Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229047
تاریخ انتشار : 5 آذر 1397 13:42
تعداد بازدید : 842

ایران نقطه عطف / اسکات پترسون

ایران در نیم قرن اخیر به چنان حدی از نقطه عطف از نظر میزان نفوذ و اهرم فشار در منطقه رسیده است که می تواند از این نظر هر یک از قدرت های منطقه ای را به چالش بکشد.

ایران در نیم قرن اخیر به چنان حدی از نقطه عطف از نظر میزان نفوذ و اهرم فشار در منطقه رسیده است که می تواند از این نظر هر یک از قدرت های منطقه ای را به چالش بکشد. اگرچه هنوز این کشور در زمینه گستره تسلط خود در این عرصه با محدودیت هایی روبرو است، اما افزایش سریع نفوذ تهران باعث ایجاد چالش هایی برای ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی شده و استیلای پیشین آنان بر منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده است. اکنون سوال این است که تهران تا چه میزان می تواند گستره نفوذ خود را افزایش دهد؟

 نگاهی به دفاتر گروه های حامی شیعه در بغداد نشان می دهد که این گروه ها تا چه حد به ایران وفادار هستند. یکی از دلایل این وفاداری این است که در سال 2014 ایران مانع از پیشرفت سریع داعش در بغداد شد و پایتخت عراق را نجات داد، در حالی که ایالات متحده با ابراز تردید نسبت به مسئله کمک به عراق و تاخیر در پاسخگویی به درخواست مقامات بغداد برای چندین ماه، عملا این کشور را در دوران نیاز به حال خود رها کرد.

در واقع پیروزی بر داعش به نوعی به سود ایران بود، چرا که این کشور توانست به عنوان یک ابرقدرت منطقه ای فرصتی مناسب برای شکل دهی به وقایع منطقه به دست آورد، فرصتی که پیش از آن تجربه نکرده بود. امروزه تهران توانسته هژمونی آمریکا را در منطقه محو کند و مکررا در زمینه نفوذ و گسترش قدرت در منطقه از رقیب جدی خود عربستان سعودی پیشی بگیرد. ایران از سال 2011 و با همکاری متحدان خود به ویژه روسیه گام های اساسی را در زمینه مبارزه با تروریسم برداشت که این رویه منجر به وضعیت فعلی این کشور در زمینه نفوذ در منطقه شده است.

غلبه بر داعش یک لحظه بسیار عالی برای ایران بود، به ویژه اینکه این کشور بارها آمریکا را به تشکیل داعش متهم کرده است و این اتهام با تایید دونالد ترامپ مبنی بر اینکه دولت اوباما عامل تشکیل این گروه بود، همراه شده است. هیچ شکی وجود ندارد که ائتلاف به رهبری آمریکا و جنگنده های روسیه نیز در بیرون راندن داعش از عراق مشارکت داشته اند، اما ایران اقدامات واقع بینانه تر و پرریسک تری در این زمینه انجام داده و از این طریق بوده که به طور دراماتیکی ساختار قدرت منطقه ای را تغییر داده است.

همین مسئله باعث شده رقبای منطقه ای ایران مانند عربستان در پیشبرد تلاش های خود برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران شکست را تجربه کنند. اگرچه ولیعهد جوان عربستان در مصاحبه های خود تلاش کرده اظهارات ضد ایرانی بر زبان آورد، اما کشور وی در تعدیل گسترش نفوذ ایران ناکام بوده است. در آخرین مورد از تلاش های ریاض برای این منظور، استعفای اخیر سعد حریری از سمت نخست وزیری لبنان بود، در حالی که وی پس از چند هفته به لبنان بازگشت و استعفای خود را پس گرفت.

نمونه دیگر نیز مسئله یمن است، کشوری که عربستان در دو سال و نیم گذشته و تحت حمایت نظامی آمریکا تلاش کرده نیروهای حوثی مورد حمایت ایران را از آن بیرون براند، اما تاکنون کشته شدن 10 هزار نفر، نابودی بیمارستان ها و مکان های تاریخی و گسترش بیماری و گرسنگی مردم یمن تنها حاصل این اقدام سعودی ها بوده است. اسرائیل نیز با نفوذ نیروهای مورد حمایت ایران تا پشت مرزهای خود مواجه شده است.

در واقع ایران توانسته با استفاده از ابزارهای نامتقارن و با وجود محدودیت منابع نظامی خود نفوذش را در منظقه گسترش دهد. وضعیت سه کشور افغانستان، عراق و سوریه به وضوح نشان می دهد که ایران به چه نحوی موفق به انجام این کار شده است.

در سوریه ایران به عنوان یک عنصر کلیدی در حفظ قدرت بشار اسد و پیروزی نظامی بر داعش و نیروهای مخالف اسد که مورد حمایت آمریکا، ترکیه، عربستان، قطر و اردن بوده اند، عمل کرده است، مسئله ای که از نظر دولت اوباما غیرممکن بود.

در عراق نیز ایران از سال 1982 و با تشکیل مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و گروه شبه نظامیان بدر نفوذ خود در این کشور را آغاز کرد. گروهی که دائما با دولت صدام مبارزه می کردند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در ماه اکتبر در سخنانی خواستار خروج نیروهای ایرانی از عراق در پی شکست داعش شد، اما محمدجواد ظریف، همتای ایرانی وی در توئیتر خود این سوال را مطرح کرد که دقیقا کدام کشور است که باید نیروهایش از عراق خارج شوند؟

البته نفوذ ایران به اینجا ختم نمی شود، به طوری که مغازه های عراقی مملو از کالاهای ایرانی است و از سوی دیگر سالانه میلیون ها ایرانی در ایام مذهبی شیعی برای زیارت اماکن مقدس شیعیان وارد عراق می شوند. در عین حال گروه های سیاسی زیادی که با گروه های مورد حمایت ایران ائتلاف کرده اند، از هم اکنون برای شرکت در انتخابات سال آینده در عراق ثبت نام کرده اند.

در عین حال ایران در افغانستان نیز نفوذ خود را گسترش داده و از دولت اشرف غنی در این کشور حمایت می کند. اکنون منافع ایران اقتضا می کند که از نفوذ داعش در افغانستان جلوگیری کند، به همین دلیل است که تعداد زیادی از نیروهای افغانی برای مقابله با نفوذ داعش در کشور خود توسط ایران آموزش می بینند [به زعم نویسنده] تا در بازگشت به کشورشان با این نفوذ مقابله کنند. در واقع این رویه راهبرد جدید ایران برای گسترش نفوذ خود در منطقه محسوب می شود.

اکنون و با توجه به همه این مسائل به نظر می رسد که راهبرد عمده و شاخص ایران در افغانستان و در سرتاسر خاورمیانه این است که این کشور قصد دارد به طور بی سابقه ای به گسترش نفوذ خود در منطقه ادامه دهد. راهبردی که تهران سیاست های خود را بر اساس آن تنظیم کرده است. اما سوال مهم و اساسی در این زمینه این است که این راهبرد به گسترش قدرت و نفوذ ایران تا چه کمک خواهد کرد؟


13941210175425664_PhotoL.jpg


*منبع: کریستین ساینس مانیتور

*مترجم: سید حسن روتن


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :