وی با بیان اینکه دستگاه افزایش نرخ رشد گیاهان توسط پلاسما در نهادها و موسسات وابسته به صنعت کشاورزی، دارویی، اصلاح بذر و مانند آن کاربرد دارد، تصریح کرد: یکی از مزیت های بالقوه این سیستم عدم تولید محصول جانبی است و می تواند جایگزین مناسبی برای سایر روش های شیمیایی و فیزیکی باشد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :