Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 246388
تاریخ انتشار : 15 مهر 1397 11:16
تعداد بازدید : 116

روش سبز تولید نوعی نانوذرات با کاربرد در صنایع دارو

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل با استفاده از عصاره یک نوع گیاه بومی روش سبز و ارزان قیمتی برای تولید نانو ذرات اکسید سریم به منظور کاربرد در صنایع تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و خودروسازی ارائه دادند.

به گزارش ایسنا، مینا سارانی، کارشناس ارشد شیمی معدنی و کارشناس مسئول واحد تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی زابل نانوذرات اکسید سریم را یک نوع نانوذره پرکاربرد در صنایع تولید آرایشی و بهداشتی، حسگرهای گازی، دارورسانی هدفمند، فیلتراسیون پرتو فرابنفش و صنایع فولاد دانست و گفت: از این رو مطالعاتی را با هدف توسعه  یک روش مقرون به صرفه جهت سنتز سبز این نانوذرات انجام دادیم.

وی ادامه داد: سرعت بالا، هزینه  پایین، عدم استفاده از مواد شیمیایی گران قیمت و سمی و همچنین کاهش نگرانی های زیست محیطی از خصوصیات بارز روش استفاده شده در این طرح به شمار می رود.

سارانی با تاکید بر اینکه در این طرح از عصاره  گیاه "جغجغه" استفاده شد، اظهار کرد: "جغجغه" از گیاهان بومی استان سیستان و بلوچستان است و عصاره  آن دارای ترکیبات "فنولیک" است که به عنوان عامل کاهنده در فرایند سنتز نانوذرات اکسید سریم ایفای نقش می کند.

این محقق با اشاره به مراحل سنتز و ارزیابی نانوذرات تولید شده، خاطر نشان کرد: ماده  اولیه برای تولید نانوذرات سریم، "نمک نیترات سدیم 6 آبه" بود که در حضور عصاره  آبی گیاه جغجغه به عنوان عامل احیا کننده و پایدارکننده به نانوذره اکسید سریم تبدیل شد. تأثیر دمای کلسیناسیون بر مورفولوژی و اندازه نانوذرات مورد مطالعه قرار گرفت و در نهایت سمیت سلولی نانوذرات سنتز شده بر روی سلول های سرطانی کولون مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده، گفت: نتایج آزمون ها و تصاویر به دست آمده از نانوذرات بیانگر مورفولوژی کروی نانوذرات اکسید سریم با اندازه  متوسط 30 نانومتر است. همچنین حضور این نانوذرات تا غلظت 800 میکروگرم بر لیتر فاقد سمیت سلولی است.

این تحقیقات از سوی مینا سارانی کارشناس ارشد شیمی معدنی و کارشناس مسئول واحد تحقیق و توسعه و دکتر عبدالحسین میری عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زابل اجرایی شد و نتایج آن در مجله  Ceramics International با ضریب تأثیر 3.057 به چاپ رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :