Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223641
تاریخ انتشار : 7 آبان 1396 9:16
تعداد بازدید : 311

ذخیره سازی ۱۰۰ هزار نمونه خون بند ناف در کشور

۱۵ هزار نمونه خون بند ناف در بانک عمومی و ۸۵ هزار نمونه در بانک خصوصی ذخیره شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به ذخیره سازی ۱۰۰ هزار نمونه خون بند ناف در بانک های عمومی و خصوصی گفت: مرحله نخست کارآزمایی بالینی کودکان فلج مغزی آغاز شد.

 دکتر مرتضی ضرابی در نشست علمی و تخصصی آخرین دستاوردهای سلول های بنیادی و بانک خون بند ناف رویان که در محل دانشگاه علوم پزشکی اراک برگزار شد، عنوان کرد: در بانک های عمومی ذخیره سازی خون بند ناف جهان ۷۳۰ هزار نمونه و در بانک های خصوصی سه میلیون نمونه ذخیره سازی شده است که این رقم در کشور به ۱۰۰ هزار نمونه می رسد.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار نمونه خون بند ناف در بانک عمومی و ۸۵ هزار نمونه در بانک خصوصی ذخیره شده است که تا پایان سال به ۹۰ هزار نمونه خواهد رسید، گفت: نمونه های موجود در بانک عمومی دخیره سازی خون بند ناف از سوی خانواده ها اهدا می شود و بدون مالکیت بر آن برای بیماران و انجام مطالعات تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند، اما ذخایر و نمونه های بانک های خصوصی با پرداخت هزینه نگهداری برای خود افراد استفاده می شود.

ضرابی با اشاره به استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف در پیوند بیان کرد: تا به امروز ۳۵ هزار پیوند سلول های بنیادی در جهان انجام گرفته است که این رقم در کشور طی سه سال اخیر ۲۰ مورد بوده است و عمدتا برای بیماری هایی با منشاء خونی و بدخیم انجام می گیرد.

وی تصریح کرد: با تحقیقات صورت گرفته پتانسیل درمان بیش از ۸۰ درصد بیماری ها با سلول های بنیادی خون بند ناف ممکن است و اغلب برای بیماری هایی با منشاء خونی کارایی دارد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان عنوان کرد: در گذشته استنباط بر این بود که استفاده از سلول های بنیادی برای کودکان موثر است، اما در حال حاضر بیشترین استفاده و پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف در بالغین صورت می گیرد.

وی با اشاره به آغاز کارآزمایی بالینی بیماری فلج مغزی گفت: مرحله نخست این کارآزمایی برای کودکان ۵ تا ۱۳ سال آغاز شده است البته این به معنای درمان این بیماری نیست، اما در کودکان مبتلا شرایط رو به بهبود را رقم زده است، همچنین در حوزه بیماری اوتیسم نیز این کارآزمایی دنبال خواهد شد.

ضرابی بر دقت متخصصان و ماماها به حجم خون دریافتی از بند ناف، دقت در خونگیری، جلوگیری از بروز آلودگی و سرعت عمل در خونگیری در اولین دقایق زایمان تاکید کرد و گفت: خونگیری از داخل یا خارج رحم امر بسیار مهمی است و خوشبختانه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد خونگیری ها از داخل رحم انجام می شود.

وی اضافه کرد: خون بند ناف با ذخیره سازی در نیتروژن مایع تا ۲۵ سال امکان نگهداری دارد و هر نمونه برای یک بار قابل استفاده است مگر اینکه تعداد سلول ها بسیار باشند چراکه برای هر بیمار خونی به ازای هر کیلو وزن بیمار، ۲۰ میلیون سلول نیاز است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان بیان کرد: استان مرکزی ظرفیت بسیاری دارد و می توان با اطلاع رسانی کافی و اتخاذ تمهیدات لازم زمینه رشد نمونه های ذخیره سازی خون بند ناف را ایجاد کرد و در ارتقای سطح سلامت جامعه، پیشگیری از معلولیت ها و درمان بیماری های خونی و بدخیم موثر واقع شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :