Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 245827
تاریخ انتشار : 3 مهر 1397 12:13
تعداد بازدید : 779

گردشگری ایران پس از انقلاب

تبدیل مزار بسیاری از مجاهدان، عرفا و دانشمندان مغضوب دستگاه ستم شاهی که بخاطر عدالت خواهی و استعمارستیزی و بیان حقایق هرگز در زمره نقاط گردشگری نبودند، به مقاصدی برای گردشگری تعالی بخش پس از انقلاب اسلامی هم نباید فراموش شود.

در گذشته اکثر جمعیت ایران از سفر محروم بودند اما با رشد 500 برابری راه های روستایی و ۳۲ برابری راه های بین شهری پس از انقلاب اسلامی، سفر و گردشگری در سبد زندگی خانوار ایرانی قرار گرفت.

تأسیس بیش از 250 مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی با ارائه کلیه خدمات متنوع مورد نیاز مسافران که خدمت بزرگی به رونق گردشگری بود ، بعد از انقلاب شکل گرفت، ایجاد و تأسیس 270 پارک جنگلی در سطح کشور و تجهیز بوستان های متعدد شهری با امکانات مناسب به عنوان یکی از جاذبه های نوین گردشگری پس از انقلاب بوده و 200 برابر شدن مسیرهای گردشگری در ایران اسلامی و افزایش محورها پس از انقلاب اسلامی هم از دیگر اتفاقات مبارک است.

با وجود اینکه قبل از انقلاب جاذبه های کوچک و متنوع گردشگری اعم از خانه های تاریخی، بقاع متبرکه، مقبره های پیامبران ، دانشمندان و مجاهدان و علما، مدارس، مساجد، کلیساها، آتشکده ها، بازارها، برخی روستاها و تپه های تاریخی، ارگ ها ، برج ها ، حمام ها، مناره های طبیعی (دودکش ها) و سازه های، پل ها، دریاچه ها، جزایر و بنادر، کویرها، کال ها وکلوت ها (کوه های شنی)، باغ ها، تالاب ها و مرداب ها، چشمه های آب گرم معدنی، قنات ها، آبشارها ، غارها و تپه ها و دره ها، گردنه ها و... غالبا در ردیف اماکن گردشگری محسوب نمی شد اما پس از انقلاب اسلامی با سرمایه گذاری ویژه و توجه شایسته 401 مورد از این نوع اماکن، آماده سازی و جهت بازدید به گردشگران داخلی وخارجی معرفی شد.

*توجه به گردشگری برای مناطق کمتر برخوردار و مردمی شدن آن

پابه پای افزایش جاذبه های گردشگری در جهان، اماکن ویژه ای همچون پیست های بین المللی اسکی، اتومبیل سواری، پاراگلایدر، پارک ژوراسیک، دریاچه ها و آبشارهای مصنوعی برای نقاط کمتر برخوردار از جمله تهران، بازسازی و افتتاح باغ های گیاه شناسی ملی، پرندگان، مینیاتوری و احداث خانه موزه ها و باغ موزه ها از ابتکارات جذاب برای جلب مسافران داخلی و گردشگران خارجی است.

هر چند قبل از انقلاب، سازمان متولی میراث فرهنگی صرفا به ارائه خدمات به گردشگران خارجی و معرفی چند محور و جاذبه محدود می پرداخت اما بعداز انقلاب اسلامی ایران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری علاوه بر گردشگران خارجی به توسعه سفرهای داخلی و معرفی توانمندی ها و ظرفیت های بی نظیر گردشگری در اقصی نقاط کشور می پردازد.

رشد بیش از 200 برابری صدور مجوز برای دفاتر خدمات مسافرتی و افزایش تعداد این گونه دفاتر به بیش از 4 هزار و ۸۰۰ مورد، بعد از انقلاب اسلامی یک جهش نجومی در این گونه خدمات است و این مساله ناشی از مردمی شدن گردشگری است. در همین راستا و در اقدامی بی سابقه به برکت انقلاب اسلامی برای اولین بار در تاریخ کشور دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی تاسیس شد و 30 هزار نفر در این زمینه تربیت حرفه ای شدند.

رشد 4 برابری هتل های ثبت شده درکشور و افزایش آن از 291 مورد در سال۵۷ به بیش از 1200 مورد بدون احتساب مهمانسراهای فراوان نهادها، پیشرفتی خیره کننده در زیرساخت های گردشگری محسوب می شود.

تعداد تخت هتل ها، مهمان پذیرها، هتل آپارتمان ها بدون احتساب سایر مراکز اقامتی تا سال 1397 به بیشتر از 400 هزار تخت افزایش یافته است.

در حالیکه قبل از انقلاب تنها مرکز آموزش مرتبط با گردشگری در کشور، هنرستان ایرانگردی و هتل داری بود، پس از انقلاب با تحولی شگرف علاوه بر تاسیس دانشکده گردشگری، بیش از 100 گروه علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مختلف کشور در این محور فعال شدند که رونق زیادی به ارتقاء کیفی این صنعت داده اند.

پیش از انقلاب سال ۵۷ هیچ نشریه تخصصی گردشگری وجود نداشت اما درحال حاضر22 نشریه تخصصی گردشگری و زیارتی، 310 سایت اختصاصی و صدها کانال در فضای مجازی در دسترس علاقه مندان و متخصصان است.

منابع انسانی گردشگری، محور دیگر مورد بررسی است:

تمامی ۳۰۰ عضو هیئت علمی و صدها مدرس رشته گردشگری در کشور تربیت یافتگان تخصصی این رشته هستند و تحصیل بیش از 20 هزار نفر در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گردشگری با ۷۷ فارغ التحصیل و دانشجوی مقطع دکتری و همچنین جذب سالانه بیش از 1000 نفر از این تعداد در بازار کار، حاصل توجه به تخصصی کردن،گردشگری پس از انقلاب است.

تعداد نیروی انسانی شاغل در حوزه گردشگری اعم از دانشگاه ها، هتل ها، آژانس ها و راهنمایان تورها بالغ بر 100 هزار نفر است که آماری در این زمینه درقبل از انقلاب در دسترس نیست. اما با رشد 275 برابری آموزش راهنمایان گردشگری تعداد این عناصر کلیدی در گردشگری ایران از 40 نفر در قبل انقلاب به 7 هزار نفر راهنمای دارای مجوز پس از انقلاب افزایش یافت.

با آموزش 5300 نفر برای مدیریت هتل ها پس از انقلاب تعداد عنصر متخصص و حرفه ای در این زمینه 7 برابر شده و ۷ هزار نفر به عنوان راهنمایان طبیعت گردی، ایرانگردی، جهانگردی و جغرافیای گردشگری آموزش دیدند در حالی که قبل از انقلاب چنین تخصصی به کلی در ایران وجود نداشت.

 

موضوع منابع فرهنگی گردشگری را می توان از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه برشمرد که موجب شگفت زدگی اغلب گردشگران خارجی از مشاهده پیشرفت ها و دستاوردهای نظام و فرهنگ غنی اسلامی ایرانی و اختلاف فاحش آن با تصویر سیاهی که رسانه های بیگانه از ایران ساخته اند، آنان را به بهترین مبلغان و سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهایشان تبدیل کرده است.

با وجود ادعای سردمداران رژیم گذشته به ترویج تاریخ ایران و علاقمندی آنان به سلسله های شاهنشاهی و بهره مندی رژیم از حمایت ابرقدرت ها در مجامع جهانی، رژیم طاغوت حتی توانایی ثبت جهانی آثار تاریخی ایران زمین مانند تخت جمشید و پاسارگاد را هم نداشت و این آثار پس از انقلاب به ثبت جهانی رسیده است.

قبل از انقلاب مسافرت متعلق به طبقات خاصی از جامعه بود در حالی که بعد از انقلاب سفر جزئی از برنامه زندگی مردم شده است و این مهم به استناد گزارش های موجود فقط در 4 ماهه نخست سال 1396 بالغ بر 80 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شده است.

تملک 83 کاخ در داخل و خارج از کشور توسط شاه و خانواده اش برای خوش گذرانی، عیاشی و قمار و پذیرایی از درباریان و مهمانان فاسق خارجی در ازای محرومیت اکثر مردم از مسافرت های معمول درجمهوری اسلامی ایران، کاخ هایی که محل زیست و خوشگذارانی شاهان و خاندان سلطنتی بوده است به مجموعه های ملی عبرت انگیز و مورد استفاده برای میلیون ها نفر بازدیدکننده داخلی و خارجی در سال تبدیل شده است.

جمهوری اسلامی ایران با رواج بازدید گردشگران داخلی و خارجی از 25 کاخ موزه کشور بستر مناسبی از عبرت آموزی را فراهم کرده است.

با وجود حمایت همه قدرت های فاسد جهانی از رژیم طاغوت برای ترویج گردشگری به ایران و مقابله همه آن قدرت ها با جمهوری اسلامی تعداد گردشگران خارجی که در گذشته فقط ۵۰۰ هزار نفر بود با رشد 10 برابری سفر گردشگران خارجی به 5 میلیون نفر در سال رسیده است.

تغییر مشهود نگاه دنیا به مردم ایران از نگاهی تحقیرآمیز و ذلیلانه قبل از انقلاب به نگاهی احترام آمیز و عزت مندانه پس از انقلاب ملموس است.

در حالی که قبل از انقلاب اسلامی بسیاری از مردم حتی توان سفر به مشهدمقدس را هم نداشتند تنها در سال 96 تعداد ۴ میلیون و ۸۵۷ هزار نفر به مقاصد زیارتی حج و عتبات عالیات سفر کرده اند.

در یک حرکت افتخارآمیز و بی سابقه نسبت به قبل از انقلاب در جمهوری اسلامی ایران ۱۲۰ موسسه آموزش گرشگری تاسیس شده و با آموزش و توانمند سازی 27500 در تخصص های مرتبط با گردشگری بسترهای رشد روز افزون این حرفه را محیا کرده است، صدور72 هزار و ۱۱۳گواهینامه پایان دوره کوتاه مدت گردشگری پس از انقلاب اسلامی نمایانگر رشد 30 برابری نسبت به قبل از انقلاب است.

موضوع منابع اقتصادی گردشگری در مقایسه وضعیت گردشگری دوران پهلوی و انقلاب اسلامی نیز قابل توجه است: پس از انقلاب با رشدی 50 برابری درآمد ارزی حاصل از ورود گردشگران خارجی به رقمی بالغ بر 55.5 میلیارد دلار رسیده است، این در حالی است که دشمنان نظام جریان تبلیغی گسترده ای را برای عدم عزیمت گردشگران خارجی به ایران به راه انداخته اند.

امروزه بیش از 200 هزار گردشگر سلامت سالانه از سراسر دنیا جهت درمان به ایران مراجعه می کنند، در حالی که درگذشته این مساله سابقه نداشته و ایرانیان حتی برای درمان های معمولی به خارج می رفتند.

توسعه گردشگری در جمهوری اسلامی ایران باعث رونق اقتصادی، اشتغال زایی و محرومیت زدایی نسبی در مناطق هدف گردشگری شده است

علی رغم اینکه رژیم طاغوت با هزینه کردن اموال ملت برای گردشگران نورچشمی و گردن کلفت های جهان سفره های رنگین و بساط هایی مثل جشن های ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی به راه می انداختند اما جمهوری اسلامی ایران با برگزاری بیش از 555 رویداد گردشگری اعم از نمایشگاه، جشنواره، هفته فرهنگی استان ها و برپایی 15 نمایشگاه سالیانه درسطح بین المللی و خارجی، گردشگری خارجی را مردمی و به حرفه ای پرسود اقتصادی تبدیل کرد، توسعه گردشگری در جمهوری اسلامی ایران باعث رونق اقتصادی، اشتغال زایی و محرومیت زدایی نسبی در مناطق هدف گردشگری شده است.

طبق آخرین گزارش شورای سفر و گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۷ گردشگری ایران توانسته ارزش افزوده ای حدود 7میلیارد دلار معادل 6/1درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور ایجاد کند.

با پذیرش عضویت شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران از سوی سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) برای اولین بار یک شرکت ایرانی از بخش خصوصی به عضویت این سازمان درآمد.

دستاوردهای سیاسی ـ امنیتی گردشگری نیز حائز اهمیت است: برقراری امنیت کامل برای حضور گردشگران در هر زمانی و هرمکانی از کشور پس ازانقلاب اسلامی، ورود یک میلیون و ۱۴۱ هزار و ۵۹۰ نفر در سال96 به قصد زیارت به کشور با وجود سیاست شیعه هراسی و ایران هراسی دشمنان نظام نشان از موفقیت انقلاب اسلامی و غلبه فرهنگی بر دشمنان است و اینکه برای اولین بار کشور ایران در سال ۱۳۹۲ به عنوان نایب رییس مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری برگزیده شده و تا سال ۲۰۱۷ ( از سال ۲۰۱۴) در عضویت شورای اجرایی و کمیته بررسی عضویت اعضای وابسته این سازمان بوده است.

محور گردشگری داخلی از دیگر مورد بررسی است و می توان عمده پیشرفت های نظام جمهوری اسلامی ایران را در این بخش دانست:

پس از انقلاب اسلامی با توسعه صحن ها و رواق های بارگاه رضوی (ع) از 12 هزار متر مربع به حدود 600 هزار متر مربع (رُشد 50 برابری)، این حرم نورانی به سومین مسجد بزرگ جهان و از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور تبدیل شد و برای 30میلیون گردشگر مسلمان در سال آماده شده است.

زیارت ده ها هزارنفری شیعیان در ایام شهادت امام رضا علیه السلام درقالب پیاده روی زوّار داخلی و خارجی را ابتکار عمل فاخر جمهوری اسلامی ایران در گردشگری زیارتی و مذهبی دانست و گفت: پذیرایی سالیانه از 100 میلیون زائر مسلمان در حرم های مطهرحضرت معصومه (س)، شاه چراغ و سایر امام زادگان واجب التعظیم، پیامبران و 8500 بقعه با ترویج گردشگری مذهبی و زیارتی خدمت بی نظیر ترویج تفکر دینی بر گردشگری است.

جریان سازی زیارتی مهدوی با توسعه و ترویج زیارت مسجد جمکران پس از انقلاب اسلامی و برپایی راهپیمایی میلیونی مردم تهران در اربعین حسینی به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی سلام الله علیه از دیگر ابتکارات جمهوری اسلامی ایران در گونه گردشگری زیارتی بوده است.

با وجود کینه ورزی و کارشکنی قدرت های شیطانی نسبت به ایران در مجامع بین المللی 22 اثر تاریخی و طبیعی ایران ثبت جهانی شد در حالی که در کل رژیم های گذشته تا سال ۵۷ فقط ۷ اثر ثبت شده بود.

تحولات شایان توجه گردشگری در ایران بعد از انقلاب اسلامی با فعال شدن 125 تشکل حرفه ای گردشگری استانی بدون هیچ گونه سابقه مشابهی در زمان حکومت پهلوی رخ داد و ترویج گردشگری انقلابی از طریق اهتمام متولیان گردشگری برای مورد توجه قرار گرفتن برخی از اماکن سیاسی، تاریخی، اجتماعی کشور از جمله بیت حضرت امام خمینی (ره) مرقد مطهر ایشان، مزار شهداء به ویژه شهدای شاخص در بهشت زهرا سلام الله علیها ، لانه جاسوسی امریکا و طبس و... از دیگر خدمات گردشگری زیارت پس از انقلاب بوده است.

تبدیل مزار بسیاری از مجاهدان، عرفا و دانشمندان مغضوب دستگاه ستم شاهی که بخاطر عدالت خواهی و استعمارستیزی و بیان حقایق هرگز در زمره نقاط گردشگری نبودند، به مقاصدی برای گردشگری تعالی بخش پس از انقلاب اسلامی هم نباید فراموش شود.

برگزیده شدن شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018، برگزیده شدن شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018، معرفی شدن مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 و معرفی شدن اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2006 را نیز از دستاوردهای بخش گردشگری داخلی پس از انقلاب برشمرد.

در بخش چهارم برگزاری راهیان نور را نیز می توان از ابداعات گردشگری عنوان کرد که این جریان سازی گردشگری راهیان نور به عنوان فناوری نوین دفاع مقدس و جایگزینی آن با گردشگری سیاه در دنیا که ده ها میلیون زائر داخلی و خارجی را با مفهوم ایثار، مقاومت و شهادت آشنا کرده است.

ساخت و تجهیز 22 یادمان دفاع مقدس در 7 استان برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به گردشگران، ساخت و تجهیز هزاران مزار و بقعه شهید گمنام به عنوان دارالشفای آزادگان و محلی برای زیارت عاشقان، عارفان و دلسوختگان، راه اندازی و ایجاد 4 باغ موزه دفاع مقدس در شهرهای تهران، کرمان، همدان و زنجان و رایج شدن بازدید 2940 گردشگر خارجی از یادمان های دفاع مقدس در سال های اخیر از دیگر خدمات گردشگری بوده است.

در موضوع ابتکارات گردشگری جمهوری اسلامی ایران و مهمترین دستاوردهای این حوزه می توان به ایجاد و راه اندازی بیش از 1000 اقامتگاه بوم گردی و معرفی 500 منطقه نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری اشاره کرد.

بازدید از نقاط تاریخی و سیاحتی مانند گردشگری زیارتی، مذهبی، بوم گردی، روستایی و عشایری، سلامت، راهیان نور، ورزشی و الکترونیک و... را بازتعریف و رونق انواع گردشگری و معرفی مقاصد جدید به جای انحصار گردشگری، حضور مسافران و گردشگران خارجی در مجامع اقتصادی و نمایشگاه های تجاری، طبیعت گردی، گردشگری سلامت، کنگره های بین المللی علمی، عرصه های پژوهشی، راهیان نور و گردشگری انقلابی و معنوی و رُشد گردشگری زیارتی هم قابل ملاحظه است.

فراهم نمودن امکان سفر برای مومنینی که تاکنون موفق به سفر زیارتی امام رضا علیه السلام نشده اند نیز قابل تحسین است، تأسیس و راه اندازی موزه هایی نظیر جواهرات ملی برای تماشای عبرت آموز گردشگران داخلی و خارجی ازگنجینه هایی که سلاطین و شاهان ظالم و ستمگر از چپاول سرمایه ملت هابه دست آورده بودند ابتکار جدیدی است.

رشد کمی و کیفی گردشگری دریایی پس از انقلاب را حائز اهمیت است، این رشد درحالی است که قبل از انقلاب در خیال مردم ایران حتی بومیان ساحل نشین، گردشگری تفریحی دریایی مفهومی نداشت.

آغاز فعالیت تنها انجمن علمی گردشگری ایران پس از انقلاب از سال 1389 برای ارتقای دانش و گسترش پدیده صنعت گردشگری و بهبود امور آموزش و پژوهش در این رشته است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :