Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 247380
تاریخ انتشار : 17 مهر 1397 9:27
تعداد بازدید : 82

صادرات نانو فناوری ایران به ۴۰ کشور جهان

دبیر ستاد ویژه توسعه نانو فناوری از صدور محصولات و فناوری ها بسته های آموزشی نانو به ۴۰ کشور جهان خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سعید سرکار در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: هدف ایران، کشور های پرجمعیت و صنعتی همچون چین است و در نظر داریم کشور هایی همچون مکزیک، هند و برزیل را نیز هدف بازار صادرات نانو فناوری کشور قرار دهیم.

وی افزود: ایران در چین دفتر فناوری های نانو و نمایشگاه دائمی به منظور معرفی محصولات و خدمات فناوری کشور به سرمایه گذاران چینی تشکیل داده است.

سرکار گفت: ایران در ترکیه و اندونزی نیز دفتر دارد و بزودی در عراق و همچنین هند نیز دفاتری فعال خواهد داشت.

دبیر ستاد ویژه توسعه نانو فناوری افزود: عمان در نظر دارد تا شهر نانو را با سرمایه گذاری خود و همکاری با شرکت های دانش بنیان ایران ایجاد کند.

وی گفت: تاکنون عمان با ۱۵ شرکت فناوری نانوی ایران تفاهم نامه امضا کرده است.

وی با بیان اینکه عمان با کشور های عربی و آفریقایی روابط تجاری فعال دارد، افزود: شهر نانو بعنوان یک پلت فرم (بستر) برای فعالیت شعب شرکت های نانو فناور ایران به منظور تولید به بازار های عربی و آفریقایی خواهد بود.

سرکار با انتقاد از بخش اقتصاد دولتی در کشور گفت: کارخانه ها مرده اند، اما صنعت زنده است و پویایی دارد.

وی افزود: اگر اقتصاد صنعتی در اختیار بخش دولتی باشد، بعنوان مثال خودروساز ها احساس نیازی به استفاده از تولیدات داخلی ندارند، زیرا با کیفیت کم و قیمت بالا محصولاتشان به فروش می رسد.

سرکار با بیان اینکه اگر در بخش دولتی گاهی بخشنامه ها مؤثرند، اما در اقتصاد خصولتی به عنوان یک موجود دوگانه هیچ چیز مؤثر نیست، گفت: تولیدات فناوری نانو در صنایع کوچک بخش خصوصی کشور بسیار موفق بوده است و با ۲۰ درصد هزینه بیشتر، ۸۰ درصد بهره وری را افزایش داده است.

وی افزود: به عنوان نمونه روکش های مقاوم شیرآلات در صنایع کوچک مشتری دارد و بازار خوبی نیز داشته است، اما خودروسازان به عنوان یک اقتصاد دولتی حاضر به خرید ماشین روکش های محکم با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان نشدند، اما به یک شرکت خارجی این ماشین با قیمت ۵۰۰ هزار دلار که با نرخ های امروزی حدود ۶ میلیارد تومان می شود فروخته شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :