Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208127
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1396 8:44
تعداد مشاهدات : 422

مرحله اول شتابدهنده سزامی با حضور ایرانیان افتتاح شد

مرحله اول شتابدهنده سزامی با حضور نمایندگانی از ایران، فلسطین و کشورهای دیگر در پایتخت اردن افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ مرحله اول «شتابدهنده سزامی» امروز با حضور نمایندگانی از ایران، فلسطین و کشورهای دیگر در قلب خاورمیانه در شمال غربی امّان پایتخت اردن افتتاح شد.

 طرح مرکز تحقیقاتی Synchrotron-light for Exprimental Science and Applications امروز در اردن افتتاح شد.  در مراسم افتتاحیه این مرکز پادشاه اردن، وزیر علوم مصر و سفیر ایران سخنرانی کردند. این مرکز که با همکاری کشورهای مختلف در خاورمیانه و اروپا ساخته شده اکنون در اختیار دانشمندان ایرانی، فلسطینی و اروپایی قرار خواهد گرفت.

در مرکز سینکروترون با تولید اشعه های قدرتمند نور چشم اندازی دقیق از هر چیزی فراهم می کند. با این روش می توان بافت های سرطانی یا حتی کاغذهای پوستی باستانی را برای وجود بیماری های مختلف بررسی کرد.

ساختمان این مرکز در ۳۵ کیلومتری شمال عمان پایتخت اردن قرار دارد. ایده ساخت این مرکز حدود ۲۰ سال قبل شکل گرفته است.  

این نخستین مرکز سینکروترون خاورمیانه به حساب می آید. سزامی درحقیقت نشان دهنده شروع عصر جدیدی از همکاری های علمی میان کشورهای جهان است.

دکتر تبریزچی، دکتر جواد رحیقی،  سفیر کشورمان در اردن دکتر فردوسی پور، دکتر روضاتیان بعنوان سرپرست کاربران ایرانی در سزامی و دکتر خسرو ابادی جزء کادر سزامی هستند.

کلمه سزامی (SESAME) به معنای لغوی کنجد (در انگلیسی) کوتاه شده عبارت Synchrotron light for Experimental Science and Application in the MiddleEast که می توان آن را تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم کاربردی و بکارگیری آن در خاورمیانه معنی کرد. این پروژه همکاری علمی و فنی بین المللی برای تأسیس و استفاده از یک دستگاه سینکروترون در منطقه خاورمیانه است که با هدف توسعه تکنولوژی سینکروترون در منطقه خاورمیانه بوجود آمده است.

سزامی اولین مرکز تحقیقاتی مهم با سرمایه گذاری مشترک بین المللی در خاورمیانه است که به وسیله دانشمندان و دولتمردان منطقه پایه گذاری شده است. این طرح بین المللی زیر چتر یونسکو در سال ۲۰۰۲ آغاز به کار کرد و از سال ۲۰۰۳ به بعد به عنوان یک مؤسسه بین المللی مستقل به کار خود ادامه داده است.

پیش بینی می شود که منابع تابش سینکروترون تأثیر زیادی بر توسعه علم و فناوری در منطقه خاورمیانه و همچنین توسعه صنعتی، آموزش دانشجویان و اقتصاد عمومی منطقه، داشته باشند. یکی از مهمترین اهداف پروژه سزامی علاوه بر اهداف ذکر شده، ایجاد یک بستر برای ترویج توافق و صلح در منطقه بوسیله همکاری های علمی و فنی میان این کشورها است. سینکروترونی که در طرح سزامی استفاده خواهد شد، سینکروترونی است که پیش از این در آلمان استفاده می شده است و با به روز رسانی ها و افزایش توان و تغییر مشخصات فنی به منطقه منتقل خواهد شد و شاید بتوان آن را هدیه آلمانی ها به خاورمیانه نامید. دلیل آلمان برای اهدا این شتابدهنده به طرح سزامی این بود که ساخت دستگاه سینکروترون جدید خود را به پایان رسانده بود و وزارت آموزش و تحقیقات آلمان برای تمرکز بودجه بر روی فعالیت سینکروترون جدیدش تصمیم به تعطیلی فعالیت سینکروترون قدیمی گرفت.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :