Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217927
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1396 13:11
تعداد بازدید : 378

درمان بیماری ها با خون بند ناف در پژوهشگاه رویان

در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار نمونه خون بندناف در شرکت فناوری بن یاخته های رویان ذخیره شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ رئیس پژوهشگاه رویان گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار نمونه خون بندناف در شرکت فناوری بن یاخته های رویان ذخیره شده و در سال گذشته بیش از ۱۵ بیمار از منابع بانک عمومی خون بندناف درمان شدند.

 دکتر حمید گورابی امروز در نشستی خبری که در محل پژوهشگاه برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره دکتر سعید کاظمی آشتیانی بنیانگذار پژوهشگاه رویان اظهار داشت: هجدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان (پزشکی تولید مثل ـ سلول های بنیادی) از هشتم شهریور ماه در تالار همایش های برج میلاد به مدت سه روز آغاز به کار می کند.

وی با بیان اینکه ۲۳۹ طرح تحقیقاتی از ۴۵ کشور جهان به این جشنواره ارسال شده است، افزود: بیشترین طرح های تحقیقاتی از کشورهای هند با ۲۴ طرح، ایتالیا ۲۰ طرح، چین ۲۰ طرح، آمریکا ۱۹ طرح، ژاپن ۱۴ طرح، آلمان ۱۲ طرح، ایران ۱۱ طرح، انگلستان ۱۱ طرح، اسپانیا ۹ و استرالیا ۹ طرح به جشنواره رویان فرستاده شده است.

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه قرار است از ۱۰ محقق ایرانی و خارجی در این جشنواره تقدیر شود، خاطرنشان کرد: طرح های تحقیقاتی در گروه های سلول بنیادی، پزشکی بازساختی، جنین شناسی، ژنتیک، ناباروری زنان و ناباروری مردان گنجانده شده اند.

به گفته گورابی، همزمان با هجدهمین کنگره بین المللی پزشکی تولیدمثل، سیزدهمین کنگره بین المللی سلول های بنیادی و دوازدهمین سمینار پرستاری و مامایی در پزشکی تولیدمثل برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: ۱۱۹ مقاله در سیزدهمین کنگره سلول های بنیادی، ۲۴۳ مقاله در کنگره پزشکی تولیدمثل و ۳۲ مقاله در سمینار مامایی و پرستاری توسط دبیرخانه به تائید رسیده است.

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه طرح ها در دو مرحله داوری شده اند، تصریح کرد: اولین مرحله بر اساس معیارهای مشخص و طبقه بندی شده و دومین مرحله توسط ۱۶۷ داور (۸۱ داور بین المللی و ۸۶ داور ملی) مورد ارزیابی قرار گرفتند.

زمان راه اندازی کارخانه سلولی

گورابی با اشاره به اقدامات پژوهشگاه رویان در یک سال گذشته گفت: در این یک سال سعی شده شرکت های دانش بنیانی که از پیش تأسیس شده اند، محصولاتی را به تولید برسانند. یکی از این محصولات، تولید سلول توسط یکی از شرکت ها است که به واسطه آن تا یک الی دو ماه دیگر کارخانه سلولی راه اندازی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه رویان افزود: در یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان پژوهشگاه رویان، فاکتورهای رشد بیوتکنولوژیک تولید می شود؛ این فاکتورها در تحقیقات سلول های بنیادی به کار می روند که نیاز محققان را تأمین می کنند؛ تا قبل از سال گذشته ۱۰ الی ۱۱ فاکتور رشد داشتیم که اکنون به ۲۱ فاکتور رسیده است.

گورابی تصریح کرد: همچنین آنزیم خاصی برای آزمایش های مولکولی برای بیان ژن ها در یک شرکت دانش بنیان تولید شده که اکنون وارد بازار می شود.

وی با اشاره به فعالیت شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار نمونه خون بندناف در این مرکز ذخیره شده است؛ این نمونه ها منبع خوبی برای درمان بیماری های صعب العلاج، سرطان خونی، تالاسمی و ... است.

درمان با خون بند ناف

به گفته رئیس پژوهشگاه رویان، در سال گذشته بیش از ۱۵ بیمار از منابع بانک عمومی خون بندناف مورد درمان قرار گرفته اند.

۱۰۰ بز شبیه سازی شد

گورابی با اشاره به فعالیت محققان در پژوشگاه رویان اصفهان اظهار داشت: این محققان تاکنون پیشرفت های خوبی در زمینه شبیه سازی حیوانات انجام داده اند؛ به طوری که در یک سال گذشته ۱۰۰ بز شبیه سازی شده را تحویل کارفرما داده اند.

وی افزود: پیش بینی شده که از چند حیوان آزمایشگاهی با دستکاری ژنتیکی که با همکاری وزارت بهداشت بوده است، در آینده نزدیک رونمایی شود.

رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه در سال گذشته اتوبوس سلول های بنیادی را نیز راه اندازی کرده ایم، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه رویان با یک صندوقی در راستای حمایت از تحقیقات پژوهشی راه اندازی کرده که تاکنون ۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خطرپذیر از طرح ها داشته است.

گورابی در خصوص بیمارستان سلول درمانی گفت: این بیمارستان علیرغم برنامه ریزی ها، حالت کُندی دارد و در مرحله فنداسیون به سر می برد.

به گفته وی، کمک های خیرین برای راه اندازی بیمارستان سلول درمانی کافی نیست و نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد؛ پژوهشگاه رویان چون ارگان دولتی محسوب نمی شود، استفاده از این سرمایه خارجی نیز امکان پذیر نیست.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :