Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236192
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1396 21:23
تعداد مشاهدات : 97

ساخت شیشه هوشمند با قابلیت کنترل جذب نور

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی شیشه پنجره های هوشمند با قابلیت کنترل جذب نور را طراحی کرد و ساخت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، فروزان فقیری صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان ها را مهمترین هدف طراحی و ساخت این شیشه های هوشمند نام برد و گفت: در تابستان و روزهای گرم به دلیل عبور نور از شیشه خودروها و پنجره ساختمان ها، فضاهای داخلی به شدت گرم می شود و هزینه زیادی برای خنک نگه داشتن این مکان ها می طلبد؛ به همین دلیل در این طرح تلاش برای صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها روی پنجره ها متمرکز شده است.
وی با بیان اینکه مطالعات زیادی برای یافتن انواع جدید پنجره های شیشه ای با قابلیت دودی شدن در ساختمان ها، خودرو ها، سالن ها و مکان های عمومی انجام شده است، افزود: این فناوری کاربردهای فراوان دیگری هم دارد؛ به عنوان مثال شیشه ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت کدر، توسط یک کلید را داشته باشد، می توان از این شیشه برای پنجره خانه (در حالت نیاز به ایجاد مانع دید)، برای جلوی فروشگاه ها در شب همچنین در حمام ها استفاده کرد.
این محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه فناوری یادشده در ایران وجود ندارد، تصریح کرد: با وجود اینکه استفاده از این شیشه های خصوصی، هنوز متداول نشده است؛ نمونه هایی در دنیا وجود دارد. پنجره های هوشمند موجود، از پنجره های الکتروکرومیک گرفته تا پنجره های با ذرات معلق، همگی به طریقی هوشمند به کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی کمک می کنند.
فقیری درباره صرفه اقتصادی بکارگیری این فناوری، اظهار کرد: هزینه تمام شده برای ساخت این شیشه ها اکنون برای کاربری کلان مقرون به صرفه نیست. این دستاورد در صنایع خودروسازی، صنایع هواپیمایی، صنایع کشتی سازی و گردشگری دریایی، صنعت ساختمان، علوم ارتباطات و فناوری تصویری و... کاربرهای فراوانی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :