Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 226189
تاریخ انتشار : 9 آذر 1396 10:5
تعداد بازدید : 501

جایگاه ویژه ایران در منطقه / عبدالباری عطوان

عبدالباری عطوان: امروزه آمریکا و متحدانش در سوریه شکست خورده اند و رژیم صهیونیستی قادر به حمله به منافع ایران در سوریه نیست. ایران دست برتر را در منطقه دارد و این وضع صهیونیست ها را هراسان کرده است.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ سردبیر نشریه«رای الیوم» طی گفت و گویی که با شبکه تلویزیونی «المیادین» داشته، به بررسی وضعیت ویژه ایران و متحدانش در منطقه به خصوص در سوریه پرداخته و تهدیدهای رژیم صهیونیستی را نیز، اقداماتی از سر استیصال و ترس از همین شرایط ویژه دانسته است.

«عبدالباری عطوان» در این گفت و گو به دخالت های آمریکا، اسرائیل، اروپا و کشور های عربی در امور سوریه و شکست آنها در تحقق اهدافشان اشاره کرد و گفت،«امروزه آمریکا و متحدانش در سوریه شکست خورده اند و رژیم صهیونیستی قادر به حمله به منافع ایران در سوریه نیست. ایران دست برتر را در منطقه دارد و این وضع صهیونیست ها را هراسان کرده است.»
باشگاه خبرنگاران با انتشار متن این مصاحبه نوشته: «سردبیر نشریه رای الیوم در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است در صورت وجود پایگاه نظامی ایران در سوریه، اسرائیل وارد جنگ شود؟» گفت: «این رژیم در وضع آشفته بی سابقه ای به سر می برد. محاسبات رژیم صهیونیستی درباره سرنگون شدن نظام سوریه شکست خورده و امروز محوری قوی در منطقه با حضور ایران، روسیه، عراق، حزب الله و بسیج مردمی تشکیل شده و این محور از حمایت قوی روسیه برخوردار است. این رابطه ائتلافی جدید نبرد را در سوریه به سود خود پایان داد همان طور که به جنگ علیه داعش در عراق و سوریه پایان داده است.»
این تحلیلگر ارشد جهان عرب در پاسخ به سؤالی راجع به «تهدید بشار اسد از سوی نتانیاهو به حمله هوایی در صورت اجازه این کشور به ایران برای تاسیس پایگاه نظامی» نیز چنین پاسخ داد: «هفت سال از تحولات سوریه می گذرد و آمریکا، اسرائیل، اروپا و کشور های عربی در امور سوریه دخالت کردند اما هیچ دستاوردی نداشتند. آیا رژیم صهیونیستی از آمریکا، انگلیس و فرانسه قوی تر است؟ آیا این رژیم بیش از عربستان سعودی و قطر پول دارد؟ ایران نیازی به پایگاه در سوریه ندارد و کل این کشور پایگاه ایران است. سوریه متحد ایران است و میان دو کشور موافقت نامه دفاعی مشترک وجود دارد.»
عطوان این را هم اضافه کرد که «آویگدور لیبرمن به عنوان وزیر جنگ اسرائیل بر این باور است که هر گونه اقدام تنش زا در جبهه سوریه باعث کشانده شدن اسرائیل به جنگی خواهد شد که نمی تواند از آن خارج شود و این جنگ آسیب های زیادی به این رژیم وارد خواهد کرد. اسرائیلی ها از پیامد جنگ هراسان هستند. تا این لحظه نتانیاهو هیچ حامی برای مقابله با ایران یا سیاست تحریک آمیز خود علیه این کشور نداشته چرا که ایران یک قدرت ضعیف نیست. واشنگتن نیز به خوبی به این مسئله واقف است که جنگ با ایران به شدت پرهزینه است.»
مقاومت منتظر حماقت اسرائیل است
سردبیر نشریه رای الیوم گفت: «من فکر می کنم محور مقاومت به دنبال جنگ نیست، ولی منتظر حماقت اسرائیل است تا وارد این جنگ شود. محور مقاومت در منطقه به شدت قوی است. این محور تسلیحات قوی دارد. این محور از صد ها هزار موشک در ابعاد مختلف برخوردار است. افرادی وجود دارند که هفت سال در سوریه جنگیده اند و از توانایی بسیار بالایی در عرصه نبرد ارتش های متعارف یا جنگ های پارتیزانی برخوردارند. امروز اسرائیل هیچ حمایتی ندارد و متاسفانه برخی از رژیم های عربی از اسرائیل حمایت می کنند.»
وی خاطر نشان کرد: «عربستان سعودی نیز از این محور هراسان است. ما شنیده ایم که نوعی از روابط ائتلافی میان عربستان و اسرائیل ایجاد شده است. این وضع بیانگر نگرانی و تنش است. من فکر می کنم اقدامات تحریک آمیز نتانیاهو هیچ نتیجه ای ندارد و هیچ طرفی به این تهدیدات توجه نمی کند چرا که هیچ طرفی به دنبال رویارویی نظامی با محور مقاومت نیست.»
عطوان همچنین گفت: «داعش و جبهه النصره هم نمی توانند هیچ کمکی به اسرائیل داشته باشند. 60 کشور جهان به سرکردگی آمریکا برای به شکست کشاندن محور مقاومت در سوریه شکست خورده اند. آیا اسرائیل موفق خواهد شد؟ از اسرائیل می خواهیم وارد این جنگ بشود. به خدا قسم می خورم درسی به اسرائیل داده خواهد شد که هرگز فراموش نخواهد کرد.»

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :