Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 232726
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1396 9:46
تعداد بازدید : 302

تولید انبوه کیت تشخیص سرطان، امکان تبدیل RNA به DNA در کشور

محققان یکی از شرکت های مستقر در دانشگاه اصفهان موفق به تولید کیت تشخیص سرطان شدند...

فریده وکیلی از محققان این طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با تاکید بر اینکه تیم تحقیقاتی این شرکت فناوری توانسته است آنزیم سنتز CDNA را تولید کند، گفت: این آنزیم نمونه ایرانی ندارد و برای تامین نیازهای کشور، از خارج وارد می شود.

وی با بیان اینکه این کیت در شرایط دمایی منهای 25 درجه سانیتگراد نگهداری می شود، خاطر نشان کرد: با توجه به تحریم ها، واردات این ابزار آزمایشگاهی به صورت قاچاق انجام می شود؛ از این رو کاربران باید اطمینان کامل از صحت عملکرد این آنزیم داشته باشند.

وکیلی اظهار کرد: بر این اساس طراحی و ساخت این آنزیم در دستور کار این شرکت قرار گرفت و در حال حاضر این کیت به مرحله تولید رسیده و توانسته ایم آنزیمی مشابه کیفیت خارجی عرضه کنیم.

این محقق با تاکید بر اینکه در این طرح آنزیم سنتز CDNA در قالب یک "کیت" تولید شده است، ادامه داد: آنزیم تولید شده دارای یکسری "بافر" و مواد جانبی است که اگر در یک قالب قرار گیرند، کاربردهای کیت را خواهند داشت.

وی به جزئیات این طرح اشاره کرد و یادآور شد: برای بررسی بیان ژن مجبور هستیم ابتدا RNA را از نمونه ها استخراج کنیم و از آنجایی که تشخیص ها  از طریق DNA صورت می گیرد نه RNA ؛ از این رو باید RNA به DNA تبدیل شود.

وکیلی با تاکید بر اینکه آنزیم تولید شده قادر به تبدیل RNA به DNA است، اضافه کرد: این آنزیم که کاربردهای کیت را دارد، RNA را به CDNA تبدیل می کند تا از این طریق بتوانیم با تکثیر آن بیماری فرد را تشخیص دهیم و یا اگر دارویی برای فردی تجویز می شود با استفاده از این کیت می توانیم اثرات دارو را در فرد بررسی کنیم.

این محقق در خصوص کاربردهای این کیت با تاکید بر اینکه این کیت در تمام تشخیص ها کاربرد دارد، اظهار کرد: از این ابزار در تشخیص هایی که بر پایه RNA باشد، می توان بهره برد.

به گفته وی، برای تشخیص یکسری از بیماری ها که خودشان DNA دارند، نیازی به تبدیل RNA به CDNA نیست؛ ولی بیماری هایی که پایه آنها RNA هستند، حتما باید تبدیل انجام شود تا بتوان آنها را تکثیر کرد. این اقدام محققان را در تشخیص بیماری ها یاری خواهد کرد.

وی اضافه کرد: این کیت در تشخیص بیماری هایی چون سرطان در آزمایشگاه ها استفاده می شود؛ ضمن آنکه برای تولید داروها حتما نیاز به بررسی بیان ژن در نمونه ها داریم که از این کیت بهره برداری خواهد شد.

وکیلی با بیان اینکه این کیت تولید شده و کیفت آن مورد تایید قرار گرفته است، از تلاش این شرکت برای دریافت مجوز ارائه آن به بازار خبر داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :