Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 246389
تاریخ انتشار : 15 مهر 1397 11:18
تعداد بازدید : 108

ساخت دستگاه های پوشش دهی پلاسما برای تولید کفش های آبگریز

با همکاری دو شرکت فناور، بعد از ساخت دستگاه های پوشش دهی پلاسما سرد، کفش های آبگریز به تولید رسید و این محققان در تلاش هستند با تولید صنعتی این نوع کفش ها، اقدام به تولید کفش های آنتی باکتریال و ضدآتش کنند.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت های فناور از ابتدای سال جاری تاکنون موفق به فروش بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون ریال کفش با پوشش آبگریز شده است. این کفش ها با استفاده از فناوری پلاسمای سرد پوشش دهی شده اند.

این محققان در بازدیدی از نمایشگاه چین با کفش های ضدآب چینی آشنا شدند. در این کفش ها از آسترهایی استفاده شد که در برابر آب مقاوم بودند و با این ایده تولید کفش های آبگریز را در دستور کار قرار دادند. در این مطالعات تحقیقاتی به جای کفش های ضدآب، کفش های آبگریز تولید کردند.

در این کفش ها از فناوری نانو بهره برده شده، از این رو از فناوری پلاسمای سرد برای پوشش دهی کفش استفاده شد.

پلاسما گازی یونیزه مملو از ذرات باردار و خنثی و به عنوان حالت چهارم ماده محسوب می شود. پلاسما در محدوده وسیعی از دما و فشار تولید می شود. پلاسمای سرد اتمسفری از جمله فناوری های نوظهور و نویدبخش است که به علت کار در فشار اتمسفری و دمای محیط در کاربردهای بسیاری مورد استقبال قرار گرفته است.

این شرکت با استفاده از زیرساخت ها و امکانات موجود در آیکن (مرکز صنعتی سازی نانو فناوری کاربردی) و آشنایی با یکی دیگر از شرکت های فناور در این حوزه همکاری مشترکی را برای تولید این کفش ها آغاز کرده است.

این محققان با استفاده از پلاسمای سرد تعدادی کفش را پوشش دهی کرده و مورد آزمایش قرار دادند و بعد از 8 ماه تحقیق و توسعه، موفق به تبدیل فرآیند پوشش دهی از حالت نیمه صنعتی به صنعتی شدند.

در حال حاضر خط تولید ایجاد شده قادر به تولید 700 جفت کفش آبگریز در روز است و قرار است این محصول در نمایشگاه نانوی امسال رونمایی شود.

این محققان در تلاش هستند که بعد از تولید کفش های آبگریز به سراغ فناوری هایی نظیر آنتی باکتریال کردن و ضدآتش کردن آنها بروند. ساخت دستگاه های مورد نیاز تولید این نوع کفش ها نیز در این شرکت ها صورت می گیرد.

سامانه پردازش پلاسمادژ (Plasma DEJ) ساخته شده برای تولید این کفش با استفاده از فناوری پلاسمای سرد تحت خلاء، قادر به ایجاد خواص ویژه سطحی بر روی اجسام و اشیای مختلف در ابعاد متفاوت است. در حال حاضر، این سامانه در ضد آب کردن کفش به مرحله صنعتی رسیده و قادر است به صورت کاملا اتوماتیک سطوح کفش را با پردازش در ابعاد نانومتری آبگریز کند.

این دستگاه از بخش های مختلفی چون محفظه خلاء، پمپ خلاء و اجزای مختلف تولید و اندازه گیری خلاء، الکترودهای قابل تنظیم، مولدهای پلاسمای فرکانس رادیویی، بخش های تزریق و تنظیم گاز و سامانه کنترل، تنظیم دستگاه و مانیتورینگ تشکیل شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :