Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 214467
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1396 9:32
تعداد بازدید : 542

از عشق به کباب کوبیده تا جذابیتِ مانتوهای ایرانی

تئودورا رادووانویچ: من از آن دسته نیستم، چون لباس زنان ایرانی را دوست دارم، حتی یک مانتو برای خودم خریدم که خیلی دوستش دارم و با آن به صربستان می روم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ «شیفته مانتوی زنان ایرانی و کباب کوبیده است و برج آزادی حسابی دل اش را برده»... این بُرش کوتاهی از سفرنامه بانوی صربستانی به ایران است که ۹ ماهی می شود به زبان فارسی سخن می گوید.

«تئودورا رادووانویچ» ۲۳ سال دارد و اهل صربستان است. در دانشگاه بلگراد به زبان فارسی و عربی شرق شناسی می خواند. او  ۹ ماه می شود که یادگیری زبان فارسی را آغاز کرده و خیلی روان و مسلط صحبت می کند. می گوید؛ زبان فارسی را در همان دانشگاه بلگراد آموخته است.

«تئودورا» همراه گروهی از فارسی آموزان، سفری یک ماهه به ایران داشت که پس از گذراندن دوره ی دانش افزایی، فرصتی پیدا کرد تا در اولین سفرش به ایران، تهران، اصفهان و کاشان را هم ببیند. این گپ کوتاه با او به زبان فارسی پای برج آزادی زده شد، بنایی که به نظرش زیباترین ساختمان شهر تهران است و به لحاظ معماری بالاترین امتیاز را در بین تمام ساختمان های پایتخت ایران دارد.

تئودورا سعی کرد تجربه های هرچند کوتاهش را از تهران گردی اش بیان کند. از غذاهای ایرانی و مواجهه اش با مردم تهران و لباس زنان ایرانی که شیفته اش شده است تعریف کرد.

به اعتقاد او، تهران شهر زیبایی است که غذاهای خوشمزه ای را می توان در آن پیدا کرد. تئودورا در مدت اقامتش، خورشت قیمه و جگر خورده که به نظرش شبیه جگرهای صربستان بوده و حسابی هم شیفته کباب کوبیده ی ایرانی شده است، می گوید: همه گروه ما که از ۴۴ کشور هستند، کباب کوبیده ایرانی را دوست داشتند.

او تهران را شهر زیبایی یافت که به نظرش مردمان آن وقتی یک خارجی می بینند، می خواهند هر طور شده کمک اش کنند. تئودورا می گوید: به بازار تجریش رفتم تا مانتو بخرم، همه دوست داشتند کمکم کنند، وقتی متوجه می شدند اهل صربستان هستم و زبان فارسی را دوست دارم و می توانم به آن سخن بگویم، خیلی خوشحال می شدند و برخورد خوبی داشتند.

این بانوی صرب به لباس زنان ایرانی ابراز علاقه می کند و با لبخندی به پهنای صورت، بیان می کند: می دانم که بعضی ها با حجاب و پوشش مشکل دارند، ولی من از آن دسته نیستم، چون لباس زنان ایرانی را دوست دارم، حتی یک مانتو برای خودم خریدم که خیلی دوستش دارم و با آن به صربستان می روم.

تئودورا پس از گشتی که در تهران داشت، بالاترین امتیاز را به برج آزادی می دهد و می گوید: برج آزادی معماری بسیار زیبایی دارد و یکی از بهترین ساختمان های شهر تهران به حساب می آید. موزه ی جالبی هم دارد، ولی خیلی قدیمی است و باید تجدید شود، اما در هر حال این برج از بیرون بهترین معماری را دارد، حتی از برج میلاد و دیگر ساختمان های تهران قشنگ تر است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :