Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 246399
تاریخ انتشار : 15 مهر 1397 13:3
تعداد بازدید : 395

توچال در مسیر تحول / گفتگو با سید محمد رضا پرهیزکار

برای اولین بار در ایران 34 کابین ساخت داخل تولید کردیم. جالب بود سازنده های تله کابین می گفتند که شما نمی توانید کابین در ایران تولید کنید. می گفتند تکنولوژی تولید کابین پیچیده است. این 34 کابین که تولید شد یکی از آن شرکت های سازنده تله کابین به شرکت سازنده مراجعه کرد و گفت اگر بر اساس طرح من شما بتوانید تولید کنید من 500 عدد برای کشور چین سفارش می دهم.

تسنیم- از پروژه های توسعه ای مجموعه توچال بفرمایید این پروژه ها در چه وضعیتی قرار دارد؟ شما در سال 94 گفتید 500 میلیارد تومان پروژه توسعه ای در دست اقدام داریم، کار این پروژه ها هم اکنون به کجا رسیده؟ و در مورد این که 40 درصد از پروژه های شما غیراقتصادی است نیز توضیحاتی ارائه کنید.

پرهیزکار:اجازه بدهید در مورد مجموعه تله کابین توچال یک سوابقی خدمت شما عرض کنم. سال 54 به درخواست دولت وقت به آقای باتمانقلیج پیشنهاد می شود برای 2500  هکتار از اراضی ملی با سرمایه گذاری حدود 430 میلیون تومانی برای ایجاد یک مجموعه تفرجگاه کوهستانی به ازای 35 سال بهره برداری اقدام کند. این پیشنهاد به صورت قرارداد BOT بود ولی به دلیل اختلاف در مدت بهره برداری منجربه امضاء قرارداد نشد و مقرر می شود پس از اجرای پروژه نظر آقای باتمانقلیچ تامین شود. در نتیجه سال 57 خط تله کابین تا ایستگاه 5 به بهره برداری می رسد و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و واگذاری تولیت اموال و دارایی وابستگان به رژیم شاهنشاهی به بنیاد مستضعفان، مدیریت مجموعه به بنیاد مستضعفان واگذار می شود .

در گذشته بیشتر تمرکز بنیاد مستضعفان توسعه گردشگری در بخش هتل ها بود. به  عنوان نمونه، هتل صفائیه یزد را ساختند، هتل آزادی تهران را بازسازی کردند، برج شرقی هتل استقلال را احیا کردند، هتل یاسوج، هتل شهرکرد و هتل بم. اینها جزو هتل هایی است که در دوره انقلاب اسلامی و با حمایت بنیاد مستضعفان ساخته شد و به بهره برداری رسید.

با حضور آقای مهندس سعیدی کیا در راس هرم مدیریتی بنیاد مستضعفان در حوزه توسعه مراکز محروم قدم های اساسی برداشته و به مراکز تفریحی توجه ویژه ای شد. در مرداد 93 که توفیق داشتیم خدمت ایشان باشم، دو نکته ای را در خصوص توچال فرمودند : اینکه ما هدفمان در توچال صرفا اقتصادی نیست ما می خواهیم مردم از این امکانات و خدمات استفاده بیشتری کنند و تمام منافع اقتصادی حاصل شده از اینجا برای توسعه زیرساخت ها و توسعه این مکان استفاده شود. سال 93، یک و نیم میلیون نفر بازدید کننده داشتیم و در پایان سال 96 با تلاش همکاران و اجرای سیاست های بنیادمستضعفان و هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان به 3.5 میلیون نفر افزایش و درآمد مجموعه هم از حدود 10 میلیارد به 25 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. ضمن اینکه سود مجموعه هم تقریبا دو برابر شد. طبق دستور رئیس بنیاد مستضعفان در راستای شفاف سازی تمام شرکتها موظفند صورت های مالی حسابرسی شده خود را در سایت برای دید عموم نمایش دهند که این آمار در سایت توچال نیز قابل رویت  است.

«تله کابین و محوطه زیبا و پرنشاط آن را دیدیم این فرصت خوبیست که مسئولان و دست اندرکاران بنیاد بتوانند به مردم تهران و مسافران خدمت کنند. این محل در کنار تهران شلوغ نعمت بزرگ خداوند است و شایسته است که مردم از آن حداکثر بهره را ببرند. گویا تلاش خوبی برای بهتر شدن اینجا می شود انشاءالله هر روز زیباتر و برای مردم پربهره تر شود. از کارکنان و مردم منطقه متشکرم.»

این مرقومه حضرت آقا را وقتی ما در اولین جلسه در تیم مدیریتی مطالعه کردیم متوجه شدیم که در فرمایش حضرت آقا سه نکته حائز اهمیت است یکی اینکه اینجا باید هر روز برای مردم پربهره تر و زیبا تر بشود. دوم اینکه توسعه خدمات در توچال باید انجام بگیرد. سوم اینکه مردم از این مجموعه باید حداکثر بهره را ببرند.

در دسته بندی حضرت آقا هیچ وقت مردم بر اساس درآمد تفکیک نشده اند. مردم از آن مرفه نشین تهران تا ساکن جنوبی ترین نقطه تهران هستند. در موضوعاتی هم که در توچال داشتیم و رصد می کردیم این بود که در جامعه، در اذهان عمومی جا افتاده بود که توچال محل استفاده و ارائه خدمات به مردم متمول جامعه است.

آمدیم و گفتیم اولین کاری که باید بکنیم فرمایش حضرت آقا را عینیت ببخشیم چون عزم ما این بود و روز اول و حالا که 4 سال از این موضوع گذشته و شاید نیازی نیست این حرف را بزنم اما روز اولی که مسئولیت توچال را قبول کردم عهد کردم با خودم  به فرمایش ایشان در توچال جامه ی عمل  بپوشانم و  مرقومه حضرت آقا را بیلبورد کردم تا مردم ببینند که نظر حضرت آقا در مورد توچال چیست، برای مردم جالب بود و خیلی از مسئولان زنگ زدند و گفتند این بنری که نصب کردید خیلی  خوب است نشان می دهد که حضرت آقا نسبت به تفریح و گردش مردم توجه ویژه ای دارند و جزو نکاتی است که باید مسئولان به آن توجه کنند.

آمدیم فکر کردیم ما چطور این مردم جنوب شهر را بیاوریم در این منطقه و  متوجه بشوند که  ذهنیتی که در مورد توچال مطرح شده درست نیست. با همکاری معاونت فرهنگی بنیاد مستضعفان و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری آمدیم جشن ضیافت آسمان بر بام تهران را در ماه مبارک رمضان سال 1394 تدارک دیدیم. شهرداری متولی بود که در  هر شب 1500 نفر را از مناطق جنوب شهر تهران بیاورد در ایستگاه یک و ما متولی بودیم که یک افطاری ارزان و یک سحری را در پایان مراسم ارائه دهیم و یک جشنی را در ایستگاه یک برگزار کنیم که روز اول با همین 1500 نفرها شروع شد و در پایان ماه مبارک رمضان به 5 هزار نفر رسید به طوریکه مردم سر پا می ایستادند و صندلی برای نشستن نبود. خیلی بازتاب خوبی داشت بعد آمدیم گفتیم که حالا باید برای ورود خانواده های ارزشی به توچال تسهیلات ایجاد کنیم. در گذشته مسئولان وقت تصمیماتی گرفته بودند به خانواده های شهدا و جانبازان 50 درصدتخفیف می دادند ما آمدیم این خدمات را رایگان کردیم گفتیم خدمات برای خانواده معظم شهدا، پدر، مادر، همسر و فرزند شهدا رایگان،  برای جانبازان  رایگان،و برای  خانواده جانبازان  50 درصد تخفیف،. بعد آمدیم یک طرح دیگر گذاشتیم خدمات برای بسیجیان فعال، دارندگان کارت ایثار و خانواده سازمان ها و نیروهای مسلح، نهادهای عمومی و انقلاب و ارزشی، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، معلولان، دانشجویان، دانش آموزان تسهیلات حمایتی و تشویقی جهت استفاده از خدمات توچال در نظر گرفتم. برای دانشجویان هم تعرفه دانش آموزی برای آنها لحاظ کردیم. این اتفاقات که افتاد یک کار فرهنگی هم صورت گرفت موضوع حجاب در جامعه خیلی امروزه بحث برانگیزه شده  است آمدیم گفتیم ما که نمی توانیم برخورد قهری بکنیم یا اینکه کار فرهنگی محکم به قول دوستان در محیط گردشگری و تفریحی که گردشگر خارجی داریم کنیم،  دیدیم وقتی این خانواده های ارزشی وارد مجموعه می شوند  ترکیب استفاده کنندگان از مجموعه دچار تغییرات می شود. امروز بانوان محجبه ی با چادر را بیشتر از گذشته در محیط توچال می بینید.

در روزهای جمعه تردد این خانواده ها باعث شده که شما خانواده های محجبه  با چادر را در محیط ورزشی، کوهنوردی که معمولا خیلی سخت است ،  بیشتر ببینید که این نشان می دهد که آن سیاستی که ما اعمال کردیم جواب داده است.

به دستور مهندس سعیدی کیا و شخص ایشان که جا دارد از حمایت ها و پشتیبانی ایشان درخصوص مجموعه تشکر کنم  ما 3 سال یعنی از سال 93 تا پایان سال 96 هیچ گونه افزایش نرخی در خدمات مجموعه برای رفاه مردم نداشتیم یعنی در حوزه تله کابین و خدماتی که دست خودمان بود نرخ ها ثابت بود. امسال را با توجه به این تورم و شرایطی که داشتیم و هزینه های سرسام آور تعمیر و نگهداری بین 10 تا 15 درصد افزایش نرخ دادیم حتی برخی جاها همان 10 درصد را هم اعمال نکردیم مثلابحث ما این بود که کسی که برای کوهنوردی می آید  باید حمایت شود لذا  افزایش بلیط تک مسیر ندادیم تا از ورزش و کوهنوردی.حمایت کنیم.

به جرات می گویم توچال ارزان ترین مرکز گردشگری در تهران شاید هم در کشور است اگر غیر از این ادعا  مستندی هست بیایند با مستند با من بحث کنند. در هیچ جای کشور و هیچ مجموعه گردشگری کمتر از    سه هزار و پانصد تومان بابت ورود مردم باخودرودریافت نمیکنند.  شما الان با ماشین خودتان 4 نفر سرنشین بیایید داخل مجموعه 3500 تومان ورودی می دهید. شما می توانید ماشین تان را بیرون مجموعه پارک کنید به عنوان عابر پیاده یک 100 تومانی هم کسی بابت ورودی از شما دریافت نمی کند. اگر کسی نخواهد آن 3500 تومان ورودی بابت ورود خودرو را پرداخت کند، خودرو خود را در بیرون مجموعه پارک کند و وارد مجموعه شود هیچ هزینه ای بابت ورودی این مجموعه ما دریافت نمی کنیم ضمن اینکه کلی خدمات برای همین قشر ارائه می دهیم در مسیر جاده سلامت، بحث نظافت، روشنایی، سرویس بهداشتی و توسعه  فضای سبز ... موضوعاتی است که آن 40 درصدی که من در  مصاحبه سال 94 به عنوان پروژه های غیر اقتصادی مطرح کردم است  و فقط در راستای رفاه مردم هزینه می شود، درخصوص سرمایه گذاری درتوچال یک طرح جامع مصوبی توچال داشت که در سال 92 به تصویب بنیاد رسیده بود و الان بخواهیم حساب کنیم تقریبا 2، 3 هزار میلیارد حجم  سرمایه گذاری است با نرخ های ارز الان و موضوعاتی که مطرح است. یکی از مشکلاتی که از سال 94 نتوانستیم حل کنیم و طرح توسعه را اجرایی کنیم، اخذ مجوز از مبادی ذیربط در شهرداری است اعتقاد بنیاد و آقای سعیدی کیا این است هر چیزی که قانون می گوید در خصوص دیون دولتی باید پرداخت شود و رعایت قانون و ضوابط شهری الزامی است.

ما هم در همین راستا خوشبختانه یک جلسه ی بسیار خوبی با آقای حناچی معاون شهرسازی شهرداری داشتیم تا با مساعدت و حسن نظر ایشان وبا رعایت ضوابط شهری برویم برای توسعه توچال گام بر داریم که جا دارد از ایشان برای همراهی و تعامل موثر برای خدمات بهتر به مردم تشکر و قدردانی نمایم.

استراتژی ما در توسعه این است که اولویت اول در خصوص پروژه های اقتصادی مشارکت،  با  بخش خصوصی است. یعنی فقط در حوزه هایی که زیرساختی است و پروژه هایی که اقتصادی نیست از محل درآمد و سود مجموعه هزینه. می کنیم ولی پروژه هایی که اقتصادی است باید با مشارکت بخش خصوصی که متقاضی مشارکت هستند انجام شود  و ما هم فراخوان عمومی می دهیم و دستگاه هایی که متقاضی هستند بیایند این مشارکت را انجام بدهند. انشاءالله با پیگیری هایی که انجام می شود وهمکاری شهرداری در رفع بروکراسی اداری ما تا پایان امسال می توانیم موافقت ها و مجوزها را از شهرداری بگیریم که از ابتدای سال 98 برویم و فراخوان های عمومی را برای دعوت از بخش خصوصی انجام دهد تا براساس طرح جامع نسبت به توسعه  مجموعه اقدام کنیم.

همسو با اقتصاد مقاومتی در توچال  فسادستیزی، شفاف سازی در امور  را سرلوحه کار قرار دادیم، در همین راستا سیستم بلیط فروشی را از سیستم کاغذی و دستی به سیستم مکانیزه تبدیل کردیم. در سیستم مکانیزه این قابلیت را داریم که بگوییم در روز فلان، در ساعت فلان چه تعداد از این بلیط خریداری کردند چرخه نظارتی و کنترلی بیشتر شد در نتیجه منجر به افزایش درآمد شد. سوء استفاده در  اکثریت فرایند های سنتی وجود دارد اما ما در توچال با این سیستم مکانیزه و شفاف سازی آمدیم و سوء استفاده ها را به حداقل رساندیم.

یک موضوع دیگر این بود که درگذشته ما در خرداد ماه در توچال برای آبیاری فضای سبز و تامین آب سرویس بهداشتی  آب می خریدیم با یک بررسی منابع آبی و اینکه در زمستان آبی که از چشمه های بالادستی می آید و آب آشامیدنی است وارد فاضلاب می شد. آمدیم در5 نقطه منابع آبی با ظرفیت 200 هزار لیتر ایجاد کردیم. این آبهایی که در زمستان وارد فاضلاب تهران می شد را ذخیره کردیم و در خرداد و تیر که اوج کم آبی بود استفاده کردیم. به برکت همین اقدام نه تنها آب نخریدیم حتی این 30، 40 هزار اصله درختی که شهرداری کاشته بود و ما تعهدی برای تامین آب آن نداشتیم آب مازاد مجموعه را در اختیار دوستان شهرداری برای آبیاری فضای سبز گذاشتیم. این همان فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی بود که باکنترل و بهینه سازی مصرف این توفیق حاصل شد. یک کار دیگری هم  انجام شد،  ما در سال یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 400 هزار لیتر مصرف گازوئیل در توچال داشتیم عمده مصرف گازوئیل ما مربوط به ایستگاه هفت و هتل بود یعنی به دلیل شرایط جوی قطعی برق دایمی بود  و ژنراتور باید به کمک خدمات دهی        می آمد ما از ایستگاه 5 به ایستگاه 7 و هتل برق 20 کیلوولت زمینی در سال 94 کشیدیم مصرف             گازوئیل مان از یک میلیون و 200 هزار لیتر به 350 تا 500 هزار لیتر کاهش یافت که از یک انرژی پرهزینه رفتیم به سمت انرژی ارزان و کاهش مصرف را انجام دادیم.

در سال 94 بازدید داشتیم از دو شرکت تولیدکننده کابین در دنیا، شرکت CWA و شرکت زیگما که تمام شرکت های سازنده تله کابین سفارش ساخت کابین را به این شرکت ها  می دهند ما یک مناقصه برگزار کردیم که آیا از تولیدکنندگان داخلی کسی می تواند کابین درست کند. به دوستانم گفتم چیز پیچیده ای نیست وقتی ما موشک می سازیم و در حقیقت تکنولوژی ما اینقدر پیشرفته است که دنیا نظاره گر است این دیگر چیز پیچیده ای نیست بیاییم از صنعت داخلی حمایت کنیم و کابین بسازیم. برای اولین بار در ایران 34 کابین ساخت داخل تولید کردیم. جالب بود سازنده های  تله کابین  می گفتند که شما نمی توانید کابین در ایران تولید کنید. می گفتند تکنولوژی تولید کابین پیچیده است. این 34 کابین که تولید شد یکی از آن شرکت های سازنده تله کابین به شرکت سازنده مراجعه کرد و گفت اگر بر اساس طرح من شما بتوانید تولید کنید من    500 عدد برای کشور چین سفارش می دهم.  همان شرکت سازنده خارجی سازنده ی تله کابین بود که می گفت شما نمی توانید بسازید. خارجی ها با همین تفکر که شما نمی توانید آن را در ذهن القا می کنند و اراده را از ما می گیرند

ما 34کابین را در ایران تولید کردیم ، الان خط 3 از ایستگاه 5 به 7 کاملا کابین های آن ایرانی است و مردم هم راضی هستند با نمونه خارجی آن از لحاظ کیفی شاید 20 درصد فرق داشته باشد ولی از لحاظ قیمتی با ارز 3800 تومانی تقریبا یک چهارم آن بود الان که فکر کنم یک دهم است. کیفیت خارجی بیست درصد بالاتر از ایرانی است چون اولین تجربه بوده است. برای تولید بعدی می توانم قول بدهم که با مشابه خارجی اصلا تفاوتی نداشته باشد چون اولین بار بود ، دو سال طول کشید تا استاندارد بهره برداری را اخذ کنیم ، در فرآیند اخذ استاندارد و در طول این دو سال خیلی از ایرادهای آن را متوجه شدیم و همزمان با بهره برداری رفع کردیم.

تسنیم: استاندارد کجا؟

پرهیزکار: استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران. بدون استاندارد اصلا اجازه بهره برداری ندارد.

اعتقاد ماست که توچال متعلق به مردم است و ما هم امانتدار مردم هستیم حالا که امانتدار مردم هستیم باید بر اساس خواست مردم برویم و کارهایی که مردم می خواهند در توچال انجام دهیم. متناسب با اینها چند نظرسنجی انجام دادیم درخواستی که مردم از توچال و مسئولان آن داشتند: توسعه فضای سبز  و زیرساخت ها مثل سرویس های بهداشتی، بحث رعایت ضوابط بهداشتی و نرخ گذاری درخصوص مراکز تجاری مجموعه و همچنین جمع آوری خودروهای گازوئیلی و اتوبوس ها و حتی حذف تردد خودرو در جاده سلامت بود.

دو سناریو برای بحث جمع آوری تردد خودرو در مسیر جاده سلامت غیر خودروهای امداد و امنیتی دادیم یکی اینکه از پارکینگ به ایستگاه یک، یک خط تله کابین ایجاد کنیم که آنهایی که دوست ندارند پیاده روی کنند را جابجا کنیم. و دیگری  یک جاده به نام اسدآباد داریم که سال 54 تجهیزات تله کابین را از این جاده منتقل کردند. ک

با شهرداری مکاتبه کردیم خیلی سفت و سخت گرفتند به خاطر اعتراضاتی که ساکنان پایین دست انجام می دادند و راضی نبودند که تردد خودرو در آن مسیراتفاق افتد در نهایت موافقت کردند این جاده بازگشایی بشود که حالا باید آماده سازی و زیرسازی آن را  با حفظ توبوگرافی طبیعت انجام بدهیم.

اگر شهرداری همین گونه که تا الان حمایت کرده حمایت کند، تردد خودرو از  مسیر جاده سلامت به طور کامل حذف و خواست مردم اجابت می شود. با همکاری شهرداری و سازمان پارک ها در دو سال گذشته بیش از 30 هزار اصله درخت در ارتفاعات کاشته شد طرح جنگل کاری برای بین ایستگاه یک تا ایستگاه دو را آماده کردیم به تایید منابع طبیعی رساندیم و قراردادش منعقد شده است. بحث درختکاری و جنگل کاری در توچال رابه جد دنبال می کنیم مشکلی داشتیم در بحث رعایت موازین بهداشتی که با حضور برندهای معتبر غذایی در توچال، برطرف کردیم سرویس بهداشتی را در درب دوم توسعه دادیم. در ایستگاه هفت داریم سرویس بهداشتی ایجاد می کنیم در ایستگاه دو سرویس بهداشتی را داریم توسعه می دهیم همه این کارها  خواست مردم است که در حال انجام است و ظرف یک ماه آینده انشاءالله به بهره برداری می رسد.

چون بر اساس خواست مردم اقدامات در توچال انجام شده الان رضایتمندی مردم نسبت به توچال در مقایسه با دوره های قبل خیلی زیاد شده و توقع مردم هم از توچال و مسئولان توچال بالا رفته است که این تلاش ما و همکاران را دوچندان می کند و بار مسئولیت را بر شانه های ما سنگین تر خواهد کرد. چون این اتفاقات افتاده و مردم رضایت دارند توچال الان مورد استقبال اکثر مردم قرار گرفته است به خاطر همین موضوع از 1.5 میلیون نفر به 3.5 میلیون نفر بازدید کننده در سال رسیده ایم.

خواهش ما از مسئولان شهری این است که بحث احداث پارکینگ طبقاتی را به عنوان یک اولویت اصلی ، حداقل به عنوان خواست مردم وضرورت منطقه ولنجک ببینند و همکاری بیشتری با ما داشته باشند چون اعتقاد ما رعایت فرمایش حضرت آقا است که ساختار طبیعی کوه باید حفظ شود و بر همین اساس اصلا به دنبال ایجاد پارکینگ طبقاتی در ارتفاع نیستیم در منفی حاضریم این کار را کنیم که دوستان شهرداری اگر این همکاری را کنند به سرعت و جد این امر انجام می شود چون الان در وضع موجود 1700 پارکینگ برای توچال حسب نظر مشاور موردنیاز است که الان 750 پارکینگ بیشتر نداریم 50 درصد از ظرفیت فعلی عقب هستیم برای سال   1404 ، دو هزار و 500 پارکینگ نیاز داریم با توجه به طرح توسعه ای که توچال دارد. این در حقیقت کلیاتی بود از برنامه ها و اقداماتی که انجام شده و خواهد شد.

موضوع دیگر بحث هوشمندسازی پارکینگ بود. اگر قدیم مراجعه کرده بودید در 3سال گذشته یک قبض دستی به شما می دادند الان پارکینگ مکانیزه شده شما کارت را دریافت می کنید پلاک خودرو ثبت می شود در هنگام خروج پلاک خودرو ثبت می شود تعداد ورودی ها و خروجی ها وکنترل روی درآمد پارکینگ انجام میشود. همه اینها باعث افزایش درآمدی بود که خدمت شما عرض کردم. الان جدیدا از سال گذشته استفاده ازانرژی خورشیدی وبادی راشروع کردیم انشاءالله در سال 98 و پایان 97، بیشتر خودش را نشان می دهد.      ما در مسیر از ایستگاه یک تا ایستگاه چشمه روشنایی را از طریق انرژی خورشیدی تامین کردیم الان از ایستگاه چشمه به ایستگاه 2 برای روشنایی مسیر داریم همین کار را می کنیم. در برنامه مان است که بتوانیم از انرژی خورشیدی  وبادی یک نیروگاه برق برای مصرف خود توچال احداث کنیم طرحش را آماده کردیم حتی بخش خصوصی آماده مشارکت است. یک بحث دیگر این است که آب گرممان را در ایستگاه هفت و هتل بتوانیم از انرژی خورشیدی تامین کنیم. مطالعات آن انجام شده با توجه به حمایتی که هست این کار شدنی است و این اتفاق در توچال می افتد.

تسنیم:چه زمانی؟

پرهیزکار: مطالعات آن انجام شده و طرحش آماده شده با اخذ موافقت هلدینگ، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

در توچال اقدامی انجام دادیم که نظارت همگانی بر خدمات توچال است. یک سامانه ای را راه اندازی کردیم به شماره 24875000 که اگر شما مشکلاتی را می بینید اگر پیشنهاد و انتقادی دارید در آن سامانه پیغام می گذارید و قابلیت پیگیری دارد که این پیشنهاد یا انتقادی که کردید چه اقدامی در قبال آن انجام شده بلافاصله دوستان خلاصه آن را به گوشی من پیامک می کنند و پاسخ را به طرف اعلام می کنیم اگر طرف قانع نشود مجددا ارتباط می گیریم بعضا اگر شخص قانع نشد خودم شخصا تماس می گیرم و از او دعوت می کنم. آخر خدمت این است که باید رضایت فرد از این تماسی که گرفته حاصل شود یا اینکه اگر انتقادی کرده باید قانع بشود. اگر پیشنهادی داده که اگر شدنی است ما برنامه زمانبندی برای آن ارایه بدهیم. اگر شدنی نیست دلایل عدم انجامش را به اومنعکس کنیم.

یکی از اقداماتی که انجام شد شاید در همان سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بحث ایمنی و افزایش ایمنی خدمات بود. تله کابین توچال به عنوان اولین خط تله کابین در کشور بود که موفق شد در سال 94، استاندارد ملی ایران را برای بهره برداری بگیرد. خود سازمان ملی استاندارد و استاندارد استان تهران از تله کابین تقدیر و تشکر کردند، چون همه دوستان بهره بردار تله کابین معتقد بودن که امکانش نیست ولی با یک عزم ملی و حمایت مالی بنیاد مستضعفان تمامی نواقص را برطرف کردیم و انشاءالله امروز به جایی رسیدیم که می توانیم بگوییم با اینکه جزو تله کابین های قدیمی هستیم اما ایمنی ما در توچال حرف اول را می زند که این صحبت کارشناسان شرکت پوماست که  بهره برداری از خطوط تله کابین را بااین قدمت وبا این کیفیت ایمن تحسین میکنند.در سال 96 اخذ نشان عالی مدیریت و اخذ نشان ملی مشتری مداری را بر اساس نظرسنجی هایی که انجام داده بودند در همایش ها و کنفرانس های ملی و بین المللی به توچال دادند که زحمات همکاران  است  وما درسایه زحمات و حمایت آنها موفق شدیم این توفیقات را کسب کنیم.

بحث دیگری که ما در توچال انشاءالله امسال با توجه به شرایط اقتصادی دنیا می کنیم  که یکروز در هفته را  خدمات را در توچال به قیمت تمام شده به مردم بدهیم. یعنی اگر امروز از ایستگاه یک به هفت قیمت بلیط تله کابین با 9 درصد ارزش افزوده 45 هزار تومان است شاید ما بتوانیم با 10 الی 15 هزار تومان و با یارانه این خدمات را  ارایه کنیم که آن قشر در حقیقت کم برخوردار بتوانند از این امکانات استفاده بکنند از سازمان های بازنشستگی یا سازمان های مردم نهادی که می توانند در این حوزه به ما کمک کنند حتما از آنها کمک می گیریم. تکنولوژی را به دنبال آن هستیم که بتوانیم در خدمات پر رنگ تر استفاده کنیم. الان همه مردم تلفن همراه دارند، در حال برنامه ریزی هستیم اگر بشود از ابتدای سال 98 میهمانان خدمات را با گوشی موبایل خریداری کنند و در صف خرید بلیط و موارد دیگر قرار نگیرید.

پرداخت ها به صورت موبایلی باشد. وجه نقد را سعی کنیم حذف کنیم توافقات اولیه با شرکت متولی آن انجام شده امیدواریم طی 2، 3 ماهی که تا فصل پرکاریمان -فصل اسکی- فرصت داریم این موضوع را انجام  دهیم.

یکی از موضوعاتی که در توچال دنبال کردیم شاید تبلیغات خوبی نکردیم این بود که ورزش اسکی می گویند ورزش پولدارهاست ما گفتیم بیاییم این تابو را در کشور بشکنیم و بگوییم همه می توانند اسکی کنند و مختص پولدارها نیست. ما یک سوبسیدی را درنرخ  اسکی و آموزش آن و اجازه لوازم اسکی اعمال کردیم شاید با یک سوم قیمت عادی، دوستان بیایند آموزش اسکی ببینند لوازم اسکی را هم ما به آنها بدهیم اسکی هم انجام بدهند حداقل این تابو در ذهن این جوان شکسته شود بگوید که پیست اسکی توچال رفته و اسکی یادگرفتم. حالا بنا به دلیل گران بودن نتوانست اسکی بکند ولی یک مدرکی را با همکاری فدراسیون اسکی به. این جوان می دهیم و امسال در پیست اسکی توچال برای سال دوم اجرایی اش می کنیم. این همان همگانی کردن ورزش است که مقام معظم رهبری تاکید دارند ما در ورزش گران اسکی همگانی نمودن ورزش را اجرایی میکنیم از گروه های دانش آموزی و دانشجویی شروع کردیم.

تسنیم: این یک سوم یعنی چقدر؟

پرهیزکار:در سال گذشته  با 500 هزار تومان این کار را انجام دادیم. اگر عادی حساب کنیم روزانه 100 هزار تومان لوازمش می شد روزی 60 هزار تومان پول بلیط آن است مربی هم از ساعتی 40 هزار تومان شروع می شود تا 90 هزار تومان یعنی روزی نزدیک به 300 هزار تومان می شود. اما پکیج ما 5 روزه بود، روزی 100 هزار تومان، با لوازم اسکی، بلیط تله کابین و مربی یعنی شما پول دو روز را می دهید اما در 5 روز کاملا اسکی را یاد می گیرید.

تسنیم: تجهیزات مجموعه توچال به جز کابین از کجا تامین می شود؟

شرکت سازنده خط تله کابین شرکت پومای فرانسه است. تجهیزات و قطعات یدکی خط را باید از شرکت پومای فرانسه بگیریم. یک سری مثل قرقره و لاستیک دور قرقره از همان صنایع داخلی تهیه می کنیم. کابین را هم از داخل تهیه کردیم. امسال فلکه را هم در کشورمان تولید کردیم و از شرکت خارجی آنرا خریداری نکردیم.

با هدایت هولدینگ سیاحتی و جلسات متعددی که با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران داشتیم به امید خدا درصددهستیم خط پارکینگ به ایستگاه یک را به عنوان نماد تولید داخلی و همسو با اقتصاد مقاومتی به عنوان اولین تله کابین  ساخت داخل در کشور رونمایی کنیم.

تسنیم: 100 درصد؟

پرهیزکار: حدود 60 تا 70 درصد قطعا را از داخل تامین کنیم. یک سری چیزها که فوق ایمنی است ما هنوز به آن ورود نکردیم هر چند در بحث قفل و موضوعات دیگر اعتقاد بر این است که می توانیم انجام بدهیم. ما می گوییم فوق ایمنی ها را بگذاریم مرحله بعد،  70 درصد که غیرایمنی است در داخل تولید کنیم 30 درصد را بگذاریم برای فاز دوم اقداماتمان. با همکاری خوبی که سازمان گسترش و نوسازی انجام داده  و حمایتی که هلدینگ سیاحتی کرده فکر می کنم این اتفاق شدنی است چون توان داخلی و صنعت داخلی را می دانیم و می شناسیم.

ما کابینی که در آن مقطع در سال 93 قراردادش را منعقد کردیم  هزینه برای هر کابین 15 میلیون تومان بود در همان سال ما بایستی مشابه خارجیش را تحویل درب کارخانه حدود 50 میلیون تومان می خریدیم الان کابین با قیمتی که گرفتیم از تولیدکننده برای 100  دستگاه مورد نیاز  که در حقیقت تمام خط را از کابین داخلی استفاده کنیم  با توجه به همین شرایط ارز و موضوعاتی که به ما قیمت داده حدود 35 تا 40 میلیون تومان است در صورتیکه  بااین نرخ ارز بخواهیم کابین خارجی را درب کارخانه بخریم باید 200 تا 250 میلیون تومان پول بدهیم حالا هزینه حمل و نقل و گمرک هم سر جای خودش یعنی یک دهم قیمت مشابه خارجی آن.

تسنیم: مواد اولیه تولید این تجهیزات در داخل کشور تامین می شود؟

پرهیزکار: طلق آن از خارج می آید، اما استراکچر وسایرملزومات داخلی است.

تسنیم: چقدر روی فروشگاه هایی که در داخل مجموعه هستند، نظارت دارید؟  قیمت های فروش اقلام در این فروشگاه ها نسبت به قیمت واقعی آنها خیلی بالاتر است.

پرهیزکار: آنهایی که برند هستند یک چارچوبی دارند یعنی نرخ گذاری آنها همانی است که در داخل شهر هست نمی تواند بگوید چون من شعبه توچال هستم باید خدماتم 30 درصد بیشتر از داخل شهر باشد. یک سری غرفه های سنتی است این غرفه های سنتی واقعیت و صادقانه از نظارت ما خارج است اگر یک آب معدنی را 2500 تومان حساب کند می گوید بنیاد نرخ اجاره را بالا برده من مجبورم اینقدر بفروشم.

سال گذشته آمدیم یک کاری کردیم در قراردادهای آنها گفتیم اگر شما اخطار از تعزیرات بگیرید در بلک لیست توچال می روید و ادامه همکاری ممکن نیست با تعزیرات هم هماهنگی کردیم که قرارداد فلان آقا اگر شکایت دارد به ما اعلام کنید که ما بتوانیم رصد کنیم. دوستان تعزیرات این همکاری را می کنند به صورت نامحسوس می آیند خرید می کنند و جرایم سنگینی هم این غرفه ها مشمول میشوند

در توچال ما غرفه سینا را طبق دستور ریاست بنیاد، و همکاری آقای دکتر دادخواه دایر کردیم تا محصولات گروه بنیاد را به قیمت کارخانه در این فروشگاه به  مردم عرضه کنند.در برنامه ریزی مان هست که انشاءالله این چند تا غرفه سنتی علی الخصوص تنقلاتی که بالا دارند اینها را بیاییم بدهیم به شرکت های بنیادی الان گوشتیران یک طرحی را ارائه کردند خودشان راغب بودند که محصولاتشان را در اینجا ارائه بدهند حتی سمپلینگ را هم ارائه بدهند و مردم تست کنند و خریداری کنند. این موضوع را داریم دنبال می کنیم که بتوانیم آن موضوع نظارتی را اعمال کنیم و در راستای حمایت مصرف کننده قدم برداریم.

تسنیم: هزینه پارکینگ چقدر است؟

پرهیزکار: 3500 تومان برای کل روز.از سال 92 مبلغ 3000بود الان سال 97این نرخ است.

تسنیم: بعضی وقت ها در زمان اسکی، مشاهده می شود عده ای بدون رعایت صف وارد کابین شده و باعث نارضایتی مردم می شوند. آیا کاری برای حل این مسئله انجام داده ید؟

پرهیزکار:  در توچال اصلا کاری به پولداری و پول نداری افراد نداریم. ما می گوییم مهمان مجموعه حرمتی دارد و بر اساس تعالیم و آموزه های دینی که ما داریم این حرمت باید در حقیقت برای همه آنها رعایت بشود. مهمان اقامتی هتل در صف نمی ماند. بله این اتفاق می افتد طرف اسکی باز متمول می آید یک شب اتاق رزرو می کند پول اتاق را می دهد 400 هزار تومان پول اتاق را می دهد فقط برای اینکه در صف نماند می رود و بر می گردد و از اتاق هم استفاده نمی کند. ما تنها فرجه ای که دادیم برای میهمان اقامتی هتل است که در صف قرار نمی گیرد.

و صحبت پایانی؛

پرهیزکار: از شما تشکر می کنم از اینکه اخبار و وقایع مجموعه را صادقانه منعکس می کنید. از خبرگزاری تسنیم تشکر می کنم  از همکاران شما که واقعا همیشه کمک حال بودند ، از مردم تشکر می کنیم  واقعا خودمان شرمنده قدرشناسی و قدردانی مردم هستیم به دلیل اینکه ما داریم می بینیم کف خدمت را در توچال انجام می دهیم سقف تشکر و قدردانی را از مردم می شنویم . و خجالت زده مردم هستیم که بعضا شاید به خاطر برخی از مشکلات داخلی خودمان در بحث اخذ مجوزها، در بودجه و منابع مالی نمی توانیم واقعا آن خدمتی که در شان مردم هست به آنها ارائه بدهیم. حرفی که داریم این است که همینطور که ریاست محترم بنیاد تاکید کردند توچال مال خود مردم است ما امانتدار مردم هستیم و واقعا هیچ گاه در این فکر و در این عقیده نبودیم که توچال متعلق به بنیاد است چون اعتقاد ما این است که بنیاد مال مردم است هر اتفاقی هم که در توچال بیفتد منافعش و تمام عایدی که دارد متعلق به مردم است ودر جای دیگری برای مردم هزینه می شود خواهشی که از مسئولان داریم این است که توچال را به عنوان بخش خصوصی نگاه نکنند ما را به عنوان متولی خدمت به مردم ببینند. ما و شهرداری یک هدف مشترک داریم شهرداری دارد خدمات به مردم ارائه می کند بر اساس رسالت و وظیفه شان ما هم داریم این خدمات را ارائه می دهیم به مردم. پس هیچ تضاد و تقابلی با هم نداریم از همه دستگاه ها از دوستان نظارتی در بخش های مختلف و شهرداری که در حقیقت بازوی اجرایی ماست درخواست کمک و مساعدت داریم ما در توچال 4 ماه سال می توانیم کار عمرانی کنیم یعنی از خرداد ماه تا آخر شهریور اینکه اگر قرار باشد ازابتدای سال تا آخر شهریور دنبال مجوز و هماهنگی و این موضوعات باشم عملا فصل را از دست داده ام وقتی فصل را از دست بدهیم یعنی خود را ازیک سال خدمت به مردم محروم کردیم در توچال تمام تلاش من و همکارانم و مسئولان بنیاد و هولدینگ سیاحتی این است که به معنای واقعی فرمایش حضرت آقا در مورد توچال عینیت پیدا کند. امروز خوشحالیم که اگر کسی بعد از 4 سال می آید توچال و تحول را می بینند می گویند خیلی با سرعت دارد کارانجام می شود. شاید دوستان در جای دیگر من بحث اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری را گفتم تاکید کردم که اگر به طور جدی فرمایش حضرت آقا انجام شده بود امروز این مشکلات اصلا مشکلی برای کشور نبود. کشوری که این همه منابع و امکانات دارد این همه نعمت های خدادادی دارد که نباید در حقیقت درگیر فقط فروش نفت باشد. ما از فرصت صنعت گردشگری خوب استفاده نکردیم البته تبلیغات دشمن این ناامنی هایی را که به ناحق در آن سوی آب ها و خبرگزاری های بیگانه منتشر می کنند نمی توانیم منکرش شویم. اما واقعیت این است که ما ظرفیت گردشگری داخلی داریم تعطیلات آخر هفته را ببینید جاده شمال بسته می شود این نشان می دهد که درگردشگری داخلی ما این پتانسیل را داریم که با تقویت آن بتوانیم به شرایط خوب اقتصادی برسیم الان همه هتل ها می گویند خارجی نمی آید شما می توانید گردشگری داخلی را تقویت کنید. ما در توچال می توانیم مردم بیشتری را بیاوریم به شرطی که زیرساخت باشد پارکینگ طبقاتی باشد و خدمات با قیمت مناسب در اختیار مردم قرارگیرد.آن بخشی که مسئولیتش ، با ما باشد برای خدمت به مردم پیشقدم هستیم ولی باید همه ی دستگاههای زیربط کمک و همکاری کنند .

ما افتخارمان این است که بگوییم که تنها مرکز گردشگری هستیم که چسبیده به پایتخت هستیم ولی همین مردم برای رسیدن به پارکینگ توچال دو ساعت در ترافیک ولنجک هستند مردم حقشان است که از این امکانات و تفریحات استفاده کنند. حقشان است که از بنیاد و دستگاه های متولی چند واحد مثل توچال یا ارم در تهران مطالبه کنند ولی باید دست به دست هم بدهیم نگاه سیاسی نکنیم، این موضوعات اگر شما در رسانه به ما کمک کنید ما قطعا می توانیم گام موثرتری برداریم و جا دارد از شهدای مدافع حرم ودفاع مقدس در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان یادکنیم. ما همکاری با هیئت رزمندگان و با خانواده های مدافع حرم در توچال  را شروع کردیم دعوت می کنیم از آنها خدمات ما در توچال برای این خانواده ها رایگان است و دوست داریم حداقل با این خدمات بتوانیم ذره ای از دینی که نسبت به این عزیزانمان داریم ادا بکنیم. جشن های فرهنگی با هیئت رزمندگان در سال های گذشته و امسال مشارکتی برگزار کردیم و اگر خواستید اطلاعات و سوابق آنها رامی توانیم در اختیار شما بگذاریم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :