Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 225562
تاریخ انتشار : 2 آذر 1396 13:21
تعداد بازدید : 291

دستیابی به روشی نوین برای اصلاح نژاد دام ها

سه گوساله اصلاح نژاد شده با روش نوین با تلاش پژوهشگران پژوهشگاه ابن سینای جهاد دانشگاهی متولد شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه این گوساله ها با بکارگیری فناوری ovnm pick up متولد شده اند، گفت: این روش نخستین بار در کشور استفاده شده است.

ابوالفضل شیرازی افزود: برای اجرا و کاربردی شدن این روش حدود سه سال زمان صرف و نخستین گوساله از این مجموعه با نام "گندم" نامگذاری شده است.
وی گفت: هدف از اجرای این روش سرعت بخشیدن به اصلاح نژاد دام ها و افزایش بهره وری است به گونه ای که دامداران از دام های یک دست و با قابلیت ممتاز برخوردار شوند.
شیرازی افزود: با دستیابی به این روش قادر خواهیم بود قبل از اینکه دام ها به سن تولید مثل برسند در سن 6 تا 7 ماهگی حدود 40 جنین از دام ها تولید کنیم که جنسیت آنها نیز از قبل قابل تشخیص است.
وی گفت: ویژگی های استفاده از این روش برای اصلاح نژاد دام ها شامل افزایش تولید شیر و یا گوشت متناسب با نوع نژاد دام و همچنین مقاومت دام در برابر بیماری هاست.
شیرازی افزود: با بکارگیری این روش ظرفیت ها و قابلیت های اقتصادی برای نگهداری یک رأس دام به سادگی قابل تشخیص است و نیازی به واردات دام های اصلاح نژاد شده نخواهد بود.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :