Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 219157
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1396 9:27
تعداد مشاهدات : 417

96 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود

با توجه به نیاز کم زعفران به آب، کشت این محصول در تمام استان ها مورد توجه قرار گرفته بطوری که 96 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نیاز کم زعفران به آب، کشت این محصول در تمام استان ها مورد توجه قرار گرفته بطوری که 96 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود.

محمدعلی طهماسبی  اظهار کرد: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان های کشور مورد توجه قرار گرفته، به طوری که ایران توانسته 96 درصد از زعفران کل دنیا را تأمین کند.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: همه ساله مقداری پیاز مازاد کشاورزان استان های خراسان رضوی و جنوبی به سایر استان ها منتقل می شود که در این زمینه فعال سازی تشکل ها در جهت جابه جایی بهداشتی پیاز و جلوگیری از شیوع آفات و بیماری در مزارع امری ضروری است.
وی تصریح کرد: با توجه به تقویت بخش خصوصی در برنامه ششم توسعه، تشکل ها باید راهکارهای اساسی در زمینه جلوگیری از خروج غیرقانونی پیاز زعفران از کشور به کار گیرند.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در زمینه قاچاق پیاز زعفران گفت: بعد از گذشت سال ها تلاش، سطح زیرکشت زعفران به 100 هزار هکتار رسیده، از این رو کشورهای همسایه با قاچاق پیاز زعفران یک شبه نمی توانند به این میزان دست یابند.
طهماسبی افزود: تصرف بازارهای جهانی از سوی رقبا نیازمند شکل گیری صنایع فرآوری و زیرساخت های تولید است که این امر به سهولت امکان پذیر نیست.
وی ادامه داد: طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جهت حمایت از تولید داخل و اشتغال، قاچاق محصولات کشاورزی، امری نگران کننده است که باید اقدامات متعددی در جهت مقابله با آن انجام شود.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی؛ تولید مستمر و سرمایه گذاری بخش خصوصی در فرآوری و زنجیره های تولید علاوه بر اقتصادی تر کردن این امر از خروج پیاز زعفران جلوگیری خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :