Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 241548
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 21:5
تعداد بازدید : 380

شتابگر ملی یا چشمه نور / محمدرضا جباری

اجرای طرح شتابگر ملی یا «چشمه نور» در استان قزوین ضمن تبدیل این استان به قطب علمی در خاورمیانه، زمینه جذب هزاران دانشمند را فراهم و از فرار مغزها جلوگیری می کند.
نزدیک شویم.

طرح چشمه نور که انقلابی بزرگ در مرزهای دانش کشور ایجاد خواهد کرد، دستاوردهای ارزشمند فراوانی برای فعالان علم و دانش کشور خواهد داشت که طراحی و توسعه مواد و ترکیبات جدید با ساختارهای استراتژیک،   طراحی و ساخت داروهای جدید و انجام تحقیقات و آزمایش های پزشکی، ساخت بافت های مصنوعی و پیوند اندام، نوآوری در صنایع تولید انواع مواد (پلاستیک، لاستیک، فیبر، ابریشم و غیره)، آزمایش و تحقیق در خوردگی فلزات، آلیاژها و انواع مواد غذایی و بهداشتی بخشی از  کاربردهای آن است.

اجرای طرح شتابگر ملی زمینه اشتغال و استفاده تحقیقاتی بیش از ۵ هزار دانشمند و محقق برجسته کشور را فراهم کرده و از خروج سالانه ۲۰۰ میلیون دلار هزینه خدمات فنی و مهندسی در بخش صنعت جلوگیری کند.

امکان تولید  و صادرات محصولات دانش بنیان، تحول بنیادین در عرصه پزشکی، کشاورزی و صنعتی، بسترسازی برای فعالیت های بزرگ تحقیقاتی و پژوهشی، تبدیل ایران به قطب علم و فن آوری از  دیگر دستاوردهای اجرای این طرح بزرگ علمی در کشور و استان قزوین است.

تأمین به موقع اعتبارات سالانه حداقل ۵۰ میلیارد تومان برای تسریع در کار می تواند از هزینه های سربار جلوگیری کرده و مجریان دانشمند آن را در ادامه کار دلگرم کند تا شاهد توقف و یا کندی مراحل اجرا نباشیم.

امید است با حمایت رئیس جمهور و مسئولان ارشد کشور در اجرای سریع تر این طرح ملی و تأمین اعتبارات آن در آینده نزدیک شاهد شکل گیری قطب بزرگ علمی در استان و کشور و تحقق منویات مقام معظم رهبری در تبدیل شدن ایران به قطب علمی منطقه باشیم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :