Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 233031
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1396 16:14
تعداد بازدید : 169

آغاز فصل جدیدی از دانش هسته ای در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی/ تبدیل ایران وابسته به ایران سرافراز با خودباوری جوانان

ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بدون نیاز به همکاری با کشور های غربی، فصل جدیدی را در عرصه دانش هسته ای آغاز کرد و جوانان دانشمند ایرانی جایگزین متخصصان وارداتی خارجی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از موفقیت های مهم و اثر گذار ایران در سال های اخیرپیشرفت هسته ای بوده است؛ پیشرفتی که دشمنان ایران هیچگاه نمی توانستند آن را بپذیرند.

روزی جان بولتون نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد گفته بود: زمانی که سر به بالین می گذاریم، ممکن است صدای آن را نشنوید، اما مردم داخل و اطراف ایران صدای چرخیدن سانتریفیوژ هایی را که سرگرم غنی سازی اورانیوم هستند، می شنوند؛ صبح نیز که از خواب برمی خیزید این سانتریفیوژ ها باز هم در حال چرخش هستند؛ این روند فردا شب نیز ادامه خواهد داشت و هر ساعتی که آن ها بچرخند، ایرانی ها بیشتر پیشرفت می کنند.

حقیقت آن است که دولتمردان آمریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به دانش هسته ای هر کاری که می توانستند انجام دادند.

توماس پیکرینگ معاون پیشین وزارت امور خارجه در دولت بیل کلینتون و سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به ناکامی های دولت آمریکا در ایجاد ممانعت در پیشرفت های هسته ای ایران گفته بود: ما باید هرکاری که می توانستیم می کردیم تا ایران به آنچه که ما به آن تکنولوژی حساس می گوییم دست پیدا نکند.

جالب اینجاست که بسیاری از کشور های غربی پیش از انقلاب اسلامی، خودشان پای توافق همکاری برای استفاده ایران از این انرژی نشستند و قرارداد های هسته ای زیادی را امضا کردند؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی ناگهان ورق برگشت؛ حالا دیگر این کشور ها تحمل هسته ای شدن ایران را نداشتند.

با این وجود ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بدون نیاز به همکاری با کشور های غربی، فصل جدیدی را در عرصه دانش هسته ای آغاز کرد و جوانان دانشمند ایرانی جایگزین متخصصان وارداتی خارجی شدند؛ به دنبال آن و با بومی شدن دانش هسته ای؛ پیشرفت های این حوزه یکی پس از دیگری با همت جوانان ایرانی و بدون وابستگی به دیگران رقم خورد؛ از غنی سازی های با درصد بالا تا تولید میله های سوخت، اقداماتی بود که کارشناسان کشور های غربی را در بهت و حیرت فرو برده بود.

جوزف سیرین سیونی کارشناس علوم هسته ای آمریکا با اشاره به تولید میله های سوخت در ایران گفته بود: بی تردید اقدامات هسته ای اخیر ایران نشان دهنده دستاورد های فنی بزرگ است؛ تولید میله های سوختی برای راکتور ها کار آسانی نیست؛ پیش از این بسیاری از کارشناسان فکر می کردند ایران توانایی دستیابی به این فناوری ها را ندارد؛ اما می بینیم ایرانی ها به چنین موفقیت مهمی دست پیدا کردند.

توماس پیکرینگ دیپلمات آمریکایی هم پیرامون موفقیت های هسته ای ایران گفت: برنامه هسته ای غیر نظامی ایران تا حدودی به یک تخته پرش تبدیل شده است که ایران با آن می تواند روی موضوعات زیادی سرمایه گذاری و کار کند.

وقتی بمب هسته ای بهانه می شود

در حالی که برنامه های هسته ای ایران صلح آمیز بود؛ اما کشور های غربی با اساس پیشرفت ایران مخالف بودند و این موضوع را به طور شفاف بیان می کردند که با پیشرفت ایران مشکل دارند.

مایکل روبین مشاور سابق جورج بوش در امور ایران در مصاحبه با الجزیره انگلیسی گفته بود: رهبران آمریکا و اسرائیل حتی نمی خواهند ایران برنامه صلح آمیز هسته ای داشته باشد، زیرا آنان اصولاً با ماهیت جمهوری اسلامی ایران مخالف اند، چه رسد به اینکه چنین کشوری فناوری پیشرفته هسته ای نیز داشته باشد.

رابرت وود سخنگوی اسبق وزارت خارجه آمریکا هم در مخالفت با برنامه هسته ای ایران گفت: آن چه همواره بر آن تاکید داشته ایم این است که ایران نیازی به برنامه هسته ای بومی ندارد.

با این وجود هیچ کدام از تلاش های دشمنان بر روی روند رو به جلوی جوانان ایرانی تاثیر نگذاشت؛ کار به جایی رسید که رئیس جمهور کشوری که از ابتدا در مقابل اراده جوانان ایرانی در این حوزه ایستاد به این موضوع اعتراف کرد؛  اعترافی که البته از زبان دیگرانی هم تکرار شد.

باراک اوباما در یکی از سخنرانی های خود با اشاره به ناتوانی سیاست های کشورش در قبال برنامه هسته ای ایران گفت: اگر من یک گزینه داشتم که می توانستم تک تک پیچ و مهره های برنامه هسته ای ایران را از بین ببرم، حتما این کار را انجام می دادم؛ اما این کار اکنون امکان پذیر نیست؛  من فکر می ‎کنم موضوع مهمی که همه باید درک کنند این است که متوقف کردن برنامه هسته ای ایران کار آسانی نیست، زیرا دانش چرخه هسته ای در این کشور وجود دارد و این دانش را نمی توان مثل اینترنت ناگهان خاموش کرد.

در همین راستا؛ ران جانسون سناتور ایالت ویسکانسین در سنای آمریکا هم گفته بود: آنچه ما می دانیم این است که ایران بر چرخه سوخت تسلط پیدا کرده و ما نمی توانیم این دانش را از بین ببریم؛ ما نمی توانیم با تحریم ها این دانش را از ایران بگیریم؛ ما نمی توانیم با بمباران، این دانش را از بین ببریم؛ ایران این دانش و مهارت را به دست آورده است.

گرچه در مسیر موفقیت های هسته ای ایران؛ شرارت های دشمن از تحریم ها و خرابکاری در تاسیسات هسته ای گرفته تا ترور دانشمندانی همچون شهید علی محمدی و شهید شهریاری ادامه داشت؛ پیشرفت هسته ای کشور هیچ گاه متوقف نشد و این موضوع کشور های غربی را پای میز مذاکره با ایران کشاند.

کالین پاول وزیر امور خارجه در دولت جرج بوش گفته بود: ما باید بترسیم از اینکه ایران توانایی هسته ای داشته باشد؛ به نظر من ما در حالی که تلاش می کنیم با گفت و گو کار ها را پیش ببریم، باید در نظر داشته باشیم که سانتریفوژ های ایران در حال چرخیدن و کارکردن هستند و برنامه هسته ای ایران در جریان است.

اکنون حدود چهار دهه از انقلاب مردم ایران می گذرد؛ چهاردهه ای که مردم، ایران وابسته را به ایران سرافراز تبدیل کرده اند؛ ایرانی که حالا در حوزه هایی همانند علوم هسته ای حرف های زیادی برای گفتن دارد و توجه دنیا را به خود جلب کرده است؛ موضوعی که بسیاری آن را نشات گرفته از خودباوری جوانان ایرانی می دانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :