Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237071
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397 19:51
تعداد بازدید : 137

16شطرنج باز مرد ایران دارنده بالاترین عنوان فیده

رئیس فدراسیون شطرنج اعلام کرد که با تصویب درجه استادبزرگی 'سیدمحمد امین طباطبایی' و 'علیرضا فیروزجا' در نشست روز گذشته هیات رئیسه فدراسیون جهانی (فیده)، اکنون 16 استاد بزرگ مرد ایران بالاترین عنوان فیده را در اختیار دارند.
مهرداد پهلوان زاده روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس آیین نامه فیده استاد بزرگی بالاترین درجه ای است که شطرنج بازان براساس عملکرد و درجه بین المللی خود از سوی فدراسیون جهانی به این عنوان نائل می شوند.
وی گفت: درنشست روز گذشته هیات رئیسه فیده در حاشیه برگزاری بیستمین دوره رقابت های شطرنج آزاد بین المللی دبی، استادبزرگی دو بازیکن ایران به تصویب رسید.
فیروزجاه، اعجوبه ای است که در 13 سالگی، عنوان جوان ترین قهرمان کشور را از استاد بزرگ ایران احسان قائم مقامی ربود. 
طباطبایی نوجوان 17 ساله شطرنج ایران هم اسفندماه سال 96در دور ششم رقابت های ایرفلوت مسکو با شکست نماینده قدرتمند روسیه و مدافع عنوان قهرمانی این رقابت ها در سال گذشته، رکورد جدیدی از خود در شکست دادن یک شطرنج باز با درجه بین المللی بیشتر از 2700بر جا گذاشت.
رئیس فدراسیون شطرنج در ادامه اظهار کرد که احسان قائم مقامی نخستین استاد بزرگ شطرنج ایران در سال 2001 به این مقام دست یافته است. وی در یک دوره بازی مقابل آناتولی کارپف از قهرمانان اسطوره ای جهان که بهمن ماه 1387 در تهران برگزار شد، توانست رقیب خود را شکست دهد.
رئیس فدراسیون شطرنج ادامه داد: پس از قائم مقامی، امیر باقری، الشن مردای ، مرتضی محجوب، همایون توفیقی ،اصغر قلی زاده، حسن عباسی فر، شجاعت قانع، پوریا درینی ، شاهین لرپری زنگنه ، مسعود مصدق پور ، امیر پور رمضانعلی ، پویا ایدنی و پرهام مقصودلو به این عناوین دست یافتند.
پهلوان زاده ادامه داد: اکنون پنج بازیکن به نام های آرین غلامی ،آرش طاهباز،نیما جوانبخت،احمد عسگری زاده و سید خلیل موسوی شرایط کسب درجه استادبزرگی را دراختیار دارند که از این تعداد غلامی و طاهباز شانس زیادی را برای تصاحب این عنوان در سال جاری دارند.
به گفته وی اکنون 24استاد بین المللی و 51استادفیده در بخش مردان داریم.
رئیس فدراسیون شطرنج مهمترین رویداد حوزه شطرنج را حضور نمایندگان ایران در المپیاد جهانی گرجستان عنوان کرد و افزود: این رویداد برای ما مهم است، زیرا شطرنج بازان صاحب نام از 180 کشور جهان در دوبخش زن و مرد حضور دارند که در آن تیم ها برابر هم دست به مهره می شوند.
این رویداد شهریورماه امسال در تفلیس برگزار می شود.
پهلوان زاده اضافه کرد: برای آمادگی تیم ملی شطرنج ایران درنظر داریم مربی خارجی برای مردان جذب کنیم زیرا تیم شطرنج مردان قوی و قدرتمند است و در بخش زنان این نیاز احساس نمی شود.
وی حضور در جام ملت های آسیا به میزبانی بنگلادش را دومین رویداد مهم سال تلقی کرد و افزود: این رقابت ها خردادماه امسال و در رده های سنی مختلف برگزار می شود. همچنین حضور و موفقیت شطرنج بازان در این رویداد در کسب درجه استادبزرگی بازیکن تاثیر گذار است. 
رئیس فدراسیون شطرنج درباره انتقاد برخی خانواده های شطرنج باز نوجوان از حمایت نشدن این نسل جدید، گفت: توقع و انتظارات از ما زیاد است. ما توان برگزاری رقابت های مداوم را برای نوجوانان و اعزام به مسابقات بین المللی نداریم، اما تلاش می کنیم شرایط مناسبی برای رشد بازیکنان فراهم شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :