Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205783
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 13:3
تعداد بازدید : 937

نگاهی به تحولات و اقدامات درحوزه دندانپزشکی/ مریم عابدی

بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال 1362 روز 23 فروردین روز دندانپزشک و هفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد.

چکیده مطلب:
ـ ۹۸درصد خدمات دندان پزشکی توسط بخش خصوصی به مردم ارائه می شود.

ـ با توجه به سیاست های وزارت بهداشت در حوزه دندانپزشکی، حدود ۵۰درصد خدمات در بخش دولتی برای گروه های هدف ۲ تا ۱۲ سال و مادران باردار و شیرده انجام می شود.

ـ دندان پزشکی در چند سال اخیر بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه مدیران وزارت بهداشت و شخص وزیر قرار دارد.

ـ موفق ترین محور فعالیت در حوزه دندانپزشکی حذف کامل صدور مجوز تأسیس دانشکده هاى جدید بود.

ـ مضاعف شدن مشکلات دندان پزشکان بخش خصوصى؛ با مصوبات و سیاست­ورزی و طرح های ارسالى دولت به مجلس.

ـ پوشش خدمات دندانپزشکی در بیمه ­های پایه بسیار محدود است.

ـ بیمه های تکمیلی ماهیت تجاری دارند و درمان نمی تواند دغدغه و اولویت اصلی­شان باشد.

ـ ایرانی ها 200 میلیون دندان پوسیده دارند.

ـ نوبت های طولانی مدت دندانپزشکی در مراکز دولتی از مهم ترین دلایل گرایش مردم به بخش خصوصی برای درمان بیماری­ های دهان و دندان.

ـ وزیر بهداشت: تعداد دندان پوسیده دانش آموزان ایرانی دو برابر استاندارد جهانی است.

ـ تکلیف مهم شورای عالی بیمه: تعیین بسته پایه خدمت که بیمه های مختلف باید از آن تبیعت کنند و تعیین تعرفه ها.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا وسیما؛ از سال 1342 تا پیش از انقلاب روز 24 دی ماه به عنوان روز دندان پزشکی شناخته می شد. مصداق این نام گذاری تشکیل جامعه دندان پزشکی ایران در تاریخ 24 دی ماه سال 41 بود. اما پس از انقلاب روز دندان پزشک تغییر کرد. بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال 1362 روز 23 فروردین روز دندانپزشک و هفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد.ما نیز به بهانه هفته دندان پزشک مروری بر مسائل مختلف حوزه دندانپزشکی خواهیم داشت.

علل نامگذاری هفته دندانپزشک

بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال 1362 روز 23 فروردین روز دندانپزشک وهفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد. ما نیز به بهانه روز دندان پزشک به بررسی این حرفه و تاریخچه آن در ایران می پردازیم .

سابقه دندانپزشکی در ایران

از عمر دندانپزشکی در ایران بیش از ۷۰ سال نمی گذرد. در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی یعنی حدود ۸۷ سال پیش فقط سه نفر دندانپزشک در شهر تهران وجود داشت. یکی از برجسته ترین آنها، دکتر دندانپزشک اهل کشور لهستان بود که دندانپزشک مخصوص رضاخان به شمار می رفت و تبحر فوق العاده ای در طراحی و ساخت پروتزهای دندانی داشت. دو دندانپزشک دیگر تهران قدیم نیز اهل کشور سوئیس و ترکیه بودند. پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۶، دندانپزشکان به صورت مجزا در آن تحصیل نمی کردند بلکه درمان بیماری های دهان و دندان به عنوان واحدی جداگانه به پزشکان تدریس می شد.تا چندی پیش از این، هنگامی که صفحات تقویم رومیزی خود را ورق می زدید و به روز ۲۳ فروردین می رسیدید، مشاهده می کردید که در گوشه ای از صفحه نوشته شده است: ” روز بهداشت کار دهان و دندان ” . ولی اکنون چند سالی است که این روز به نام روز دندانپزشک نام گذاری شده است. 

نگاهی به تحولات دندان پزشکی در چند سال اخیر

یکی از برنامه­ های وزارت بهداشت ارایه خدمات دندانپزشکی تحت حمایت بیمه، است که همین امر موجب راه اندازی کلینیک­ های ویژه دندانپزشکی شد. مسئولان بهداشتی کشورپس از اجرای برنامه پزشک خانواده؛ برنامه دندانپزشک خانواده را در دستورکار قرار دادند.

آنگونه که مسئولان می­گویند طرح دندانپزشک خانواده در وزارت بهداشت جدی گرفته نمی شود. زیرا، مسائل پزشکی سایه سنگین خود را بر این وزارتخانه انداخته و دندانپزشکان، آنچنان نقشی ندارند. متاسفانه این طرح به شکل مطلوبى اجرا نشد و نه تنها نیروی جدیدی به شبکه بهداشت اضافه نشد که تغییری در ارایه خدمات و رضایت مندی مردم و مسوولین نداشت و با وجود اجرای این طرح، باز هم موضوع تربیت بهداشتکار در دستور کار است. 

اما آنگونه که مسئولان حوزه بهداشت و درمان می گویند؛ دندان پزشکی در چند سال اخیر بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه مدیران وزارت بهداشت و شخص وزیر قرار گرفت و در قامت یک اداره مستقل احیا و با هدف ساماندهی حوزه درمان دندان پزشکی، زیر مجموعه معاونت درمان وزارتخانه ایجاد شد و حتی گام هایی در جهت ارتقاء حوزه دندان پزشکی در قامت یک «سازمان» در ساختار وزارت بهداشت برداشته شد که البته به دلیل عدم پیگیری ها به عمر دولت یازدهم نمی ­رسد. دراین دولت جلوی افزایش کمی دانشکده های دندان پزشکی گرفته شد و تلاش های بسیاری در جهت ارتقاء کیفی آموزشی دانشکده های تازه تاسیس برداشته شد. به نظر می رسد سرانجام حوزه دندان پزشکی در سال نود و پنج آنچنان که باید و شاید امیدبخش نبوده که یکی از دلایل آن را می توان در از کار افتادن موتور محرکه این حوزه یعنی شورای سلامت دهان و تشکیل نشدن جلسات آن در ۹ماهه پایانی سال 1395 دانست.

 نگاهی به تحولات و اقدامات درحوزه دندانپزشکی

تعرفه خدمات دندانپزشکی

رضا حسین پور، رئیس اداره امور دندان پزشکی وزارت بهداشت: در گام نخست طرح تحول سلامت دهان خدمات دندانپزشکی قابل ارائه در کشور با کدهای بین المللی و استاندارد، صاحب شناسنامه شد. در گام دوم استاندارد سازی خدمات آغاز و در حال تکمیل است که پس از نهایی شدن اعتبار بخشی مراکز دندانپزشکی صورت خواهد گرفت .

تعرفه خدمات به پیشنهاد شورای عالی بیمه و تصویب هیات وزیران تعیین و ابلاغ می شود؛ وزارت بهداشت نیز یکی از اعضای شورای عالی بیمه است. از سنوات گذشته برخی از خدمات دندانپزشکی تعرفه داشته­اند اما با اضافه شدن خدمات جدید باید یک بازنگری در تعرفه ها صورت گیرد. این بازنگری برای خدمات جدید آغاز شده اما هنوز نهایی نشده است؛ در خدمات دندانپزشکی حتما باید قیمت تمام شده لحاظ شود چون اگر به سمتی بروید که مولفه ­های اصلی را نبینید دندانپزشک راغب نیست با آن تعرفه­ها کارکند بنابراین ناخودآگاه زیرمیزی افزایش می ­یابد و برعکس اگر تعرفه ­ها به سمتی بروند که محاسبه دقیق نداشته باشد این احتمال وجود دارد که کف بازار تغییر کند یعنی شما رقمی را اعلام می­ کنید که شاید برخی دندان پزشکان پایین­ تر از آن کار می کردند و بازار متلاطم می ­شود که مناسب نیست. بنابراین با در نظر گرفتن این شرایط کار روی تعرفه ها در حال انجام است تا رقمی پیشنهاد شود که هم ضمانت اجرا داشته باشد و هم بتوان نظارت موثر کرد.

بیمه دندانپزشکی

بیمه­ های پایه شامل سازمان تامین ­اجتماعی، بیمه ­سلامت ، نیروهای مسلح و کمیته امداد است که خدمات اصلی و ضروری را تحت پوشش قرار می ­دهند. بیمه ­های پایه در تمام دنیا برای پوشش خدمات دندانپزشکی محدود هستند و چند مورد را بیشتر پوشش نمی ­دهند و عمده خدمات در بیمه تکمیلی هستند. الان بیمه ­های تکمیلی در ارائه و خرید خدمات دندانپزشکی با چند چالش مواجه هستند.

تکلیف مهم شورای عالی بیمه

- تعیین بسته پایه خدمت که بیمه های مختلف باید از آن تبیعت کنند.

- تعیین تعرفه ها.

شایسته است؛ تعرفه ها در ابتدای سال اعلام شوند تا مراکز درمانی دولتی و خصوصی از آغاز سال تکلیف خود را بدانند.

سخن آخر

علارغم تلاش های انجام شده در حوزه بهداشت و درمان؛ به نظر می رسد حوزه دندانپزشکی تا حدی مغفول مانده است. به گونه ­ای که۹۰ درصد خدمات دندان پزشکی درکشور توسط بخش خصوصی ارائه شده و سهم دولت از این خدمات فقط ۱۰ درصد است. درحالی که در پزشکی این موضوع برعکس است. یعنی دولت ها و سیاست گذاران روی بخش پزشکی تمرکز بیشتری دارند.دکتر رکن دندان پزشک و عضو هیات مدیره انجمن ایمپلنتولوژی ایران می گوید: برای جبران این موضوع حدود ۶۰۰ بیمارستان دولتی در سطح کشور به خدمات دندان پشکی مجهز خواهند شد. این طرح در حال برنامه ریزی و اجرا است. کار بعدی که توسط معاونت درمان وزارت بهداشت درحال پیگیری است، تاسیس کلینیک های ویژه در سطح کشور است. این کلینیک ها انواع خدمات سرپایی از جمله دندان پزشکی را ارائه می دهند. وزارت بهداشت روی این کلینیک ها سرمایه گذاری کرده و امیدواریم به ثمر برسد. اگر اقدامات مطرح شده، عملی شود، شاید غفلت هایی که دراین سال ها در مورد رشته و حرفه دندان پزشکی وجود داشته، اصلاح شود.

نگاهی به تحولات و اقدامات درحوزه دندانپزشکی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :