Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208358
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1396 19:48
تعداد بازدید : 863

اعتماد به ایران / ترجمه فرزانه شایق

در طول این سفر با 34 خانوادۀ مختلف زندگی کردم. آنها از من با غذاهای مختلف پذیرایی می­کردند. من با وزن 70 کیلو وارد ایران شدم و با همین وزن با وجود 840/1 کیلومتر پیاده روی، ایران را ترک کردم.

اشاره:

کریستینا پالتن زن 45 سالۀ سوئدی، گردشگری از دیار غرب است. او به کشورهای زیادی سفر کرده و با فرهنگ های مختلفی آشنا شده است. کریستینا به تنهایی و پیاده سفر می کند و با دیدن مردم و شهرهای مختلف بر تجربه های خود می افزاید. او طی سفری که در آبانماه 1395 به ایران داشت، به مدت 58 روز در ایران ماند و به تنهایی و پیاده در امینت کامل از شهرهای نواحی شرقی و شمالی ایران دیدن کرد. در این مدت او به بهترین شکل ممکن از سوی مردم مورد احترام و پذیرایی قرار گرفت، به طوری که پس از نزدیک به دو ماه پیاده روی و پیمودن 1840 کیلومتر وزن کم نکرد. و این در حالی بود که او یک زن میانسال در کشوری غریب بود که به تنهایی و پیاده سفر می کرد. سخاوت و بخشندگی، مهمان نوازی و غریب نوازی جزو ارکان شخصیت ملت مسلمان و انقلابی ایران است که بر خلاف تبلیغات ضد ایرانی رسانه های جهانی، خانم کریستینا پالتن و امثال وی را شیفتۀ ایران می کند. وبسایت ifpnews.com یک مصاحبۀ کوتاه خبری با کریستینا انجام داده که از جهاتی با اهمیت است، لذا پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به ترجمه و انتشار آن اقدام کرده است.


..........................................................................................سوال: چرا شما ایران را انتخاب کردید؟

کریستینا پالتن: دلایل مهم من یکی طبیعت ایران و دیگری فرهنگ مردم ایران بود. گرچه دلیل دیگری که مرا به سمت دیدن ایران هل می ­داد، عدم وجود تبعیض و نا امنی در این کشور بود. در سوئد و به طور کلی کشورهای غربی تنها نمی­ توانید تصور کنید که یک زن به تنهایی سفر کند و در امنیت هم باشد. همین دلیل سبب شد تا شعار «اعتماد» را برای سفر خود انتخاب کنم. من می­ خواستم حامل این پیام باشم که مردم باید به یکدیگر اعتماد کنند. من با این سفر می­ خواستم به دنیا بگویم که مردم بخصوص مردم ملیت­ های مختلف باید نسبت به هم کنجکاو باشند و سعی در شناخت یکدیگر داشته باشند و مردم جهان باید خود را برای این موضوع آماده کنند.

من می­ خواستم دریچه ای باشم برای شناخت مردم ایران و همین طور معرفی مردم کشورم به آنها. اینها دلایلی بودند که خود را برای این سفر آماده کردم. من با اعتماد به مردمی که نمی­ شناختم آغاز کردم و نتیجه شگفت آور بود. در طول این سفر با 34 خانوادۀ مختلف زندگی کردم. آنها از من با غذاهای مختلف پذیرایی می­ کردند. من با وزن 70 کیلو وارد ایران شدم و با همین وزن با وجود 840/1 کیلومتر پیاده روی، ایران را ترک کردم.

در ایران من هیچ گونه میوه ­ای خریداری نکردم چون مردم به من میوه و غذا تعارف می­ کردند و در همه چیز به من کمک می­ کردند. ایرانیان از این جهت نیز به من اعتماد عمیقی نشان دادند که حتی اجازه دادند تا در منزلشان بمانم. این اعتماد مهم و دو طرفه در واقع پیامی زیبا برای بشریت است.

سوال: آیا شما در سفرهای دیگرتان نیز همچنین شعاری داشتید؟

کریستینا پالتن: با این شعار تنها به ایران سفر کردم. در سال 2013 به همراه یکی از دوستانم به ترکیه، بلغارستان، رومانی، اوکراین، لهستان، لیتوانی، استونی و فنلاند و چند کشور دیگر سفر کردیم که در حدود 262/3 کیلومتر مسیر خشکی و 493 کیلومتر مسیر آبی را پیمودیم. آن زمان همچنین شعاری نداشتم. پیش از سفر به ایران به فکر چنین شعاری افتادم.

سوال: آیا شعار «اعتماد» را خودتان انتخاب کردید؟ پیش از سفر به ایران در مورد ایران چه فکری می­ کردید؟ آیا خانواده و دوستان با این تصمیم شما مخالفت نکردند؟

کریستینا پالتن: باید بگویم که من پیش فرض­ های زیادی در ذهن داشتم و دوستان و خانواده نیز تصاویر زیادی از ایران در ذهن داشتند. ایران برای مردم کشور من شناخته شده نیست. من تنها از برخی دوستان ایرانیم شنیده بودم که ایران کشوری بسیار زیبا با مردمانی مهمان نواز است. امّا چیزی که از اخبار می­ شنیدم و می­ خواندم متفاوت بود. آنها ایران را یک کشور مخوف با قوانین عجیب و سخت معرفی کرده ­اند. من در مورد دشمنی میان ایران و آمریکا شنیده بودم و فکر می­کردم ممکن است مردم مرا که از یک کشور غربی هستم دوست نداشته باشند و نپذیرند.

سوال: در ویدئو کلیپ­ هایی که از سفرتان گرفته ­اید آیا در جایی گفته­ اید که «من خیلی ترسیده ­ام» و دلیل آن چه بوده؟

کریستینا پالتن: من در مسافرتم به ایران تنها بودم و از آنجایی که تمایل داشتم یک مستند در مورد سفرم داشته باشم یک عکاس حرفه­ ای به نام سروش مرشدیان 8 روز از این سفر 58 روزه مرا همراهی کرد. در روزهای دیگر تنها بودم. تنهایی در کشوری که زبان مردم آن را نمی­ فهمی و در بیان منظور خود مشکل داری خیلی ترس آور است. بخصوص اینکه اکثر تابلوهای راهنما با فارسی نوشته شده بودند و نمی­ توانستم مسیرم را پیدا کنم و احساس تنهایی و غریبی می ­کردم. به همین دلیل ترسیده بودم. البته این احساس را در اوایل سفرم داشتم و به تدریج این احساس از بین رفت. یکی دیگر از دلایل ترسم در این سفر این بود که در سال های اخیر پیش از عزیمتم به ایران یکی از دوستانم از بیماری سرطان فوت کرد و یکی از اعضای خانواده ­ام نیز به دلیل بیماری دیابت در بیمارستان بستری بود. به این دلایل و مهم تر از همه دوری از خانواده و کشورم در اوایل سفر احساس ناخوشایندی داشتم.

سوال: آیا قسمت ­های دیگر سفرتان لذت بخش بود؟

کریستینا پالتن: بله، خیلی زیاد من مردمان بسیار نجیبی را ملاقات کردم. ایرانیان واقعاً مهربان و مهمان نوازند. من از مهمان نوازی آنها بسیار شاد و شگفت زده می­ شدم. من صدها خاطره خوش و طلایی از سفر به ایران دارم و آنها را در وبلاگ خود نوشته ­ام و تعداد زیادی از مردم کشورهای مختلف آن را می­ خوانند. فکر می ­کنم با این کار بسیاری از مردم دنیا دید بهتری از ایران پیدا کرده و دوستی من با ایرانیان به آنها منتقل می­ شود.

سوال: از چه شهرهایی دیدن کردید؟

کریستینا پالتن: من با هواپیما به تهران آمدم. سپس یک دوست با ماشینش مرا به بازرگان آورد. از اینجا بود که من پیاده روی خود را آغاز کردم. من از ماکو، مرند، تبریز، سرعین، اردبیل، آستارا، تالش، بندرانزلی، کیاشهر، لاهیجان، رامسر، تنکابن، چالوس، نور، آمل، بابل، ساری، نکا، بهشهر، گلگوگاه، گرگان، علی آباد، بجنورد، شیروان، قوچان و بالاخره باجگیران دیدن کردم در پایان چیزی که می ­توانم بگویم این است که من ایران را خیلی دوست دارم. ای کاش می ­توانستم فارسی صحبت کنم و با ایرانیان بیشتر گفتگو کنم.

سوال: آیا تصمیم به ادامۀ سفرتان دارید؟ آیا دوباره به ایران سفر خواهید کرد؟

کریستینا پالتن: فعلاً برنامۀ مشخصی برای آینده ندارم. امّا مطمئنم که برنامه ها مسیر خود را به سمت من پیدا می ­کنند. من اکنون بر روی مستندم که در مورد سفر به ایران است کار می­ کنم و می­ خواهم کتابی نیز در مورد آن بنویسم. در مورد اینکه آیا دوباره به ایران سفر خواهم کرد یا نه باید بگویم اگر بتوانم بسیار خوشحال خواهم شد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :