Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 249390
تاریخ انتشار : 15 آبان 1397 10:18
تعداد بازدید : 110

تراز تجاری فرآورده های دامی مثبت است

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی: تراز تجاری در بخش دام و فرآورده های دامی مثبت است.

مرتضی رضایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، با اشاره به اینکه صادرات مواد لبنی، تخم مرغ نطفه دار، عسل، دام زنده و گوشت مرغ در 6 ماهه گذشته عدد خوبی داشته است افزود: میزان صادرات این محصولات در 6 ماه گذشته 610 میلیون دلار بوده است.

وی گفت: براساس گزارش های گمرک میزان واردات اقلام مواد ژنتیکی و تخم مرغ اجداد 545 میلیون دلار بوده بنابر این میزان صادرات بیش از 67 میلیون دلار بیشتر از ارزش واردات است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همچنین اخبار منتشر شده از سوی برخی انجمن ها و اتحادیه های دامداری را در خصوص عرضه گوشت دام های پیر با برچسب گوشت وارداتی، تکذیب کرد و افزود: مگر امکان دارد که مجوز بهداشتی صادر شود و تعداد قابل ملاحظه ای ناظران بهداشتی در کشورهای مبدأ مستقر شوند و آمار واردات گوشت قرمز در گمرکات ثبت شود و گوشتی وارد نشود، اصلاً مگر این مقدار دام پیر در کشور وجود دارد.

رضایی تصریح کرد: مردم با ویژگی های گوشت دام پیر آشنا هستند و مشخص است فیبرهای موجود در این گوشت به راحتی پخته نمی شود.

وی تاکید کرد: گوشت هایی که برای تنظیم بازار توزیع می شود کاملاً وارداتی است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همچنین از آزادسازی صادرات گوشت مرغ خبر داد و گفت: تا پیش از دو هفته گذشته صادرات گوشت مرغ به علت نگرانی برای تأمین نیاز بازار داخل ممنوع بود اما با افزایش تولید صادرات، آزاد شد.

رضایی افزود: سال گذشته بیش از 100 هزار تن گوشت مرغ صادر شد اما این میزان در اوایل امسال 50 تا 60 هزار تن بوده است.

وی میزان تولید گوشت مرغ را در کشور 2 میلیون و 400 هزار تن اعلام کرد و گفت: ظرفیت تولید در واحدهای پرورشی 30 تا 40 درصد بیشتر است و در صورت ایجاد بازارهای هدف، عدد صادرات بیش از 500 هزار تن است و می تواند یک میلیون دلار درآمد صادراتی ایجاد کند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: صادرات قابلیت ارزشمندی در اقتصاد هر کشور است و می تواند با ایجاد ارزش افزوده گزینه مناسبی برای حضور در بازارهای صادراتی باشد.

رضایی گفت: بازارهای صادراتی خوبی در منطقه آسیای میانه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی روسیه داریم.

وی افزود: نهاده های مورد نیاز صنعت مرغداری با تأمین ارز دولتی 4200 تومانی به اندازه کافی وارد و در مقایسه با سال گذشته یک میلیون و 700 هزار تن نهاده بیشتر وارد شده است.


معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون بیش از 800 تا 900 هزار تن نهاده در بنادر و کشتی ها تخلیه شده است و هیچ گونه محدودیتی هم در زمینه تأمین ویتامین ها و انواع داروهای مورد نیاز وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :