Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 213994
تاریخ انتشار : 1 مرداد 1396 8:54
تعداد بازدید : 305

سیستمی برای خارج کردن بخشهای معیوب شبکه برق فشار قوی از مدار ساخته شد

رله دایرکشنال عددی برای خارج کردن سریع بخش های معیوب شبکه برق فشار قوی از مدار توسط یک شرکت مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه نیرو و طراحی و به تولید نیمه صنعتی رسید.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ محمدرضا اسلامی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: کارکرد رله خارج کردن سریع بخش های معیوب شبکه برق فشار قوی از مدار، در زمانی است که این بخش ها دچار خرابی شده باشند.

وی با اشاره به وسعت شبکه فشار قوی برق که در سرتاسر کشور گسترده و در مواردی به کشورهای همسایه نیز متصل است، گفت: با نظر به عدم توقف جریان برق و با توجه به اینکه شبکه فشار قوی در معرض آسیب ها و حوادث گوناگونی قرار دارد، به منظور جلوگیری از گسترش اختلالات پیش آمده در یک بخش شبکه به بخش های دیگر، وجود این رله ها ضروری است.  

وی با اشاره به تفاوت انواع رله با توجه به محل به کارگیری آنها در شبکه، بر نقش کلیدی رله دایرکشنال در بخش انتقال شبکه برق تأکید کرد و گفت: رله جریان جهت دار که در اصطلاح انگلیسی به دایرکشنال Directional معروف است، به منظور داشتن درصد هر چه بیشتر اطمینان در سیستم حفاظت مورد استفاده قرار می گیرد.

اسلامی در خصوص ضرورت کاربرد این نوع رله در شبکه برق، گفت: رله دایرکشنال از تریپ رله در اثر جریان های ناخواسته برگشتی بر روی خطوط انتقال پیشگیری کرده و از تریپ غیرضروری و خاموشی های بی مورد که موجب کاهش کارایی سیستم و یا حتی موجب خسارت می شود، جلوگیری می کند. 

به گفته وی، هنگامی که امکان جاری شدن خطا در محل رله در هر دو جهت وجود داشته باشد لازم است عملکرد رله جهتی باشد.

اسلامی ادامه داد: رله با داشتن الگوریتم نوشته شده در نرم افزار، با استفاده از برد پردازش شش لایه، با دریافت اطلاعات زاویه فاز ولتاژ و جریان توان سیستم را اندازه گیری کرده و با توجه به آن تشخیص جهت خطا داده و دستور تریپ می دهد. 

وی با تأکید بر نقش کلیدی رله جریان جهت دار در شبکه برق و تکنولوژی بالای آن، عنوان کرد: دستیابی به دانش فنی و سرمایه گذاری برای تدوین دانش فنی و تولید صنعتی رله بر اساس استانداردهای جهانی و تائیدیه های موبوطه می تواند گامی ارزشمند در راستای اعتلای دانش فنی و کاهش وابستگی و نهایتاً ارزش افزوده اقتصادی باشد.

وی تولید این رله را گامی مؤثر در جهت تکمیل سبد تولید رله و حفاظت ساخت داخل توصیف کرد.

وی سابقه تولید صنعتی و دریافت تائیدیه ها از مراجع ذی صلاح مانند توانیر و پژوهشگاه نیرو توسط این شرکت را از مزیت های رقابتی این شرکت دانست و افزود: حضور این شرکت در پژوهشگاه نیرو پس از پذیرش طرح تولید رله دایرکشنال توسط مرکز رشد و استفاده بهینه از صاحبان دانش فنی طراحی قسمت های مختلف رله در پروژه مذکور، به علاوه تکمیل سبد رله ها، از دیگر مزیت های رقابتی همیان فن در تولید این رله خواهد بود. 

اسلامی در خصوص بازار این محصول گفت: بر اساس آمار تجهیزات بهره برداری شده تا پایان سال ۱۳۹۲ در شبکه برق ایران، با احتساب تقریب ۴۰۰ عدد رله دایرکشنال برای توسعه و نوسازی پست ها، سالیانه به حدود هزار رله دایرکشنال نیاز خواهد بود. البته این رقم بدون احتساب نیروگاه های پراکنده و مصارف صنعتی است.

این محقق با بیان این که هزینه نوع مشابه با رله مورد نظر هم اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ پوند انگلیس است، گفت: با توجه به پیش بینی انجام شده برای نیاز سالیانه به حداقل ۶۰۰ دستگاه رله دایرکشنال، و با فرض تولید و فروش این نیاز توسط این شرکت، پس از اخذ تائیدیه ها و تست های نوعی و دیگر مراحل، کاهش هزینه ارزی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار در سال میسر است.

وی گفت: تا کنون قالب های بخش مکانیک و کیس ساخته شده، نمونه های کیس و همه قطعات مکانیک آماده شده و دستگاه های تست و تولید لازم نیز خریداری شده است.

وی در خصوص تأثیر تسهیلات اعطایی صحا در روند پیشرفت این پروژه نیز گفت: با  حمایت صحا بخش تدارکات شرکت موفق شد قرارداد ساخت قالب ها و خرید تجهیزات مفروض در قرارداد فیمابین را سریعتر به جریان انداخته و پیشرفت خوبی ایجاد کند.

اسلامی افزود: به تازگی موفق شدیم با گروهی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف اقدام به عقد قرارداد برنامه نویسی الگوریتم های فاکشن های مختلف بر اساس عملکرد مشابه رله اشنایدر کینم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :