Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 230625
تاریخ انتشار : 21 دی 1396 10:30
تعداد بازدید : 174

ایران کشور قدرتمند، با نفوذ و از بازیگران اصلی منطقه است

یک متفکر حوزه علوم سیاسی در مالزی گفت: جمهوری اسلامی ایران اکنون کشور قدرتمند، با نفوذ و از بازیگران اصلی در منطقه است.
به گزارش روزپنجشنبه ایرنا، دکتر چاندرا مظفر در مرکز مطالعات اسلامی مالزی درسخنانی افزود: بخشی از قدرت گرفتن ایران حاصل سیاست های احمقانه و غلط آمریکایی ها و متحدانش در منطقه است.
استاد دانشگاههای مالزی درعلم سیاست گفت: آمریکا در سرنگونی صدام حسین در عراق اشتباه کرد زیرا به امید روی کار آمدن دولت دیگری که با آمریکا نزدیکی بیشتری داشته باشد، وی را از قدرت به زیر کشید.اما دولتی که روی کار آمد به سمت ایران تمایل یافت.
مظفر ادامه داد : بر خلاف ایالات متحده که در سال 2003 تهاجم بزرگ نظامی به عراق داشت اما ایران توانست قلب عراقی ها را 'بدون شلیک یک گلوله ' به دست آورد.
سال های حضور آمریکایی ها در عراق مرگبارترین دوره برای شهروندان عراقی درتاریخ جدید بوده است.
براساس یک آمار جنگ آمریکا در عراق بیش از 780 میلیارد دلار هزینه داشته است.
دراین جنگ خانمانسوز آمریکایی ها جای جای عراق را ویران ساختند و به استناد اطلاعات ' پایگاه آمریکایی خانه شفاف سازی آمریکا' بیش از یک و نیم میلیون نفرعراقی دراین جنگ کشته و افزون بر یک میلیون نفرنیز آواره شدند.
این استاد علوم سیاسی مالزی همچنین تاکید کرد: اکنون عربستان سعودی و اسرائیل در دشمنی علیه ایران متحد شده و از نفوذ رو به رشد این کشور در منطقه درهراس هستند.
این متفکرعلوم سیاسی مالزی، هراس رژیم صهیونیستی در مورد ایران را به طور کلی مرتبط با سه خصوصیت ثروت، علم وارزشمداری دانست و گفت: هر گاه این ویژگی ها در کشوری جمع شده اسرائیل حتما با آن دشمنی و خصومت ورزیده است.
وی توضیح داد: ایران ثروتمند است، دارای فناوری های علمی روز افزون بوده و در مسیر پیشرفت های علمی گام های مهمی برداشته و سوم اینکه دارای ملتی بوده که حاضرند برای ارزش ها فداکاری کنند. صفاتی که چاندرا مظفر، ایران اسلامی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، را دارای آن دانست.
وی افزود: ایران یک تهدید مهم برای عربستان و اسرائیل محسوب می شود زیرا دارای نفوذ درمنطقه است و حتی نفوذش در منطقه نیز به دلیل حماقت های امریکا و اسرائیل افزایش یافته است.
چاندرا مظفر تاکید کرد: روابط نزدیک عربستان با اسرائیل احتمالا درپس اتحاد دوجانبه با آمریکا صورت گرفته است ،چرا که نگاه و قبله رهبران سعودی به سوی رهبری جهانی است .
این استاد علوم سیاسی در نشست درک منازعه بیت المقدس همچنین گفت که ایران کشوری در خط مقدم جبهه مقاومت فلسطین است.
چاندرا مظفر یادآوری کرد: امام خمینی (ره) در زمان پیروزی انقلاب، فلسطین را مسئله همه مسلمانان جهان خواند که این مساله موجب تقویت وحدت شیعیان و اهل تسنن نیز شده است.
رئیس «جنبش بین المللی برای عدالت جهانی» درعین حال گفت برخی کشورهای اسلامی از فلسطین فاصله گرفته اند وبا مذمت از همسویی عربستان با رژیم صهیونیستی، دلیل این پشت کردن به فلسطینیان را پیروی کورکورانه عربستان از آمریکایی ها دانست.
وی آن چه را که در عربستان امروزه 'اصلاحات ' نامیده می شود ، سطحی و فاقد معنای واقعی خواند و دلیل آن را پیروی صرف از دستورات آمریکا برای این کشور دانست.
وی همچنین با انتقاد از دامن زدن به اختلافات اهل سنت و شیعیان در جهان اسلام گفت : اختلاف شیعی- سنی یک پدیده جدید است که دشمنان اسلام به ان دامن می زنند، زیرا در درتاریخ همواره اهل سنت و شیعیان با یکدیگر همکاری های بزرگی داشته مانند دوران مبارزه علیه استعمار انگلیس درعراق و همچنین همکاری های گسترده شیخ عبدو و سیدجمال الدین اسدآبادی .
مرکز مطالعات اسلامی مالزی یکی از مراکز پژوهشی در زمینه های علوم سیاسی است که استادان و متفکران آن در موضوعات مختلف به پژوهش می پردازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :