Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 248561
تاریخ انتشار : 21 مهر 1397 12:28
تعداد بازدید : 133

بنیس روستایی با مهاجرت معکوس

روستایی در ۶۰ کیلومتری شمال غرب تبریز قرار دارد که جزء بهترین روستا ها از نظر فرهنگی و صنعتی است و میزان مهاجرت به شهر در این روستا صفر است.
در 60 کیلومتری شمال غرب تبریز و سه کیلومتری شمال غرب شبستر روستایی معروف به روستای اولین ها قرار دارد.

کمربندی از باغات سرسبز و زیبا که بوسیله آب قنات و جویبارها  سیراب می شود ، روستای بنیس را محاصره کرده است.

جمعیت روستای بنیس حدود هزار نفر است

احمد عادل دهیار روستای بنیس درگفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ ؛گفت:جمعیت روستای بنیس حدود هزار نفر است که 450 خانوار سکونت دائمی و 400 خانوار سکونت فصلی دارند و در تابستان این جمعیت به حدود 3 هزار نفر نیز افزایش می یابد.

وی اظهارکرد: به دلیل وجود امکانات آموزشی مناسب در روستای بنیس در سنین زیر 75 سال هم در آقایان و هم خانم ها، بی سواد وجود ندارد.

عادل با اشاره به اینکه روستای بنیس مراکز آموزشی از کودکستان تا دانشگاه را دارد توضیح می دهد: در سال 1324 اولین  مدرسه ابتدایی پسرانه، در سال 1328 اولین مدرسه ابتدایی دخترانه، در سال 1332 اولین دبیرستان و در سال 1380 نیز دانشگاهی در روستای بنیس احداث شده است.

دهیار روستای بنیس شغل مردم این روستا را کشاورزی و دامداری، تجارت و فعالیت در مراکز صنعتی و آموزشی برمی شمارد و از وجود واحدهای تولیدی کیک و کلوچه،شیرینی و شکلات، گلخانه، سالن برگزاری مراسمات، سالن ورزشی 1200 نفری استاندارد در این روستا خبر می دهد.

عادل همچنین به کشاورزی مدرن این روستا نیز اشاره کرد وگفت: محصولاتی مثل بادام، گردو، هلو و گندم استفاده از روش های نوین آبیاری در این روستا کاشت می شوند.

وی وجود جاده آسفالته، مخابرات خودکار، درمانگاه مجهز، آب و برق و گاز شهری را از دیگر امکاناتی این روستا برمی شمارد که با همت اهالی خیر روستا احداث و تأسیس شده است.

رسولوی رئیس شورای اسلامی روستای بنیس،درگفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ افزود: شورای این روستا با نگرش مشارکت مردمی توسط افراد با تحصیلات دکتری اداره می شود.

وی،بیان کرد: روستای بنیس جزو معدود روستاهایی است که به همت اهالی و اعضای شورای اسلامی و دهیار روستا برای آن برنامه پنج ساله توسعه با اعتبار 70 میلیارد ریال تهیه شده است.

 میر فرخ هاشم پور مدیر دبیرستان درخشانی و راهنمایی باهنر روستای بنیس،درگفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ اذعان کرد: این مدارس از سال 94 به صورت هیئت امنایی اداره می شود و در آن حدود 61دانش آموز مشغول تحصیل هستند.

وی،گفت: در این مدارس برای هر دانش آموز سالانه حدود 2 میلیون تومان هزینه می شود و دانش آموزان از امکاناتی مثل سرویس ایاب ذهاب رایگان، آزمایشگاه مجهز، سایت کامپیوتری و وسایل کمک آموزشی بهره مند هستند.

وی افزود: دبیرستان درخشانی و راهنمایی باهنر روستای بنیس به صورت کالجی اداره می شود و ثبت نام در این مدارس از طریق آزمون ورودی و به شرط معدل است.

امکاناتی به روز در مدارس بنیس

نیما حمیدیان دانش آموز پایه هشتم دبیرستان درخشانی بنیس ،درگفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛  افزود: مدرسه ما از امکانات و معلمان بسیار خوبی برخوردار است و دانش آموزانی زیادی از دیگر روستاها و حتی شهرستان ها برای تحصیل به این روستا می آیند.

مهرزاد پیرایش دانش آموز پایه دهم تجربی است که او هم در دبیرستان درخشانی بنیس تحصیل می کند،در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛اظهارکرد: ما مجبور نیستیم برای تحصیل مسافت طولانی را طی کنیم و وجود امکانات خوب آموزشی در روستای خودمان باعث شده تا ما از پیشرفت تحصیلی خوبی برخوردار باشیم.

احداث هنرستان شبانه روزی خیر ساز


محبوبه رضوان پناه مدیر هنرستان بیازیان بنیس،در گفتگو با خبرنگار   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛بیان کرد: این هنرستان توسط خیر مدرسه ساز  بیازیان احداث شده است و بعد از فوت وی نیز هزینه های جاری هنرستان توسط خانواده ایشان تأمین می شود.

وی ،تصریح کرد: در این هنرستان 6 رشته فنی و حرفه ای شامل حسابداری،شبکه و نرم افزار، کامپیوتر، گرافیک، طراحی و دوخت، تربیت بدنی، نقشه کشی و معماری وجود دارد و هنرستان مجهز به امکاناتی مثل سایت کامپیوتری است و دانش آموزان می توانند از امکانات سالن ورزشی روستای بنیس نیز بهره ببرند.

وی بیان می کند: حدود 9 دبیر این هنرستان از دانش آموزان فارغ التحصیلی است که به بعد از طی مراحل تحصیل دانشگاهی به هنرستان خود برگشته اند و به تدریس مشغول شده اند.

رقابت با مراکز آموزش عالی در سطح کشور

زهرا عبدالحسین زاده، یکی از فارغ التحصیلان هنرستان بیازیان بنیس است که اکنون دانشجوی رشته نقشه کشی معماری دانشگاه اردبیل است،در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ ؛گفت: امکانات آموزشی هنرستان روستای بنیس بسیار خوب است بطوریکه هم سطح با مراکز عالی آموزشی است.

بنیس  که به روستای اولین ها در کشور معروف است به واسطه داشتن ویژگی هایی همچون سطح سواد روستاییان، داشتن دانشگاه مستقل،بانک، هنرستان شبانه روزی و مجتمع فرهنگی و ورزشی و خیر بودن اهالی روستا و داشتن پشتکار و تلاش برای خودکفایی، می تواند شما را در  ایام سال به آنجا بکشاند تا بتوانید از نزدیک نظاره گر زیبایی های آن باشید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :