Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217266
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1396 9:47
تعداد بازدید : 2027

تهران را شهری پیشرفته و زیباتر از تصوراتم دیدم

شهردار بغداد: تهران بیشتر از آنکه تصور می کردم زیباست و از نظر سازندگی بسیار پیشرفته است. درواقع با اینکه این شهر ظاهرا شرقی است اما بسیار پیشرفته تر از آن چیزی است که در ذهن داشتم . ضمن اینکه شهروندان تهرانی بسیار مهمان نوازند.
شهردار بغداد : رابطه بین ایران و عراق رابطه جدیدی نیست و سالها و قرن هاست که این دو کشور همسایه با هم رابطه دارند و امیدواریم این ارتباط روز به روز بهتر از قبل شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم ذکری محمد علوش در دیدار با محمدباقرقالیباف شهردار تهران ضمن ابراز رضایت از بازدید تهران و میهمان نوازی شهروندان پایتخت با بیان اینکه در سالهای اخیر تعاریف بسیار زیادی از پیشرفت پایتخت ایران شنیده بودیم، افزود: با توجه به شرایطی که در حال حاضر بغداد دارد به همکاری و ارتباط با کشورهای همسایه خصوصا ایران نیاز مبرم داریم. 
وی گفت: در واقع هدف از سفر من به تهران توافقنامه ای است که قبلا درباره اش صحبت شده و متاسفانه تاکنون فعال نشده است. من جزییات توافق میان تهران و بغداد را بررسی کردم. معتقدم بهتر است این توافق به شکل موضوعی تر مورد توجه قرار بگیرد و ان شاءلله تفاهم نامه خواهرخواندگی میان تهران و بغداد منعقد شود.
علوش با تاکید بر ضرورت تشکیل کمیته ای مشتمل بر کارشناسان شهرداری تهران و بغداد به منظور تدوین پیش نویس جدید تفاهم نامه عنوان کرد: امیدواریم با این اقدام تفاهم نامه به زودی امضا و بعد از آن در مرحله اجرا قرار بگیرد.
شهردار بغداد ادامه داد: بلافاصله پس از بازگشت به عراق اسامی افرادی که از سوی شهرداری ما قرار است در این کمیته حضور داشته باشند معرفی می کنیم تا به شکل تخصصی موضوع پیگیری شود. ضمن اینکه امیدواریم در قالب این تفاهم نامه امکان برگزاری هفته فرهنگی ایران در بغداد و هفته فرهنگی عراق در تهران امکان پذیر شود.  
وی در بخش دیگری از سخنانش به دو مشکل اصلی شهر بغداد پرداخت و گفت: مساله مترو و سیستم جمع آوری زباله درحال حاضر از عمده ترین مشکلات شهرداری بغداد به حساب می آید که در این زمینه ما اطلاعات خوبی درباره آخرین دستاوردهای شهرداری تهران به دست آورده ایم تا بتوانیم از تجربیات این شهر استفاده کنیم.
علوش با بیان اینکه برای اولین بار است که به ایران آمده است، به تجربه خود از بازید از تهران پرداخت و عنوان کرد: تهران بیشتر از آنکه تصور می کردم زیباست و از نظر سازندگی بسیار پیشرفته است. درواقع با اینکه این شهر ظاهرا شرقی است اما بسیار پیشرفته تر از آن چیزی است که در ذهن داشتم . ضمن اینکه شهروندان تهرانی بسیار مهمان نوازند.
وی با اشاره مساله مترو در بغداد عنوان کرد: متاسفانه تاکنون فرصت ایجاد مترو در این شهر فراهم نشده است. البته دولت ما با سفارت خانه های چند کشور دراین خصوص صحبت کرده است تا با همکاری آنها و انجام مطالعات لازم پروژه مترو در پایتخت عراق اجرا شود. ضمن اینکه از شهرداری تهران تقاضا داریم تا تجربیات خود در این زمینه را دراختیار ما قرار دهد.
علوش گفت: نکته ای که در خصوص متروی بغداد وجود دارد این است که نمی خواهیم این پروژه به صورت دولتی اجرا شود تلاش ما این است که با وجود سرمایه گذار و شرکت ها وموسسات معتبر هزینه ساخت مترو تامین شود.
شهردار بغداد در ادامه به موضوع جایگاه زن در شهرداری پایتخت عراق پرداخت و گفت: موضوعی که سبب شد نخست وزیر یک زن را به عنوان شهردارانتخاب کند این است که خانم ها اهل تدبیر هستند. البته شهرداری عراق تا سال 2014 بودجه زیادی داشت اما به دلیل کاهش قیمت نفت و ورود داعش درعراق شهرداری ناگهان با مشکل بودجه که ازسوی حکومت به این سازمان تعلق می گرفت مواجه شد. تحت این شرایط ما مجبور شدیم تا بودجه موردنیاز را از منابع خود تامین کنیم به همین منظور باید به گونه ای عمل می کردیم که هم به مردم خدمت کنیم هم هزینه ها را مدیریت کنیم . کارکنان هم با این موضوع به خوبی کنار آمدند و درحال حاضر منابع ما سال به سال بهتر می شود.
علوش همچنین بیان کرد: البته از آنجا که بغداد سالهای سال در جنگ بود نیاز به بازسازی زیرساخت ها دارد و این مهم به طور حتم نیازمند کمک همسایه هاست .

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :