Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 226199
تاریخ انتشار : 9 آذر 1396 14:30
تعداد بازدید : 428

ایران یکی از قوی ترین ناوگان های کشتیرانی جهان را در اختیار دارد

ناوگان جمهوری اسلامی ایران چه درزمینه کشتیرانی نفت کش و چه درزمینه? کشتیرانی کالا یکی از قوی ترین ناوگان های کشتیرانی جهان است و ازاین جهت، شرکت در اجلاس بین المللی دریانوردی اهمیت زیادی برای جمهوری اسلامی ایران دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ سفیر جمهوری اسلامی ایران در حاشیه سی مین مجمع عمومی سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) در لندن با اشاره به اینکه 80 درصد انتقال کالا در دنیا از طریق کشتی انجام می شود، خاطرنشان کرد : ناوگان جمهوری اسلامی ایران چه درزمینه کشتیرانی نفت کش و چه درزمینه? کشتیرانی کالا یکی از قوی ترین ناوگان های کشتیرانی جهان است و ازاین جهت، شرکت در اجلاس بین المللی دریانوردی اهمیت زیادی برای جمهوری اسلامی ایران دارد.

سفیر کشورمان گفت : هیئت جمهوری اسلامی ایران به ریاست.
محمد راستاد معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در اجلاس مجمع عمومی سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) شرکت کرده و در 10 روز آینده در بحث ها و مصوبات حضور فعالی خواهند داشت و در مصوباتی که در تقویت ایمنی و امنیت دریانوردی و همین طور ایجاد محیط مناسبی برای دریانوردی سالم مشارکت خواهند کرد.
سی مین اجلاس سازمان بین المللی دریانوردی روز دوشنبه با حضور هیئتی از کشورمان و حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن گشایش یافت.
بنابر گزارش سازمان بنادر و دریانوردی ایران ؛ محمد راستاد هم گفت : با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم دریایی ازنظر دارا بودن سواحل طولانی، بنادر متعدد و همچنین ناوگان تجاری قابل توجه و مهم در جهان محسوب می شود، طبیعتاً حضور در سی مین مجمع سازمان بین المللی دریانوردی که بالاترین رکن این سازمان محسوب می شود، اهمیت زیادی دارد.
وی از افتتاح فاز اول بندر بزرگ چابهار که قرار است هفته آینده با حضور رئیس جمهوری خبر خواهد داد و افزود: این اطلاع رسانی فرصتی خواهد بود تا کشورهای منطقه و کسانی که می توانند از مزیت بندر چابهار برای ترانزیت کالاهایشان استفاده کنند آگاه شوند.
راستاد همچنین اضافه کرد که در حاشیه این اجلاس با مقامات دریایی برخی کشورهایی که با جمهوری اسلامی ایران همکاری دارند، ملاقات خواهد کرد.

این مقام کشورمان همچنین از مرحوم کاپیتان «امیر جنبد» یادکرد وگفت که قرار است به دلیل دلاوری هایش در نجات 6 نفر در جنوب آفریقا از طرف سازمان آیمو قدردانی شود.

مجمع سازمان بین المللی دریانوردی که محلی برای اجتماع بزرگ مقامات 172 کشور عضو این سازمان است ، هر دو سال یک بار در شهر لندن برگزار می گردد. در این نشست، عالی ترین مقامات دریایی کشورها دورهم جمع شده و به بررسی دستور کارهای مهم و اساسی در رابطه با ایمنی، حفظ محیط زیست و امنیت در عرصه دریانوردی پرداخته و مهم ترین تصمیم ها را خواهند گرفت.
برخی دستور کارهای مهم این اجلاس به این شرح است : تصویب طرح استراتژیک سازمان آیمو، بررسی و تصویب گزارش کمیته های اصلی شامل کمیته ایمنی دریانوردی، کمیته حقوقی، کمیته محیط زیست دریایی، کمیته فنی و کمیته تسهیل ترافیک دریایی. انتخاب چهل عضو شورا، براساس مواد 16 و 17 کنوانسیون آیمو و در سه گروه الف، ب و ج از اصلی ترین دستور کارهای دیگر این مجمع
است.
در حاشیه این نشست بزرگ دریانوردی جهانی، مقامات دریایی کشورمان دیدارهایی نیز با سران عالی دریایی برخی کشورهای صاحب نام در عرصه دریانوردی داشتند و موضوع های موردعلاقه و همکاری و مشارکت در زمینه های حمل ونقل دریایی را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

ارتقای همکاری های دریایی

 معاون وزیر راه و محمد راستاد و وزیر امور دریایی و سیاست گذاری دریایی یونان  در مقر آیمو در لندن دیدار کردند و درباره 

 ارتقای همکاریهای دریایی از جمله موضوع تورهای گردشگری دریایی ، اطلاع از آخرین وضعیت یادداشت تفاهم دوجانبه شناسایی شناسنامه های دریانوردی رایزنی کردند.  کاندیداتوری در شورای آیمو و حمایت از یکدیگر در سایر مجامع بین المللی هم بررسی شد.

آقای کورومپولیس وزیر امور دریایی یونان همچنین قابلیت ها و ظرفیت های فنی ایران را بسیار خوب توصیف و ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک همکاری های دریایی دو کشور بیش از پیش ارتقا یابد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :