Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 211318
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1396 12:57
تعداد بازدید : 856

ایران جذاب ترین کشور دنیاست / ترجمه فرزانه شایق

سال ها پیش وقتی که خیلی جوانتر بودم برای پوشش خبری یکی از تظاهرات های ضد انگلیسی به تهران اعزام شدم. جمعیت تظاهر کنندگان وقتی متوجه می شدند که من یک انگلیسی هستم راه را برای من باز می کردند، دست می دادند، تعظیم می کردند و خوش آمد می گفتند.
اشاره:
جان سیمپسون نویسنده و خبرنگار مشهور انگلیسی است که چندین بار به ایران سفر کرده و برخی از مشاهدات خود را از ایران در روزنامه تلگراف به چاپ رسانده است. او به دلیل تبلیغات سوء علیه ایران، این کشور را با برخی کشورهای منطقه مقایسه کرده و بر آزادی های مدنی ایران پای می فشرد.
سیمپسون در مقاله ی خود به توصیف مهمان نوازی بیش از حد ایرانیان پرداخته و می نویسد: اگر شما یک بعد از ظهر را در کنار زاینده رود اصفهان، شهر بی نظیر شاه عباس در دامنۀ ارغوانی زاگرس زیر روشنایی کمرنگ خورشید مشغول قدم زدن باشید، مهمترین مشکل شما نه گفتن به دعوت مردم مهربانی است که برای گردش به پارک ها و باغ ها آمده اند و از شما می خواهند که به جمع خانوادگی آنها ملحق شوید.
در مقاله این نویسنده انگلیسی مطالبی وجود دارد که از جهات مختلفی واجد اهمیت است، لذا پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به ترجمه و انتشار بخش هایی از آن اقدام می کند.

......................................................................

از کنار کشور پیشنهادی من که جذابیت های ممتاز و فوق العاده ای دارد به آسانی نمی توان گذشت. در ایرانی که به دنیا بد معرفی شده است خبری از مردم ترشرو و خشمگین نیست و احتمال وجود خطر برای گرشگران همانند احتمال هواپیما ربایی در آفریقای جنوبی و یا احتمال خطر اصابت گلوله به اشخاص در آمریکا وجود ندارد. اینجا فقط خبرهای نادرستی است که از گزارشات و اخبار شنیده می شود.
ایران کشوری است پهناور با آب و هوایی خشک و دوست داشتنی، مردمی خوش برخورد و جذاب، بناهای تاریخی باشکوه، کوه ها، بیابان ها و دریای خزر. ایران در مقایسه با کشورهای همجوار خود قابلیت های عظیم و آشکاری در جذب توریست دارد. اینجا همانند عربستان سعودی نیست در ایران رانندگی بانوان یک امر عادی و طبیعی است و بانوان در جامعه در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی شرکت دارند.
از نظر من ویژگی قابل توجه در این کشور وجود تعادل در ساختار آن است. به عنوان مثال هتل لاله که هتلی قدیمی و دوست داشتنی در خیابان دکتر فاطمی تهران است از یک سو در موقعیت شرقی و از سوی دیگر در موقعیت غربی قرار گرفته است و جالب تر اینکه در آن آمیزه ای از هر دو ویژگی مدرن و سنتی ایرانی دیده می شود.
بعضی اوقات گردشگران در رستوان های تهران ممکن است دچار دردسر شوند زیرا مردم می خواهند با آنان احوال پرسی کنند و اصرار بر پرداخت هزینۀ غذای آنان را دارند.
سال ها پیش وقتی که خیلی جوانتر بودم برای پوشش خبری یکی از تظاهرات های ضد انگلیسی به تهران اعزام شدم. جمعیت تظاهر کنندگان وقتی متوجه می شدند که من یک انگلیسی هستم راه را برای من باز می کردند، دست می دادند، تعظیم می کردند و خوش آمد می گفتند.
این ماجرا مربوط به دهه های گذشته است. در ایران امروزی فرهنگ ارتباط با غربی ها حتی از گذشته نیز رشد یافته تر شده است.
اگر شما یک بعد از ظهر را در کنار زاینده رود اصفهان، شهر بی نظیر شاه عباس در دامنۀ ارغوانی زاگرس زیر روشنایی کمرنگ خورشید مشغول قدم زدن باشید، مهمترین مشکل شما نه گفتن به دعوت مردم مهربانی است که برای گردش به پارک ها و باغ ها آمده اند و از شما می خواهند که به جمع خانوادگی آنها ملحق شوید.
ایرانیان می گویند اصفهان نصف جهان است. اگر شما تجربۀ نوشیدن یک استکان چای را در محوطۀ بیرونی هتل عباسی اصفهان داشته باشید تصدیق خواهید کرد که اصفهان نیمۀ (نصفۀ) فاخرتری است . شاید عده ای فکر کنند که وزارت گردشگری ایران برای تبلیغ کشورش به من پولی داده است (در صورت وجود چنین چیزی) که اتّفاقاً با تئوری توطئه در میان مردم ایران هم مطابقت دارد، باید بگویم کاش اینگونه بود. من به مدت 5 سال ممنوع الورود به ایران هستم و نمی دانم که آیا می توانم دوباره به ایران سفر کنم یا خیر. باور کنید از این ممنوعیت بسیار ناراحت هستم.
مطابق با لیست معرفی شده از تیم تلگراف تراول در سال 2014 میلادی، ایران در لیست 20 مقصد اول گردشگری دنیا قرار گرفته است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :